Tapety jako terapie

2

Vliesová tapeta Mates je do dětského pokoje jak dělaná… Neurazí ani miminka, ani holky a kluky předškolního i školního věku. Navíc ji můžete opatrně čistit vlhkou houbou. Cena 1180 Kč (10,05 x 0,53 m). www.lavmi.cz

Je to tak, tapety mají zvláštní schopnost vykouzlit v interiéru příjemnou atmosféru, maximálně zútulnit obytný prostor a dodat mu až intimní nádech. Jako by za vás vyjadřovaly emoce…

V současnosti je na trhu neuvěřitelné množství vzorů, barev a materiálů tapet. Při citlivém výběru můžete vytvořit naprosto nový, svěží a jedinečný interiér – stačí jen postupovat s rozmyslem a opatrně kombinovat. A nemusíte tapetovat hned celý byt, trendem poslední doby je tapeta jen na jedné stěně místnosti.

3

Nástěnná papírová tapeta s jemným motivem v petrolejově modré, délka 10 m, šířka 53 cm, cena 1309 Kč. www.bellarose.cz

4

Vliesová obrazová tapeta Lantern Party z nové kolekce Heritage od argentinského návrháře Pabla Piattiho – romantické lampiony, vlahý letní večer… Prodává se v několika barevných verzích, cena 23 708 Kč (375 x 275 cm). www.entrada.cz

CO MÁME NA VÝBĚR? 
Klasikou jsou papírové tapety, které všichni dobře známe z dětství. Dnes jsou sice na ústupu, ale nevymizely úplně. Jsou cenově nejlevnější, zároveň však nejméně odolné. Oproti vliesovým nebo vinylovým mají celou řadu nevýhod – lepení i odstraňování je velmi náročné, jsou prakticky neomyvatelné a nehodí se na stěny, které jsou náchylné k praskání. Lze je použít na zeď, sádrokarton, beton nebo dřevotřískové desky. Jsou také tvarově nestálé – při namočení a schnutí tzv. pracují, čili mění rozměr. I nabídka barev a vzorů je omezenější než u ostatních druhů. Za roli papírové tapety (standardní role má rozměry 0,53 m – šířka a 10,05 m – délka) zaplatíte zhruba od 100 Kč výše.

5

Obrazová vliesová tapeta Industrial je nejen vtipná, ale i ultra pevná, prodyšná a poddajná. Neobsahuje PVC ani těžké kovy, snadno se lepí i odstraňuje. Lepidlo se aplikuje na zeď, potom se přiloží tapetové pruhy. Cena 3920 Kč (1,86 x 2,70 m). www.lavmi.cz

6

7

Je to tapeta, nebo ne? Přetíratelné tapety z kolekce Meistervlies Pro Protect 2 jsou k mání v bohaté nabídce dezénů a základních barev. Stěny s nimi získají originální vzhled a zajímavou strukturu povrchu. Cena od 500 Kč/role (10,05 x 0,53 m) a od 1000 Kč za maxi roli (25 x 1,06 m). Vyrábí A.S. Création, nabízí www.tapetymetroflorenc.cz.

REVOLUČNÍ VLIES 
Někdy se označují i jako flísové. Svoji oblibu si získaly hlavně pro skvělé vlastnosti – především pokud jde o strhávání a lepení. Lepí se totiž za sucha (lepidlo se nanáší pouze na stěnu) a strhávají se také za sucha a naprosto snadno a beze zbytku. Vyrábějí se z netkaných textilií lisováním celulózových a vinylových vláken. I škála vzorů a motivů je velice pestrá. Tapety jsou plně omyvatelné a vysoce odolné proti oděru, jsou prodyšné, čímž zabraňují vzniku plísní, jsou tvarově i barevně stálé, téměř nehořlavé. Hodí se i pro zakrytí mikrotrhlinek ve zdivu. Drobnou nevýhodou může být snad jen jejich vyšší cena, která začíná zhruba na 250 Kč za roli.

ODOLNÝ VINYL 
Pokud se rozhodnete pro vinylové tapety, máte v podstatě vyhráno – jsou to ty nejodolnější tapety, jaké můžete mít. Výrobci je proto doporučují především do dětských pokojů. Jsou plně omyvatelné, otěruvzdorné a odolávají mechanickému poškození, poškrábání a částečně i tepelně izolují. Skvěle se hodí také do kuchyně (jako obklad za pracovní deskou kuchyňské linky) nebo koupelny (jako náhrada keramického obkladu stěn), zvládnou zakrýt praskliny ve zdi, můžete je použít i na umakart. Vyrábějí se nanesením vinylu na papírový podklad. Kvalitu tapety určuje tloušťka vinylové vrstvy – čím je silnější, tím je tapeta kvalitnější. Jsou náročnější, pokud jde o samotný postup při tapetování i odstraňování, je s nimi práce asi jako s papírovými. Cena začíná přibližně na 250 Kč za roli.

8

Vliesová tapeta na zeď Wood´n Stone vypadá dokonale věrohodně a z ložnice vytvoří jedinečný prostor. Cena 629 Kč/role (10,05 x 0,53 m), vyrábí A.S. Création, nabízí www.tapetymetrofl orenc.cz.

9

Vliesová tapeta Markéta z kolekce Kiss for Kids, která je typická netradičním designem a ilustracemi, nasměruje děti k tvořivosti a nekomerční estetice. Cena 1180 Kč (10,05 x 0,53 m). www.lavmi.cz

JAK JE ODSTRAŇOVAT? 
◗ S papírovými tapetami je vždy potíž – za sucha to nepůjde, budete na to muset jít mokrou cestou – silně provlhčit tapetu horkou vodou (s octem nebo odstraňovačem tapet) odshora dolů, 30 minut počkat a opatrně strhnout. 
◗ Před odstraňováním tapet za mokra musíte v místnosti vypnout elektrický proud. 
◗ Vliesové tapety a fototapety lze odstranit v jednom kuse a za sucha – nejprve odchlípnete růžek a opatrným tahem dolů strhnete celý pás tapety. 
◗ U vinylových tapet se většinou postupuje podobně jako u papírových.

PŘETÍRATELNÝ ZÁZRAK 
Po něm sáhnou ti, kteří touží po imitaci dekorativních štuků. Vliesové přetíratelné tapety se dodávají v bílé barvě a po nalepení je můžete jednoduše přetřít akrylovou barvou v libovolném odstínu. Mají buď strukturu omítky, nebo nejrůznější geometrické vzory. Po přetření někdy získá vzor světlejší barevný odstín než podkladová vrstva a stává se tak zřetelně výrazným. Výhody a nevýhody jsou stejné jako u vliesových tapet. Jsou ideálním řešením pro ty, kteří chtějí mít tapety perfektně sladěné s barvami interiéru a ty obzvlášť zdařilé bývají k nerozeznání od výrazně dražších dekorativních štuků. Přetíratelné tapety se nejčastěji prodávají v rolích o šířce 0,53 m a délce 10,05 m (cena od 450 Kč), setkat se ale můžete i s nadstandardním rozměrem 1,06 x 25 m.

10

Lepidlo na tapety Metylan (tekutý koncentrát), cena 165 Kč (500 g). Stačí jednoduše nalít do vody, zamíchat a hotovo. Je vhodné na všechny druhy tapet, nevytváří hrudky, výsledek je dokonalý. HENKEL

PŮSOBIVÉ FOTOTAPETY
Zažívají právě velký návrat – jedná se o velkoformátové fotografie nebo grafické vzory natištěné na klasické papírové nebo vliesové tapetě. Na výběr nemáte jen březový háj, jak tomu bývalo dříve, ale nekonečné množství abstraktních vzorů, přírodních motivů, krajinných scenérií, panoramat, světových památek a metropolí včetně fototapety s motivem zcela podle vašeho přání. Fototapety se hodí nejlépe na částečný i celoplošný polep stěn v obýváku, dětském pokoji nebo vstupní chodbě, polepit můžete i dveře. Pokud se vám fototapeta nevejde na vybranou stěnu, můžete ji oříznout – motivy jsou totiž většinou vybírány a zpracovávány tak, aby neztratily na celistvosti a působivosti i po tomto zákroku. Cena začíná zhruba na 429 Kč za kus, nejčastěji se setkáte s rozměrem od 73 x 202 cm do 388 x 270 cm (papírové fototapety) a od 50 x 250 cm až po 500 x 250 cm (vliesové fototapety). U fototapet je důležité respektovat doporučenou pohledovou vzdálenost, která je dva metry – nehodí se tedy do příliš malých místností.

Při výběru tapet hledejte označení Značka kvality RAL. Takto označené tapety splňují nejvyšší nároky na kvalitu a zdravotní nezávadnost. Neobsahují zdraví škodlivé suroviny, těžké kovy, toxické barvy, těkavá změkčovadla, chlorovaná rozpouštědla a obsah formaldehydu musí být maximálně na úrovni 50 % limitu stanoveného německou legislativou.

11

Papírová tapeta na zeď Boys and Girls 4, cena 285 Kč/role (10,05 x 0,53 m), vyrábí A.S. Création, nabízí www.tapetymetrofl orenc.cz.

12

Vliesová tapeta Salon z kolekce Lavmi Astoria s čistým a jednoduchým vzorem v rafi novaně útulných barvách v duchu minimalistické geometrie. Cena 1425 Kč za roli (10,05 x 0,53 cm). www.lavmi.cz

NĚCO SPECIÁLNÍHO? 
Ještě tu máme textilní tapety, které jsou těžké a díky přirozené barevnosti vytvářejí originální estetický zážitek. Pokud se setkáte s hedvábnými tapetami, vězte, že většina z nich není vyrobena z hedvábí ani z textilie, ale pouze vytváří hedvábný dojem. Zpravidla se vyrábějí z vinylu se zadní stranou z papíru nebo vliesu. Existují i tapety ze skleněných vláken a získávají v poslední době i přes svou vysokou cenu na popularitě. Jsou totiž ekologické, přetíratelné, odolávají vodě i mastnotě, jsou omyvatelné, nehořlavé a neuvěřitelně trvanlivé. Některé tapety pouze imitují přírodní nebo jiné materiály, jako jsou dřevo, kámen, cihly, látky nebo kov. Výrobci nabízejí také kolekce tapet s metalickými efekty, čistě přírodními barvami, kostkovaným vzorem, nebo dokonce „vyšívané“. Hitem poslední doby jsou 3D tapety, které ve vás skutečně vzbudí iluzi, že místo stěny máte doma hory nebo náměstí. U tohoto druhu je ale otázkou, jak dlouho vás pohled na ně bude bavit a jak nejlépe s nimi skloubit interiér.

KOUZLA S BARVAMI A PROSTOREM 
◗ Bílá a studené odstíny (například modrošedé) místnost opticky rozzáří a zvětší. Dodají prostoru světlost, lehkost a vzdušnost. 
◗ Syté a teplé barvy (například červená) prostor opticky zmenší, máte pocit, že stěny jsou k sobě blíž než ve skutečnosti. 
◗ Nízký strop? Vzor tapety se svislými pruhy místnost opticky zvýší. 
◗ Potřebujete místnost rozšířit? Použijte drobný jemnější vzor nebo vodorovné pruhy. 
◗ Chcete vytvořit intimní atmosféru? Zvolte tapetu s matným povrchem, která neodráží světlo. 
◗ Chcete něco speciálního? Zkuste 3D tapety. Jen si buďte vědomi toho, že jsou velmi výrazné a také mohou brzy zevšednět. 
Zdroj: www.metylan.cz

13

Opravdu tvůrčí papírová tapeta Burgerdoodles Colour-In od Burgerplex – děti si ji mohou samy vymalovat nebo nechat tak, jak je. I když jednoho dne je to určitě chytne… Rozměry 1000 x 52 cm, 829 Kč (vzor se opakuje každých 52 cm). www.bonami.cz

JAK JE NAKUPOVAT? 
Zaměřte se především na číslo výrobní šarže, které bývá uvedeno na etiketě tapety. Na jednu stěnu je totiž nutné použít tapety se stejným číslem šarže, protože tapety různých šarží mohou mít drobné barevné odchylky. Hned po nákupu jednu roli rozbalte, zkontrolujte vzor a barevnost. Když je první role v pořádku, proveďte ještě tzv. vějířový test – rozbalte ostatní role, z každé odmotejte asi dva metry, částečně je přeložte přes sebe a opět zkontroluje vzor a barevnost. Pokud zjistíte vadu nebo odchylku od barevnosti, hned tapetu reklamujte. Po nalepení už bude pozdě.

1

Vliesová tapeta Paradoxale z kolekce Camengo – geometrický vzor a syté barevné tóny podmanivého vzhledu se schopností optického klamu… Cena 2454 Kč za roli (53 cm x 10,05 m). www.optimal-design.cz

14

Vinylová tapeta z kolekce Trinity. Má jedinečné izolační vlastnosti, je ideální do všech obytných místností, můžete ji čistit vlhkým hadříkem. Cena 749 Kč/roli (10,05 x 0,53 m). www.vavex.cz

Edit: