Tak na zdraví!

Toto přání uslyšíme nebo sami proneseme na přelomu roků jistě nesčetněkrát. S novým rokem se často odhodláváme zdravěji žít – více sportovat, lépe jíst, přestat kouřit… Málokdy se však zamyslíme nad tím, jak zdravěji bydlet.

Co je zdravý domov?

Pomineme-li zdravé mezilidské vztahy, má na naše zdraví vliv zejména světlo a vzduch, který dýcháme. Samozřejmě nesmí chybět tepelná pohoda, ta však paradoxně bývá příčinou nezdravého vzduchu, protože ve snaze zbytečně neutrácet za vytápění a přitom mít doma pěkně teplo, často nedostatečně větráme. Následky pak na sebe nenechají čekat – ranní únavou, bolestmi hlavy či slzením očí počínaje a závažnými chorobami konče.

Co je zdravý vzduch?

Asi si hned představíme, že zdravý vzduch musí obsahovat dostatek kyslíku. To je sice pravda, ale především nesmí obsahovat přemíru oxidu uhličitého, který vydechujeme a tím jeho koncentrace poměrně rychle stoupá. Podle norem nesmí překročit hodnotu 1500 ppm, doporučená hodnota je maximálně 1000 ppm. Oxid uhličitý však není jedinou chemickou látkou ohrožující naše zdraví. Do vzduchu se mohou dostávat i další škodliviny, těkavé látky – formaldehyd, xylen, toluen, benzen… Mohou se uvolňovat ze stavebních materiálů, nábytku, bytových textilií, nátěrových hmot, úklidových prostředků, dokonce i z osvěžovačů vzduchu či vonných svíček.

Kroky k nápravě

Čistička vzduchu Rohnson R-9600 Pure Air odstraní až 99,9 % polétavého prachu a vyčistí až 93,5 % těkavých organických látek. hornbach.cz

Při stavbě domu i zařizování bytu je ideální používat přírodní materiály, to však není vždy možné, vždyť k úpravě i přírodních materiálů se používají chemické prostředky. Naštěstí výrobci mají dnes už povinnost deklarovat jejich složení. Proto těmto informacím věnujte pozornost, například i dřevotřískové desky se vyrábějí bez neblaze proslulých formaldehydů. Dávejte přednost vodou ředitelným nátěrům, pozor na textilie napuštěné chemickými konzervačními látkami a podobně.
I když se škodlivinám vyhneme v největší možné míře, přesto je naprosto nezbytné postarat se o dostatečnou výměnu vzduchu. Již tím, že dýcháme, zvyšuje se koncentrace CO2 a velmi rychle dokáže v nevětrané místnosti překročit bezpečnou mez. Kvalitní větrání je základ, škodlivé látky z ovzduší nám však pomohou odstranit i čističky vzduchu či materiály, které škodliviny pohlcují, a dokonce i některé pokojové rostliny.

Jak větrat?

V zimě, kdy se nechceme připravovat o cenné teplo, je ohrožení nezdravým vzduchem největší. Je proto potřeba větrat často, a to rychle, nejlépe průvanem. Ložnici je potřeba vyvětrat důkladně těsně před spaním, to však obvykle nestačí, nouzovým řešením je otevřít dveře od ložnice. Efektivnější a příjemnější je svěřit větrání technice, buď chytrému programu, který sám na chvíli otevře okno, nebo vzduchotechnické jednotce, která díky rekuperaci tepla sníží i tepelné ztráty. V dobře utěsněných a zateplených domech by pak nemělo chybět řízené centrální větrání – tedy vzduchotechnické rozvody napojené na větrací rekuperační jednotku.

Rostliny, které pomáhají

Pokojové rostliny snižují koncentraci CO2 jeho přeměnou na kyslík. Některé to dokáží i v noci, můžeme proto jejich služby využít i v ložnicí, jako například tchynin jazyk, zelenec, Aloe vera, Scindapsus… Navíc čistí vzduch od škodlivých plynných částic, to dokáže například i lopatkovec, fíkus, břečťan, kapradina, filodendron, dracena…

Světlo a zdraví

Na psychickou pohodu a od ní se odvíjející dobré zdraví má vliv i denní světlo. Dnes je možné díky vynikajícím parametrům tepelně izolačních oken stavět domy s dostatkem prosklených ploch, a tedy s vysokou prosvětleností interiérů. Problém však může nastat při rekonstrukci. S novými okny může dojít ke zhoršení světelných podmínek, protože izolační trojskla mohou propustit méně denního světla. Část světla uberou i rámy, které jsou obvykle širší než ty původní. Po zateplení fasády budou okna „více utopená“ a opět dojde ke ztrátě světla v interiéru. Je proto potřeba zvážit, zda není dobré okenní otvory při rekonstrukci zvětšit, či posunout směrem k líci fasády.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 4. 2. 2020

Edit: