Prevence vloupání během dovolené

Prevence vloupání v podobě odpovídajícího zabezpečení a dodržování několika jednoduchých bezpečnostních zásad má smysl. Pokud bychom měli vybrat období v roce, kdy hraje největší roli, pak je to právě teď – v létě, během dovolených. Opuštěné objekty jsou totiž pro zloděje nejčastějším terčem. Co tedy (ne)dělat, abyste si letošní dovolenou užili v klidu?

Žádná domácnost se neobejde bez základního zabezpečení: za standard jsou v dnešní době považovány bezpečnostní dveře osazené bezpečnostní zamykací vložkou a bezpečnostním kováním. Před odjezdem na dovolenou se ujistěte, že jsou dveře řádně dovřené a zamknuté. Toto samozřejmě platí pro všechny možné vstupy do domu, nejen hlavní vchod.

Důležité je nezapomenout ani na okna, ta vždy úplně zavřete, nenechávejte otevřenou ani ventilaci a nezatahujte úplně žaluzie nebo závěsy, aby nebylo na první pohled zjevné, že jste delší dobu mimo domov. Na okna a balkonové dveře je vhodné pořídit uzamykatelné okenní kliky, zámky nebo alarmy.

Pokud máte doma cennosti větší hodnoty, pořiďte si třeba jen malý, ale kvalitní, certifikovaný trezor. Pokud by už ke vloupání došlo, levný trezor okamžitě přitáhne pozornost a lze jej často velmi snadno otevřít. Investujte proto raději do kvality.

Mechanické zabezpečení je ideální doplnit ještě elektronickým, jako jsou kamery a alarmy, které dnes téměř vždy umožňují vzdálený přístup a i z dovolené na druhém konci světa můžete kdykoliv zkontrolovat, co se děje u vás doma. V případě známek vloupání vás okamžitě upozorní.

Před odjezdem ukliďte z okolí domu nářadí a žebříky, které lze jinak snadno zcizit, ale také je zloději rádi využijí k vniknutí do domu. Ujistěte se, že garáž, sklep nebo kůlna jsou dobře zamčené. Pořiďte si dostatečně velkou poštovní schránku nebo požádejte sousedy, aby vám ji chodili vybírat. Přeplněná schránka je dalším znakem, že nejste doma.

Mnoho zlodějů si své cíle vyhledává na sociálních sítích, kde lidé rádi sdílejí, kdy a na jak dlouho jedou pryč. Vyhněte se tomu. Informujte jen důvěryhodné blízké osoby, a dokud jste na dovolené, nesdílejte veřejně na sociálních sítích fotky.

Datum vydání: 26. 6. 2023

Edit: