Heimtextil oslavil padesátiny

Na začátku ledna, tedy ještě v době „předkoronavirové“, proběhl ve Frankfurtu nad Mohanem už 50. ročník největšího mezinárodního veletrhu bytového textilu. Odborníci s designéry představili trendy na příští sezonu i Materiálový manifest.

Hlavní téma veletrhu s názvem „Where I belong“ (Kam patřím) se zabývalo otázkou lidské identity. Poukázalo na fakt, že v dnešním globalizovaném světě neexistuje jediná univerzální „konfekční velikost“ pro všechny, a zároveň vystihlo tendenci, jak se v tomto světě všechny vrstvy života vzájemně prolínají a ovlivňují. Prostor Trend Space v hale číslo 3 představil základní trendy, kudy by se měla tvorba interiérových textilií v nadcházející sezoně ubírat. K těmto trendům rozděleným do pěti témat patří MAXIMUM GLAM, PURE SPIRITUAL, ACTIVE URBAN, HERITAGE LUX a MULTI-LOCAL. Kromě toho nabídl Trend Space i pozoruhodnou knihovnu materiálů budoucnosti se vzorky celé řady inovativních materiálů přírodního nebo recyklovaného původu. Pořadatelé Heimtextilu z Messe Frankfurt letos vydali Materiálový manifest, který si klade za cíl šetřit zdroje a podporovat udržitelnost, ohleduplně nakládat s materiály, snížit uhlíkovou stopu a zaměřit se i na maximální využití prefabrikovaných i opakovaně použitelných prvků.

Maximum glam

Je trend, v němž platí, že více je více. Okázalý glamour styl se propojuje s moderními technologiemi. Je extravagantní, provokativní a individualistický. Textury ožívají díky dynamickým povrchovým efektům a 3D dekoracím. Pracuje s vrstvením, gradienty a spektry, umělými kožešinami, třásněmi, žakárovými vazbami a fantastickými digitálními tisky. Tomu odpovídá až kýčovitá barevnost, lesk a proměnlivé odrazy světla.

Kolekce látek a tapet značky Zoffany inspirovaná modernismem symbolizuje luxus, eleganci a prestiž. Zoffany.

Extravagantní křesla Puff and Stuff se sametovými sedáky navrhl designér Christopher Schanck.

Nástěnné svítidlo Emko Sunrise má posuvnou žárovku. Cena od 8 099 Kč. Bonami.

Pure spiritual

Je trendem pro všechny, kdo v dnešním konzumním světě hledají rovnováhu v přírodě a v duchovních oblastech. Pocit harmonie vytváří pomocí přírodních materiálů a textilií i organických struktur a zároveň se zaměřuje na technické vymoženosti s ohledem na šetrnost a ohleduplné využívání zdrojů surovin. Uklidňující barevná škála vychází především ze světlých zemitých odstínů béžové, šedé nebo zelené.

Lněný ubrus pomůže stolování proměnit v duchovní prožitek. Cena 999 Kč. H&M Home.

Active urban

Vyzdvihuje prospěšná a přizpů- sobivá řešení určená pro obyvatele měst, kteří žijí v rychle se měnícím, uměle vytvořeném prostředí velkých aglomerací. Trend vychází ze špičkových technologií, které inteligentně využívají dostupné a obnovitelné zdroje. Důraz přitom klade především na funkčnost, aniž by opomíjel atraktivní vzhled. Využívá výrazné barvy, jako je modrá, červená, žlutá nebo oranžová.

Moderní studentský pokoj zařízený sérií Stuva je hravý a zároveň flexibilní. IKEA.

Modulární řešení nábytku používají pásy a přezky a inspirují se texturami sportovních textilií.

Heritage lux

Objevuje bohatství historického odkazu. S nostalgií se obrací do minulosti. Hledá krásu v luxusu a potrpí si na dekorativnost, ornamentální vzory a zdobené povrchy. Látky jsou až smyslně luxusní, vedle volně splývavých a hedvábně či sametově lesklých se objevují bujně nařasené materiály. Decentní paleta kombinuje temně rudé a rezavé tóny, safírovou nebo perlově lesklou.

V kolekci fototapet Heritage značky Komar se objevují historizující i secesní prvky a ornamenty. Komar.

Pohovku Drift Sofa inspirovanou krajinou Patagonie dal designér Fernando Mastrangelo vyrobit na zakázku

Multi-local

Je trendem, jenž vyrůstá z globálních kulturních vlivů, jejichž propojování vede k vzájemnému obohacení. Ctí tradiční řemeslo i tradič- ní ozdobné vzory, které vycházejí z původně kmenových i folklorních až po geometrické a abstraktní. Batikované vzory se v něm mísí například s rostlinnými potisky, žakárovými úplety a gobelínovými vazbami. Jeho škála vychází z hřejivých barev koření, dýně nebo medu, oživená barvou vody.

Série tapet Boho Love německé značky AS Creation zahrnuje i motivy různých kultur. Cena od 453 Kč. Kupsi-tapety.

Kolekci Överallt navrhli designéři Laduma Ngxokolo a Michael Axelsson ve spolupráci se společností IKEA.

TEXT: KRISTÝNA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 3. 6. 2020

Edit: