Třídění odpadů doma není věda

Češi nejsou jen houbaři a pivaři. Za evropské lídry se můžeme považovat i proto, že u nás třídí své odpady 73 % obyvatel. K dokonalosti nám přesto pořád ještě kousek schází. Občas totiž panuje nejistota v tom, co do kontejnerů na tříděný odpad vlastně patří a co už ne. Někdo také třídění odpadu odkládá, protože mu přijde z různých důvodů náročné… Třídění odpadů není věda, naopak!

Mám tříděný odpad před vyhozením vymývat?

Uděláme vám radost. Mytí odpadu před vytříděním do kontejnerů rozhodně není vždy nutné. Ať se jedná o kelímek od jogurtu, nebo o sklo ušpiněné od marmelády odpad před vyhozením vymývat rozhodně nemusíte. Obsah obalu stačí důkladně vyprázdnit (např. vylitím, vyškrábáním, vysypáním, vytřením apod.).

Důvodem k vypláchnutí obalů může být odstranění mastnoty, protože ta recyklaci odpadu znemožňuje, příp. eliminace zápachu, pokud s tříděným odpadem chodíte ke kontejnerům jen výjimečně.

Věděli jste, že sklo můžete dokonce do tříděného odpadu vyhodit i s víčkem?

Pokud pro vás byl brzdou v třídění odpadu právě čas, obavy z práce navíc či finančních a energetických nákladů spojených s vymýváním použitých obalů před jejich vytříděním, už víte, že tohle ve většině případů rozhodně není překážka a můžete se do třídění odpadu pustit naplno!

Určitě nám nahrává i veřejně přístupná síť nádob na třídění odpadu, kterých máme na území ČR k dispozici více než 353 000 a průměrná vzdálenost k nim je pouhých 92 metrů!

Nedostatek místa doma na odpad pomohou vyřešit stylové koše či tašky

Trápí vás doma nedostatek místa a nechcete se z postele koukat na přetékající igelitku plnou plastového odpadu? Pokud nemáte koutek například pod dřezem, kam igelitku s odpadem schováte, mohou vám s problémem nedostatku místa pomoci stylové koše na třídění odpadu, které si můžete klidně vyrobit doma.
Ideální koš na třídění odpadu by měl mít přehledně rozdělené nádoby na jednotlivé druhy odpadu, jinak se však vaší představivosti meze nekladou.

Pokud se vám nechce do výroby a nemáte ani moc velký rozpočet, můžete na třídění odpadu využít praktické pevné tašky na tříděný odpad.

Tahák na závěr: kam třídit kapesníčky, účtenky a krabice od pizzy?

V nadšení z třídění odpadu občas hodíme do barevných popelnic i to, co do nich rozhodně nepatří.
Třeba do modrého kontejneru rozhodně nepatří použité papírové kapesníčky nebo termoúčtenky z obchodu – tento druh papíru je pro recyklaci nevhodný. Stejně tak tam nepatří mastné krabice od pizzy, ani papír od salámů a nepatří tam ani znečištěné tácky z fastfoodu.

Podobná omezení mají i ostatní barevné kontejnery, proto jedna rada nad zlato na závěr: Vždy se řiďte samolepkami na sběrných nádobách, které poradí, co a jak v daném místě do kontejnerů třídit obec od obce se mohou pravidla pro třídění odpadu lišit v závislosti na možnostech místních zpracovatelů odpadu.
Třídění odpadu není věda a má smysl – tak do toho!

 

 

Komerční prezentace

 

 

 

Edit: