Malý prostor, velké možnosti: Rady a tipy, jak opticky zvětšit i opravdu malý byt

Bydlíte v malém bytě? Pokud bydlíte v prostorách s výměrou menší než 40 metrů čtverečních, pak máte malé bydlení dokonce i podle úřednických vyhlášek. Mrkněte se s námi na to, jak takového „prcka“ vybavit. Tak, abyste se v něm necítili stísněně, ale naopak využili každý decimetr místa, který máte k dispozici. Základem je vybrat správné barvy, pohrát se světlem, vsadit na zrcadlení a vhodný nábytek.

Podle údajů ze sčítání lidu v roce 2001 má průměrný český byt rozlohu 50 metrů čtverečních. Nově vzniklé byty mívají sice rozlohu větší, nicméně i tak spousta z nás hraje každý den obdobu legendární hry „tetris“ – s nábytkem a malým prostorem, do kterého se musí vtěsnat. Jak tedy na to, aby i malinký byt působil vzdušně a nepřipomínal temnou kobku?

Vezměte to od podlahy

Pokud bydlíte v malém bytě, sjednoťte v celém prostoru podlahy. Bytu tak opticky dodáte pár čtverečních metrů navíc. Kromě toho by podlaha měla být světlá a v teplém odstínu (byť jinak obecně platí, že by podlaha měla být nejtmavší plochou v místnosti).
Přemýšlíte o kobercích? Pak vsaďte spíše na kusové, namísto klasického koberce ode zdi ke zdi. Ideálním tvarem kusového koberce je potom obdélník, který místnost opticky protáhne.

Barvy volte světlé

V malém prostoru si dejte pozor na tmavé barvy na velkých plochách. Zdaleka nejhorší volbou je v tomto ohledu červená barva. Prostor vymalovaný červenou barvou nemá hloubku a zdá se ještě menší, než ve skutečnosti je.

Pokud zůstanete u bílé, nic nezkazíte. Vhodnou alternativou jsou světlé odstíny dalších barev. Myslete také na to, že zatímco takzvané teplé barvy přidávají na útulnosti, „teple domova“, ale ubírají optické metry, u studených barev je to přesně naopak.

Mrkněte se na další tipy jak zařídit interiér

Malý byt = velké starosti? Tahle rovnice neplatí, pokud vsadíte na naše rady a tipy, jak opticky zvětšit malý byt. Chce to správné barvy, osvětlení i nábytek.

Dobré světlo dělá divy

Tak důležité, a tak podceňované! Světlo, respektive osvětlení. U malých prostor je ještě důležitější. A pokud osvětlení podceníte, pak riskujete, že se váš malý byt promění v kobku.

Při výběru osvětlení vsaďte na střídmost – jak u velikosti, tak u materiálu. Tady zkrátka platí, že méně je více. Do bytu také pusťte denní světlo – tabu v malých prostorech by měly být těžké a tmavé závěsy. Optická kouzla pak způsobí třeba stolní světlo umně naaranžované před zrcadlem, nebo jinou plochou, ve které se může odrážet.

Á propos – zrcadla! Nebojte se jich. A nebojte se ani žádné jiné plochy, která se leskne a ve které se odráží okolní prostor. Do malého bytu právě takové plochy, respektive materiály patří!

Zapomeňte na masívní stěnu po babičce

Určitě si ji pamatujete. Mohutné vitríny, v nich porcelán a navrch ještě minimálně jedna obrovská skříň, do které by se vtěsnalo snad i malé auto. Přesně na takový nábytek zapomeňte!

Do prostoru, který potřebujete opticky zvětšit, patří otevřené prostory namísto skříněk, poličky, nábytek, který je spíš nižší, chytrá rozkládací a stohovatelná řešení. A myslete také na úložné prostory: Krabice pod postelí jsou klasika, která ale pod postel z mnoha důvodů nepatří. Lepší je vsadit na jinak málo využívané prostory. Třeba na policový systém nad dveřmi, úložné prostory v sedací soupravě, chytré skříňové systémy, díky kterým využijete každý decimetr místa.

Chytrým řešením do malých prostor je i patrová postel. Více info v našem článku 10 rad pro malý byt

A právě správně a účelně využitý prostor je ten nejlepší prostor! Což platí pro každé bydlení a pro bydlení v malém bytě dvojnásobně!

Komerční prezentace

Datum vydání: 6. 9. 2018

Edit: