V rodinném domě z Ytongu je během celého roku příjemné klima

Kvalitní materiály, šikovné ruce, pomoc rodiny, správný výběr dodavatelů a štěstí na kompetentní lidi ve fázi přípravy i v době výstavby – to je základní recept na úspěšnou stavbu rodinného domu. Manželé Ludmila a Andrej se této cesty drželi a výsledkem je bydlení, kde jsou spokojeni jak oni, tak i jejich děti.

Ludmila a Andrej toužili po bydlení v domě. Dispozici domu řešili nejdříve pro tři, ale během stavby se rodina rozrostla. Prvorozený syn však své rodiče potěšil, protože velkoryse rozdělil svůj velký pokoj na polovinu a s velkou radostí se těšil na sourozence. Koncepčně je nový jednopodlažní dům řešen jednoduše a hlavně funkčně – kromě velkého obývacího pokoje s kuchyní jsou v něm dva dětské pokoje a ložnice rodičů, ze které je přístup do vlastní koupelny a šatníku. Komfort rodiny zvyšuje druhá koupelna, nechybí ani technická místnost a spíž.

Dobrý tým je základ úspěchu

„Měli jsme skvělého a trpělivého architekta pana Ing. arch. Romana Kminiaka a při stavbě byl pro nás velmi důležitý i Ing. Tibor Viola ze společnosti Xella. Stavbu domu jsme si řídili sami, pomáhala rodina a blízcí přátelé. Řemeslníky a firmy, které na domě pracovali, jsme vybírali na základě doporučení a neváhali jsme sednout do auta a podívat se na jejich práci. Můžeme jen konstatovat, že jsme měli štěstí na lidi. Korektní přístup a dobře vykonaná práce, byla pro nás radost pak posouvat kontakt na chytré lidi dál. Samozřejmě, hodně práce jsme si udělali sami,“ říkají manželé Ludmila a Andrej.

Po architektonické stránce se jedná o samostatně stojící jednopodlažní objekt s půdorysem do písmene „L“, postavený ve dvou úrovních výšky stropů. Dům je nepodsklepený, s plochou střechou v mírném spádu a je vybaven všemi druhy instalací.

Odbornou, konzultační, poradenskou činnost za společnost Xella zajišťoval Ing. Tibor Viola: „Konstrukční řešení rodinného domu tvoří systémové a komplexní řešení Ytong. Obvodové zdivo sestává z tvárnic Ytong Lambda YQ 450 mm, vnitřní nosné zdivo má tloušťku 250 mm a dělící příčky jsou 150 mm hrubé. Plochá střecha rodinného domu je řešena stropními nosníky a stropními vložkami 200 mm a 250 mm ve dvou výškových úrovních. Stavební realizace střechy proběhla podle kladečského plánu Ytong. Řešení překladů nad vnějšími výplněmi otvorů je kompletně zrealizováno našimi Ytong překlady, kromě jednoho monolitického překladu a vnitřního průvlaku mezi obytnou a denní částí domu. Rovněž realizace atiky po obvodu ploché střechy je z Ytong tvárnic o tloušťce 250 mm. Práce spojené s materiály Ytong byly od samého začátku realizovány našimi Ytong – mistry. Naši specialisté pomáhali investorovi se založením rohů stavby, s vytažením kompletního zdiva i se střechou s atikou.“

K pórobetonu Ytong dovedly majitele vylučovací metodou jejich požadavky na nový dům. „Měli jsme jasná kritéria: jednoduchá manipulace, přesnost tvárnic, nechtěli jsme zateplovat, důležité pro nás bylo zdravé bydlení a Ytong navíc nabídl ucelený systém. Co však bylo nejdůležitější, k těmto našim požadavkům se přidal lidský faktor jménem pan inženýr Tibor Viola, díky kterému jsme získali výborné poradenství a servis,“ vysvětlují majitelé.

Dispozice

Původní dispozice domu byla sice pro tři, ale už při plánování domu rodiče mysleli i na druhé dítě a současně na plnohodnotné bydlení pro každého člena rodiny. Z původně uvažované dispozice tak vzniklo současné uspořádání ve formě 4+kk. Jelikož se na základě svých kritérií rozhodli pro Ytong, použili ho na celé stavbě: od obvodového zdiva, přes příčky až po střechu. Nakolik jsme se rozhodli, že dům nebudeme zateplovat, zvolili jsme tvárnice Ytong Lambda YQ 450 mm, doplněné na oknech o vnější žaluzie, které výborně zabraňují přehřívání oken a v zimě jsou skvělým izolantem. V domě bydlíme již třetí rok a musím říci, že jsme zde velmi spokojeni, vděční a dělá nám radost, že jsme se rozhodli správně. Je úžasné, když si můžete v klidu posedět na terase, děti mohou vyběhnout do zahrady a každý má svůj prostor. A díky Ytongu je během celého roku v domě příjemné klima. Cítíme se zde výborně a nevadí nám ani to, že je tu pořád co dělat,“ dodávají s radostí v hlase na závěr šťastní manželé.

Komerční prezentace

Datum vydání: 29. 6. 2023

Edit: