Střípky z Designbloku 2017

Ačkoli letošní 19. ročník Designbloku předčasně ukončil ničivý orkán Herwart, který se přehnal i přes pražské Výstaviště a zničil část střechy Průmyslového paláce, očekávaný svátek designu stačil ukázat vše, co se od něj očekávalo, a vyhlásit vítěze. Pokud jste mezinárodní festival designu a módy nestihli navštívit, přinášíme krátké zpravodajství.

HLAVNÍ CENA

Tradiční česká značka Rückl letos pod kreativním vedením Ronyho Plesla představila novou kolekci broušeného skla ve speciální instalaci v podobě střelnice. Odnesla si za obnovení značky a nové produkty cenu za Nejlepší nový výrobek a rovněž Hlavní cenu Designbloku.

NEJ NÁBYTEK

V kategorii Nejlepší nový nábytek zvítězila u poroty židle Alba značky Ton. Tato tradiční značka si odnesla zároveň i cenu za Nejlepší instalaci výrobce.

VÍTĚZNÁ MÓDNÍ KOLEKCE

V kategorii Nejlepší vystavená módní kolekce bodovala Zuzana Hartlová se svojí značkou Soolista.

OCENĚNÍ STUDENTI

Nejlepší školní prezentace: Ateliér Průmyslový design FMK UTB Zlín

POHODA V KOUPELNĚ

Společnost RAVAK představila limitovanou sérii čtyř odkládacích stolků RAVAK Tables určených k volně stojícím vanám. Jeden ze dvou obdélníkových modelů je určený k postavení podél vany, druhý přiléhá k partiím, ve kterých se vana začíná zaoblovat. Další dva se čtvercovou odkládací deskou poslouží na rohu vany. „Koncept vychází z propojení klasického kavárenského stolku se solitérní vanou. Stolek působí, jako kdyby ho vana ukrojila.“ vysvětluje autor kolekce Kryštof Nosál.

VODNÍ SNĚNÍ

Výjimečným projektem WaterDream zaujala značka AXOR. Umyvadlové baterie z alternativních materiálů a v různých povrchových úpravách s naprosto svobodnou formou lze nenápadně začlenit do interiérového designu nebo umístit jako solitér. Jednotlivé produkty navrhli slavní designéři. Duo GamFratesi se například inspirovalo na Dálném východě a vytvořilo z bambusu kohoutek Zen. Švédské designérky z ateliéru Front vytvořily orchestr – umyvadlová baterie Water Steps se skládá ze dvou propojených kalíšků, jimiž voda protéká krok za krokem až do vašich rukou. Zvuk dopadající vody připomíná tóny symfonie.

PODOBY PAPÍRU

Italská značka Uashmama, jejíž sortiment představují stylové kabelky a doplňky do domácnosti z pratelného papíru, prezentovala mimo jiné princip výroby pratelného papíru. Představena zde byla i novinka pro podzim 2017 – nová úprava tohoto ekologického materiálu s názvem Elephant, který připomíná sloní kůži. Má výraznou strukturu a je ideální na obaly na tablety a laptopy či mobilní telefony.

Další vítězové Cen Designbloku 2017:

Nejlepší kolekce bytových doplňků: LLEV
Nejlepší kolekce svítidel: Lasvit, svítidlo Yakisugi
Nejlepší kolekce šperků: ZORYA
Nejlepší nový výrobek: Rückl
Nejlepší prototyp designéra: Markéta Držmíšková, Petr Hák, kolekce Torque
Nejlepší instalace výrobce: Ton
Nejlepší instalace designéra a designérského studia: Herrmann & Coufal
Nejlepší školní prezentace: Ateliér Průmyslový design FMK UTB Zlín
Speciální cena za mimořádný počin mimo kategorie: Dopravní podnik hl. m. Prahy, návrh tramvaje T3 Coupé

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem, Designblok

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 2. 1. 2018

Edit: