Vlastnosti a výhody laminátových podlah

Podlaha je pevným bodem interiéru, kterému se přizpůsobují ostatní elementy. Mezi nejpoužívanější krytinu v domácnostech patří laminát. Jaké jsou hlavní vlastnosti a přednosti této podlahy? Laminát se nabízí nejen ve velkém množství designů, ale má také vysokou zatížitelnost, stabilitu, snadno se udržuje a montuje. Při výběru je ale důležité nepodcenit kvalitu, právě ta totiž určuje životnost.

Laminátové podlahy jsou robustní, snadné na údržbu, hygienické a s nízkým obsahem emisí. Vzhledem ke své nízké konstrukční výšce jsou ideální pro renovaci a modernizaci interiérů. Povrch je odolný proti mechanickému poškození. Laminát se rychle a snadno pokládá na téměř jakýkoliv podklad. Montáž je snadná, nejčastěji se podlaha pokládá jako plovoucí. To znamená, že jednotlivá prkna se neslepují s podkladem. Lepení by zamezilo jeho přirozené roztažnosti.

Laminát je podlahová krytina citlivá na vlhkost, proto není vhodná pro použití ve vlhkých místnostech, ledaže by se jednalo o speciální laminátovou podlahu do interiérů s odolností vůči zvýšené vlhkosti. „Laminátové podlahy při chůzi vydávají dutý zvuk a může se jimi přenášet do spodních místností velké množství kročejového hluku. Proto pod ně vybírejte kvalitní kročejovou izolaci, jako je například Hobra Skandor. Má vynikající izolační vlastnosti a vyrovná nerovnosti až do 3 mm,“ radí Richard Klička, odborník z oddělení podlah v projektových marketech Hornbach.

Struktura laminátových podlah

Laminová deska je z 90 % vyrobena ze dřeva, dekor je nicméně pouze imitací přírodního materiálu. Skládá se ze čtyř vrstev – povrchové, dekorové, nosné desky a spodní strany. Správná souhra jednotlivých vrstev je rozhodující pro celkovou kvalitu celé laminátové podlahy.

Povrchová vrstva je vyrobena z horkem tvrzené melaminové pryskyřice. Ta je odolná proti oděru a chrání tak dekorový papír před opotřebením. Dále je zde použit UV lak, díky kterému jsou laminátové podlahy odolné proti UV záření a tím také proti změnám barvy.

„Dekorová vrstva laminátu je viditelnou součástí podlahy. Je vyrobena z papíru, který je potištěn dekory z organických barev reprodukovanými náročnou fototechnickou metodou. Díky tomuto výrobnímu postupu je u laminátových podlah tak enormní rozmanitost barev a dekorů,“ vysvětluje Richard Klička z Hornbachu. Nejčastějším dekorem je vzhled dřeva či kamenu. Pro co nejatraktivnější a nejpřirozenější vzhled je u dekoru předem naplánovaná rozdílnost barev a barevné kontrasty v takové podobě, jak se vyskytují u příslušných přírodních materiálů.

Nosná deska je základem laminátové krytiny. Je vyrobena z dřevotřískové desky, MDF desky (středně hustá vláknitá deska) nebo HDF desky (vysoce hustá vláknitá deska). Kvalita nosné desky je právě rozhodující pro pevnost laminátu.

„Spodní strana laminátové krytiny se nazývá protitah, má vodoodpudivé vlastnosti a vyrovnává pnutí, které vzniká strukturou materiálu. Tato vrstva je většinou vyrobena z fenolové pryskyřice,“ sděluje odborník z Hornbachu.

Jak poznat kvalitní krytinu?

U laminátových podlah často existují velké cenové rozdíly. Dražší nemusí vždy znamenat kvalitnější. „Pro snazší určení, o jak kvalitní krytinu se jedná, se můžete v Hornbachu řídit tzv. pečetí kvality. Ta zahrnuje a porovnává tyto čtyři vlastnosti – tloušťka, nosný materiál, užitná třída a další povrchové úpravy. Čím více hvězdiček pečeť má, tím kvalitnější laminátová podlaha je,“ doporučuje Richard Klička z Hornbachu.

Hodnocení jednotlivých vlastností:

Tloušťka – laminátové desky existují v tloušťkách od 6 do 12 mm. Čím silnější podlaha je, tím je také odolnější.

Nosný materiál v desce – je rozhodující pro pevnost, základním minimem by měla být krytina s HDF ve standardním provedení. Kvalitnější jsou HDF+ desky se zapečetěnými okraji nebo sníženou bobtnavostí. Nejkvalitnější jsou HDF++ desky se zábranou proti bobtnání, přidáním speciálních prostředků je ochráněna celá deska.

Užitná třída – horní vrstva laminátové podlahy určuje její odolnost proti oděru. Podle tloušťky této užitné vrstvy se laminátové podlahy zařazují do různých užitných tříd. Pro obytné prostory je nejnižší užitnou třídou NK21, vhodná pro mírné namáhání (např. pokoj pro hosty, ložnice), naopak třída NK23 je vhodná pro intenzivní namáhání, např. předsíň, kuchyně. Pro komerční prostory je základní užitnou třídou NK31 – vhodná pro mírné namáhání, jaké vzniká např. v konferenčních prostorách, třída NK33 je naopak vhodná pro intenzivní namáhání, např. podlaha v nákupních domech.

Povrchové úpravy – další výhodu získají laminátové podlahy díky speciální povrchové úpravě, jako jsou například antistatický nebo antibakteriální povrch, surface resist apod. Informace vždy naleznete na příslušné produktové etiketě.

Pokládka laminátové podlahy

Montáž laminátové podlahy je snadná, nejčastěji se pokládá jako plovoucí. Na okrajích u stěn se musí udělat dilatační spáry, aby bylo možné při změnách teploty kompenzovat rozpínání. Jednoduše se zasune pero do drážky, zaklapne a je hotovo. S video-návodem z projektové dílny Hornbach budete mít práci ještě snadnější: https://www.hornbach.cz/cms/cs/cz/navody/podlahove_krytiny_obklady/podlahy/pokladka_laminatove_podlahy/laminatova_podlaha.html

Více informací na: www.hornbach.cz
Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

Komerční prezentace

Uložit

Edit: