Kvalitní DIY blogy o bydlení jsou i v Česku

Chcete hezky bydlet? Máte v zásadě dvě možnosti. Spolehnout se na nabídku výrobců a z ní vykouzlit ten váš osobní a unikátní interiér. Anebo zapojit fantazii, um a trpělivost a větší či menší část bydlení si zařídit vlastnoručně vytvořeným nábytkem nebo doplňky. Tedy něčím, co máte v takové podobě právě jen vy.

Touhle cestou jde autorka blogu o DIY a bydlení TAMARKI, se kterou jsme si povídali.

Co si máme představit, když se řekne TAMARKI?

TAMARKI je jakousi mojí osobní značkou. Původně byl název vymýšlen čistě pro blogování. Jde vlastně o složeninu z familiérního tvaru mého jména – Markéta. Dnes už vím, že se chci na jaře s koncem mé rodičovské dovolené naplno věnovat i vlastní tvorbě, takže i tato ponese značku TAMARKI.

diy-zrenované-ton-zidlicky-a-retro-stul

Jak jste se vlastně stala blogerkou?

Blogování je přirozeným vyústěním toho, kdo vlastně jsem, co mě zajímá, čemu se celý život věnuju a co je mou vášní. Tvořím od malička z čehokoliv. Jako malou mě tatínek, hobby kutil, nechal asistovat při lecjakém tvoření v dílně. Navíc rodiče vlastními silami rekonstruovali dům a já musela při všem, co si lze představit, pomáhat. Proto mi jakákoliv tvorba v rámci bydlení, stejně jako umělecká, není cizí. Tvořila jsem vždycky, tvořím a tvořit budu, ať s blogem nebo bez něj.

Semínko blogování však do mě zasel můj přítel, který celé ty roky snáší mé neustálé nápady, bincování kolem a zanedbávání jiných věcí. Protože se věnuje marketingu, ví, že pokud se něco dělá opravdově a s nadšením, lidé to vnímají. Snad rok jsem měla napsáno několik článků, byla jsem seznámená s WordPressem a ten okamžik zveřejnění čekal. I přes skoro nulovou propagaci mě překvapila vlna zájmu a pěkných reakcí. Což je pro mě hnací motor ve chvíli, kdy mám pocit, že celé to dokumentování – a tím vlastně blogování je – mě zdržuje od dalšího a dalšího tvoření. Jsem nakonec vždycky ráda, že čtenáře inspiruju a dodávám jim chuť pustit se do vlastních projektů.

vydrazene-retro-kousky-nabytku

Z blogu je vidět Vaše vášeň pro určitý styl bydlení. Co vás k němu přivedlo?

Ano, miluju v zásadě skandinávský styl bydlení. Ale ne v jeho zkomercionalizované počeštělé podobě. Takové ty striktně bílo-černé interiéry bez kousku osobitosti a nápadu mě neberou. Mám ráda citlivé míchání stylů. To když se zdánlivě nesourodé prvky propojí v harmonický celek a tvoří tak útulný domov. Moderní ikonické kusy nábytku klidně můžou doplňovat renovované retro kousky a celé to pak doladí vlastnoručně vyráběné doplňky. Oslovuje mě i industriální styl, který nemusí být zaručeně studený, pokud se zakomponuje citlivě. Skandinávský styl mám ráda pro jeho čistotu a nepřeplácanost.

Naprosto přesnou představu o tom, jakým směrem bych se v oblasti vlastního bydlení chtěla ubírat, jsem neměla ještě s nákupem svého bytu . To přišlo vlastně až v posledních letech na mateřské dovolené a po koupi našeho domu. Ten má od představy k realitě zatím daleko, ale já doufám, že jednou bude všech 8 místností, koupelna i kuchyň ve shodě s naším vkusem. Teď jsme se finančně napřeli spíš do větších věcí jako venkovní zateplení a přívod pitné vody. Předešlí majitelé měli odlišný vkus, ale je nemyslitelné zrenovovat naráz ten obrovský dům najednou. Jeho postupné změny tak zase budou moci čtenáři stále sledovat.

diy-vlastni-betonova-stena

Hodně se věnujete vlastní produkci nebo úpravám starších kousků nábytku nebo oblečení. Je to pro každého?

Dá se říct, že věci, které dělám, jsou pro každého. A to ve smyslu, že nemám žádné speciální vybavení a technologie a může je zkusit každý, kdo má doma pár základních kousků nářadí, šicí stroj a místo, kde si to “spíchnout”. Avšak můj pohled na otázku bydlení už nemusí oslovit každého. Já vycházím z názoru, že žijeme v této oblasti příliš konzumně a občas dáváme přednost věcem sice novým, ale nekvalitním. Kolem nás se stále vyhazují věci krásné, řemeslně dobře zpracované a kvalitní. A přitom právě tyhle věci nás při jejich renovaci stojí pouze nějaký čas. Za prostředky ušetřené je pak možné si udělat radost věcmi novými, také kvalitními. Není ale umění, moci si vybavit byt samými drahými designovými kousky. Právě výběr věcí dělá každý z domovů osobitým. Naše domovy jsou – podle mého – obrazem toho, jací jsme.

Věnovat se DIY zabere asi dost času. Kde jej berete?

S časem je to horší. Mám pocit, že jsem neustále v poklusu. Svým dvěma dětem jsem se v jejich nejranějším věku věnovala bezvýhradně a na nějaký čas všechno odsunula. Věřím totiž, že jednou bych litovala, že jsem si tento krátký čas s nimi neužila naplno a druhou šanci už nedostanete. Teď když obě děti začínají pravidelně navštěvovat školku, každý volný čas věnuju blogu, renovaci domu, malování a rozjezdu svého podnikání v tomto oboru. Je možné, že teď budu nějaký čas trpět pocitem, že rodinu tak trochu šidím, ale žádné začátky nejsou jednoduché a nic nepadá samo do klína.

diy-svicen-z-kozeneho-pasku

A co inspirace? Co sledujete nebo čtete?

Času není mnoho, ale stále se snažím sledovat trendy v oblasti blogování. Mám své oblíbené zahraniční blogy, kam se ráda vracím. Miluju pročítání novinek v oblasti produktového designu a umění. Sleduju stránky o reportážích, ve kterých nás zajímaví a inspirativní lidé nechávají nakouknout do svých domovů. Občas vyjde i čas na nějakou prodejní výstavu. To jsem pak celá nabitá energií, hlavou se mi honí nápady a večerní usínání je utrpením.

Kde se dá získávat starší nábytek a další suroviny pro tvorbu?

Před léty jsem v sobě objevila takového sběratele. Jednak si vyptávám různé exkurze po uzavřených a částečně vyklizených továrnách či podnicích. Ty největší poklady se totiž ukrývají pod tlustou rouškou opotřebení. Tradičnější cesta k retro kouskům je samozřejmě Aukro. Pak mě taky – a to může vyznít zvláštně – dost zajímá obsah různých kontejnerů či odpady ušlechtilejších materiálů z větších výroben. Z našeho nejspodnějšího patra domu se tak pomalu stává skladiště. To se pak rodina a okolí ptá: “A na co ti budou tyhle hliníkové kruhy? A k čemu máš tady tu hromadu podivných dřevíček?” Ne vždycky v tu chvíli vím, ale pak to příjde a já mám hroznou radost, že mám kam sáhnout. Přidaná hodnota je, že jsem zpracovala něco, co bylo odsouzeno k navyšování hromady na skládce.

diy-renovovana_stolicka

Jaké máte na svoji tvorbu ohlasy?

Právě ohlasy čtenářů jsou pohonnou hmotou pro zmíněnou dokumentaci mojí neúnavné tvořivosti.

Prozradíte nějaké plány do budoucna?

Chtěla bych čtenářům časem přinášet víc výhod, dělat soutěže o pěkné věci, dávat jim možnost zdarma stahovat různé šablony, návody. Taky chci mít pro každou část publika něco. Jak pro ty, které se cítí jen na nějaké malé tvoření, tak pro ty, kteří se nebojí pustit se do technicky náročnějších projektů. No a co se týče mého profesního života, snad se mi podaří se živit tím, co mě baví a co je mojí podstatou.

 

Komerční prezentace

Edit: