Sníh, námraza a led mají smůlu

Sníh, rozmoklá zimní břečka a nebezpečné náledí nebo ledovka – toho všeho nás zbaví elektricky vyhřívané chodníky a domovní cesty.

Hlavně ve vyšších polohách máme u domu celou zimu připravené hrablo a možná vždy na počátku zimy uvažujeme o koupi sněhové frézy. Trvalé a jednoduché řešení ale přinese temperování venkovních povrchů na pozemku, které má v podstatě nulové požadavky na údržbu.

Čistá a bezpečná mohou být důležitá místa kolem domu: vstup a přístupová cesta od branky či vrat i místa na zahradě – parkovací plochy, schody a cesty vedoucí k zahradní kůlně, dílně či sauně. Systém vyhřívání přinese také komfort prudce klesajícím nájezdům do suterénních garáží, které se stanou celoročně bezpečně sjízdnými. Totéž platí pro temperování nájezdů pro invalidní vozíky.

1

2

Obrázek ukazuje rozdíl stavu schodiště k domu při zapnutém a vypnutém ohřevu chodníku. FENIX JESENÍK

PRO POHODLÍ A BEZPEČNOST

Nebo spíše v opačném pořadí. Vyhřívání vnějších povrchů přináší v první řadě zvýšenou bezpečnost. Snižuje se nebezpečí zlomenin, podvrtnutých kotníků a poškozených vazů. Až pak je na řadě zvýšení komfortu v podobě suché obuvi, kterou nemusíme za domovními dveřmi čistit od sněhu. Vylepšení situace kolem domu po celou zimu ocení z obyvatel domácnosti hlavně lidé starší, méně pohybliví a imobilní. Také rodiče malých dětí (čistší boty, méně pádů) i nemluvňat v kočárku (kolečka se na suché cestě do garáže či domu částečně očistí).

TOPENÍ V ZEMI

Elektrické temperování chodníků a cest provádějí specializované firmy, které určí individuálně nejlepší variantu topných systémů. Používané topné kabely nebo rohože mají zvýšenou mechanickou odolnost; je to vlastně taková odolnější venkovní alternativa velkoplošného elektrického domácího topení. Jen se místo do podlahy vkládá do země pod povrch chodníku – tedy pod nášlapnou vrstvu. „U pochozích komunikací se topný prvek umísťuje do pískového lože nebo do betonové desky, u schodů nebo teras do lepícího tmelu. Tak, kde jezdíme autem, se jednoznačně doporučuje umístit topný prvek do betonové desky. Ta chrání topný kabel před poškozením při zatížení komunikace automobilem,“ říká Miroslav Petr ze společnosti Fenix Jeseník.

Přečtěte si také, jak vytápět podlahu v interiéru v článku Podlaha, která zahřeje.

Topné kabely neboli termokabely se pokládají na očištěnou podkladní plochu pečlivě zbavenou kamínků a případných jiných ostrých předmětů; ty by mohly topný systém poškodit. Vzdálenost mezi smyčkami kabelu musí být nejen pravidelná, musí navíc být shodná se šířkou smyček. „Topné kabely se využívají zejména k temperování menších nebo nepravidelných ploch, u kterých nelze použít topné rohože“, doplňuje Petr Novotný ze společnosti Stiebel Eltron.

3

Topný kabel s jednostranným napájením pro temperování venkovních ploch. Kabel se upevňuje plastovými lištami, má průměr asi 7 mm a teflonovou izolaci. Délka napájecího vodiče je 10 metrů. AEG Haustechnik

4

Pro venkovní aplikace jsou určeny speciální rohože ECOFLOOR, u kterých není kabel uchycen na tkanině, ale je spojen fixační páskou. Při umístění do písku je tak kabel lépe obalen zásypem. FENIX JESENÍK

CENA ZA STÁLE SUCHÝ CHODNÍK

Kolik vlastně za topné systémy zaplatíme? Pokud máme třeba čtyři metry dlouhý chodník, pak například za půl metru širokou topnou rohož MST o délce 4 metry s příkonem 600 W dáme 1648 Kč. Třímetrová širší (75 cm) topná rohož MDT o zvýšeném příkonu 400 W/m² stojí 2064 Kč.

5

Topné rohože FFH k temperování venkovních ploch se pokládají do pískového lože, betonu, mazaniny nebo litého asfaltu. Vynikají vysokou bezpečností díky měděnému opláštění topného vodiče. Rozteč topných kabelů činí asi 10 cm. AEG Haustechnik

6

Praktická elektrická rohož SNOW MAT je určená pro vyhřívání vchodů do rodinných domů. Mezi její výhody patří bezpracná údržba ploch od sněhu a náledí, jednoduchá instalace i manipulace. Vyhřívaná pryžová rohož může být položena na chráněnou plochu po celou zimu anebo operativně podle potřeby. Vnější rozměr rohože je 155 x 100 x 0,8 cm, vyhřívaná plocha činí 145 x 90 cm (netopné okraje 5 cm). Rohož je vybavena připojovacím vodičem dlouhým pět metrů zakončeným vidlicí s integrovaným proudovým chráničem. K uvedení do provozu se nevyžaduje odborné zapojení. FENIX JESENÍK

TŘI ZPŮSOBY OVLÁDÁNÍ “VYTÁPĚNÍ” VENKOVNÍCH KOMUNIKACÍ

Temperování venkovních ploch je možné třemi způsoby. Nejjednodušší řešení je manuální ovládání; nejdokonalejší, provozně nejpřijatelnější je automatický systém monitorující nejen venkovní teplotu, ale i vlhkost. Požaduje však nejvyšší pořizovací náklady.

1. Pod kontrolou teplota a vlhkost

Nejspolehlivější a provozně nejlevnější je regulace, která snímá venkovní teplotu i přítomnost sněhu, ledu nebo vody v místě, které je chráněno před námrazou. Regulátor bývá umístěný v rozvaděči a pomocí kabelové teplotní sondy snímá venkovní teplotu. Pokud se ochladí pod nastavenou hodnotu (většinou pod +1°C) sepne proud do druhého (vlhkostního) čidla, které začne hřát. Sníh nebo led na vlhkostním čidle roztaje a vzniklá vlhkost vodivě propojí dva kovové snímače. Regulátor zjistí, že hrozí nebezpečí vzniku námrazy a sepne připojený topný kabel.

2. Řízení pouze na základě teploty

Pomocí termostatu je topný kabel sepnut v případě, že venkovní teplota klesne pod nastavenou hodnotu. Pořídit lze i diferenční termostaty, u kterých je možné nastavit zapínací i vypínací teplotu. Tento systém je méně přesný. Neumí totiž například reagovat na situaci, kdy mrzne, ale na zemi není sněhová pokrývka, kterou vlastně chceme likvidovat (protože systém nesleduje vlhkost). Topný prvek se pak zapne a systém běží nadarmo (ale alespoň není aktivní při teplotách nad bodem mrazu).

3. Ruční ovládání

Temperování venkovních ploch se podle potřeby manuálně zapne a zase vypne. To s sebou nese ovšem tradiční problém – když je potřeba systém zapnout, nejsme doma. Nebo zapomeneme a vzpomeneme si pozdě, což už ale není ekonomické: stoupnou provozní náklady na elektřinu. Pokud nezapneme topný systém už v době, kdy námraza začíná vznikat, pozdější zapnutí už nemusí pomoci. Samozřejmě může se také naopak stát, že systém zapneme omylem. Nejen že nám naskočí provozní náklady, ale může dojít i k značnému zkrácení životnosti topného kabelu, pokud by vyhřívání bylo v provozu při teplotách nad 10°C.

7

Vzhledem k vysokým příkonům se neinstalují kabely po celé ploše, ale jen na exponovaných místech („koleje“ pro auta, „cestička“ na chodníku). FENIX JESENÍK

Více informací se nachází v listopadovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 15. 12. 2015

Edit: