Vneste si do domácnosti kousek Skandinávie a rozjasněte interiér

Foto: Pxhere

Zařizujete si domácnost a přemýšlíte o koncepci celého interiéru? Velmi populární je v posledních letech skandinávský styl („scandi“), tedy interiér v severském stylu. Jaké zásady dodržovat, aby bydlení ve scandi stylu bylo dokonalé?

Co je to skandinávský styl?

Skandinávský styl představuje designový koncept interiéru domácnosti. Při dodržování několika zásad je výsledkem harmonický a nadčasový interiér v severském stylu. V posledních letech je toto pojetí interiéru stále oblíbenější a zdaleka již není oblíbené pouze ve Švédsku, Norsku či Dánsku.

Jde o nábytek ze severských nadnárodních řetězců?

Za popularitou tohoto stylu stojí i populární švédské a dánské řetězce s nábytkem a domácími potřebami. Zdaleka však neplatí, že abyste zařídili domácnost ve scandi stylu, musíte pořizovat nábytek z těchto obchodů. Stejně tak lze nábytek a doplňky v severském stylu sehnat ve spoustě dalších kamenných i internetových obchodů, nebo si nechat navrhnout nábytek na míru.

Počítejte ale s tím, že unikátní kusy budou zpravidla dražší a zejména pokud pro financování bytu využíváte hypoteční úvěr, mohlo by scandi značně zahýbat s vaším rozpočtem. Důkladně tedy počítejte a plánujte.

Není scandi chladné?

U mnoha spotřebitelů panuje představa, že bydlení v severském stylu bude působit chladně a neútulně. Opak je ale pravdou, severský styl se snaží místnost prozářit a zateplit. Světlé barvy působí velmi vzdušně, teplo domova zase do místnosti vnáší dřevěné prvky a kvalitní bytový textil, který je nedílnou součástí scandi.

Čím domácnost v severském stylu vybavit?

Základ tvoří dominantní prvky jako je pohovka a nábytek. Ty jsou obvykle ve světlých či hnědých odstínech. Zdi jsou obvykle ponechány bílé, strop a podlaha jsou ale vyvedeny v kontrastním dřevě, u kterého je kladen důraz na co nejvíce přírodní povrch.

Domácnost lze doplnit zrcadly, bytovým textilem a drobnými doplňky. Obvykle ale platí, že domácnost by měla být pojatá minimalisticky a police by neměly být „zaplácané“ spoustou drobností.

Velmi dobře ve skandinávském interiéru působí kontrastní prvky. Světlý interiér tu a tam lze doplnit tmavě šedými či tmavě hnědými malbami či látkami.

Komerční prezentace

Datum vydání: 21. 6. 2021

Edit: