V interiéru v řeckém stylu se budete cítit stále jako na dovolené

Vytvořte si pomocí jednoduchých dekorací z obýváku řeckou oázu klidu. Jak na ni?

Každý, kdo byl někdy na dovolené v Řecku, pravděpodobně zatoužil po tom podívat se zpátky. Jeden malý řecký ostrůvek si ale můžete vytvořit i doma a těšení na dovolenou tak bude o trochu příjemnější. Pojďme se podívat, jak si v tomto stylu zařídit obývací pokoj.

Bílá a modrá, pro Řeka dobrá

Základním kamenem řecky laděných interiérů je bílá barva. Bílé stěny opticky zvětšují prostor a působí čistým chladivým dojmem, což je přesně to, co v horkém létě potřebujeme. Po bílé sáhněte i při výběru závěsů, dnes už výrobci nabízejí dokonce i zatemňovací varianty ve světlých odstínech. Jako komplementární barva se nabízí samozřejmě modrá, kterou má Řecko na své vlajce a která nám připomíná nekonečné moře.

Když nakouknete do řeckého domečku, většinou zde najdete nábytek výlučně ze dřeva. To by mělo dominovat i ve vašem řeckém interiéru. Volte kousky z masivu, tradičně se využívá třeba dřevo teakové, které patří mezi nejodolnější na světě a dříve se z něj dokonce stavěly lodě. Dřevo může být mořeno na bílou, modrou nebo ponecháno ve své přírodní kráse. I další materiály by měly být přírodního charakteru – dřevo a bílou krásně doplní ratan, rákos nebo proutí. Z textilií vybírejte hlavně len či bavlnu.

A co doplňky?

Když na to půjdeme zeměpisně-historicky, v Řecku se mísí hned několik vlivů – antická historie charakteristická především pro pevninu, všeobecná středomořská kultura a nakonec blízkovýchodní vlivy typické hlavně pro ostrovy v těsné blízkosti Turecka.

Spektrum doplňků je proto skutečně široké. Vybírejte podle toho, co je vám nejbližší, nebo kterou část Řecka jste navštívili, všeho ale s mírou. Možná vás totiž překvapí, že Řekové si na doplňky příliš nepotrpí. Několika polštářky, svíčkami nebo vkusnou soškou ale určitě nic nezkazíte. Skvělým nápadem je využít motiv rybářské sítě, ze které vyrobíte třeba nástěnku na fotky. Praví dovolenkáři můžou do obýváku zavěsit houpací síť nebo křesílko ze síťoviny. To bude leháro!

Na závěr nezapomeňte na rostliny. Co by totiž bylo Řecko bez rozkvetlých oleandrů, ibišků a olivových hájů? Olivovník si můžete domů přenést v podobě bonsaje. Atmosféru Středomoří vám domů vnesou i různé druhy palem, fíkus lyrata nebo citrusovník.

Komerční prezentace

Edit: