Trendy v koupelnách

Můžete se radovat, protože letošní koupelnové trendy toho po vás moc nechtějí. Pilně pokračují v započaté práci – opět sázejí na návrat k přírodě, zdůrazňují ekologické uvažování a upřednostňují přirozené barvy, které dokáží navodit příjemnou atmosféru.

Designéři se ve svých návrzích nových koupelnových sérií a výrobků snažili propojit design, funkčnost a úspornost v  jeden celek. Jako materiál si zvolili především dřevo (vyskytuje se nejen na nábytku, ale i  na  podlaze a  koupelnových doplňcích – jako rám zrcadla, dávkovač mýdla, věšák, lavička…). A pokud dřevo nahrazují jeho imitací, pak například se vzorem letokruhů. Plastové výrobky se z koupelen pomalu vytrácejí, respektive do  prostoru, který chce vypadat přirozeně, se nehodí. Co ale rozhodně do této koupelny patří, jsou úsporné vodovodní baterie (u umyvadla, sprchy i vany) a žárovky.

2

Sprchový kout SanSwiss, typ Fun FUD Black, se skleněnou zástěnou poskytuje sprchování ve volném a vzdušném prostoru. Zástěny jsou uchyceny v zaoblených aluchromových profilech buď ve stropě, nebo ve zdi, a mohou se otevírat oběma směry,nabízí SANSWISS.

1

Novinka ze série Mosaico Four Season (čtverečky 2,5 x 2,5 cm nalepené na síťce formátu 30 x 30 cm) je navržena jako dekorační doplněk k obkladům a dlažbě. Mozaiku si můžete libovolně navrhnout a poskládat vlastní obrazec. Kombinace lesku, matu a perleti, barvy černá (Winter), zlatá (Summer), šedá (Autumn) a mix (Four Season) plus nové odstíny (modrá, hnědá, levandulová a fialová…). IL BAGNO

Listí, vzduch a moře

Trend oblíbenosti přírodních barev se zcela nepokrytě vloudil opět i do těch letošních – vedou odstíny hnědé, šedé, tóny podzimního listí, mořské vody a bílá ve všech svých podobách. Koupelna díky nim působí čistě, vzdušně a svěže. Na nábytku a obkladovém materiálu se střídají matná s lesklou, ručníky a osušky jsou bavlněné, jednobarevné, pokud možno z biobavlny a úhledně složené v dřevěných policích. Výrobci se snaží co nejvíce propojit a  přenést přírodu do všeho, co každý den v koupelně používáme – počínaje designem nábytku a návrhem barevného řešení až po sprchové hlavice připomínající skutečný vodopád nebo jemné mrholení… Cílem tohoto snažení je, aby se člověk v koupelně cítil nesmírně příjemně, rád v ní trávil volný čas a na vlastní kůži pocítil blahodárný účinek vody, její síly a energie.

3

Krabička na papírové kapesníky (24 x 13 x 8 cm), materiál PMMA (termoplast polymetylmetakrylát), Alessi, nabízí URBAN SURVIVAL.

4

Mýdlenka v bílé barvě v kombinaci leštěné nerezové oceli a PMMA (polymetylmetakrylát), 11 x 11 x 3 cm, výrobce Alessi, nabízí URBAN SURVIVAL.

5

Najdete ji? Umyvadlová baterie v chromované úpravě z řady Retangolo, vyrábí Gessi, nabízí MONDO CERAMICA.

6

Nová série obkladaček Storm přináší nový rozměr – 25 x 75 cm a návrat barevného provedení mix bílé s černou. Vyrábí Peronda, nabízí KERAMIKA SOUKUP.

8

Sprchová vanička Superplan XXL (140 x 75 cm) v čistě bílém proveden a čtvercová varianta Superplan XXL (150 x 150 cm) s dekorem Lilie. Obě jsou ze smaltované oceli (síla 3,5 mm), která je vysoce hygienická, odolná, nenáročná na údržbu a výrobce na ni poskytuje třicetiletou záruku. KALDEWEI

Nebojte se prostoru

Dalším typickým prvkem je propojení relaxačního prostoru s obytným, tedy koupelny nejčastěji s ložnicí. Tomu se přizpůsobuje i vzhled a dispozice jednotlivých zařizovacích předmětů – například vana už nestojí pouze u zdi, ale klidně uprostřed místnosti, nebo dokonce co nejblíže posteli. Někteří výrobci nabízejí sofistikované provedení – vanu a zpod ní vysouvací lůžko, takže hned po koupeli můžete relaxovat. Samo umístění vany pak také ovlivňuje výhled z ní; je tedy dobré natočit ji tak, aby byl maximálně příjemný. Ve vaně se dnes totiž už jen nemyjeme, ale především v ní dlouho relaxujeme. Totéž platí i pro sprchový kout, jenž bývá co nejvzdušnější a nejotevřenější (vlastně už to není žádný kout) a není vůbec divné, pokud stojí uprostřed ložnice.

9

Koupelnový nábytek Naturel, série Pavia, byl nově rozšířen o umyvadlovou skříňku s jednou velkou zásuvkou, o vysokou skříňku 140 cm s praktickými poličkami i ve dvířkách a nízkou skříňku, již lze použít jak na zavěšení na zeď, tak jako kontejner (při namontování koleček, které jsou součástí balení). V prodeji od května, nabízejí SIKO KOUPELNY.

10

Koupelnová skříňka s umyvadlem ve výrazném barevném provedení navodí pocit svěžesti hned po ránu. Série Aquila Palm obsahuje keramické umyvadlo podsvícené LED diodovým páskem vhodným do vlhkého prostředí, keramické umyvadlo a závěsnou galerii. MYJOYS

Respekt a osobitost

Při všech nových trendech a designérských počinech bychom neměli zapomínat na osobnost uživatele ani na původní funkci koupelny – tedy jako prostoru sloužícího především k očistě těla a mysli. Aby koupelna báječně fungovala, měla by být doslova ušita svému majiteli na míru, měla by respektovat jeho styl a potřeby – dovolit mu použít jeho oblíbené barvy, materiály a koneckonců i tvary. Toho je možné dosáhnout například tak, že si na pomoc při zařizování koupelny pozvete zkušeného designéra, který vaše přání a touhy zhmotní. Nejprve třeba jako 3D návrh, abyste svoji představu viděli v reálnější podobě a mohli některé sporné věci v klidu „vychytat“ a dotáhnout vysněnou koupelnu k dokonalosti dříve, než přilepíte vaši první dlaždičku.

11

Můžete si vytvořit koupelnu i podle vlastního návrhu – pomocí technologie digitálního tisku Overface. Na výběr máte z více než 80 dekorů fólií (barevné, dřevodekor a vysoký lesk), TRACHEA

12

Designérské řešení v praktickém provedení – dvojumyvadlo Classic (130 x 49 x 17 cm) nabízí velkou mycí plochu i odkládací prostor. Může být doplněno dvojskříňkou s vnitřním uspořádáním; její korpus je z lamina s hloubkovou impregnací, která odolává vlhkému prostředí. Design studio Nosál, nabízí RAVAK.

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Spolupráce Perfecto Design

Foto: archiv firem

Datum vydání: 9. 5. 2016

Edit: