Vyberte podlaze materiál!
Tentokrát se nebudeme věnovat dřevěným podlahám, ale těm ostatním, které ovšem mnohdy svým dekorem dřevo záměrně připomínají. Jaké vlastnosti mají vinyly, přírodní podlahy nebo třeba lamináty?
Boom zažívají v poslední době vinylové podlahy, které se vyrábějí z plastu, ale také jejich ekologičtější varianty. Jednou z nich jsou tzv. SPC podlahy, jejichž základní složkou je kamenivo, tedy obnovitelný materiál. Další možností jsou tzv. elastické krytiny z biopolyuretanu, které jsou 100% recyklovatelné. Všechny tyto tři typy nabízejí teplý povrch příjemný na dotek i při chůzi, nízkou kročejovou hlučnost a odolnost proti opotřebení i v případě vyšší zátěže. Dále také dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost proti UV záření. Díky nízkému tepelnému odporu jsou rovněž vhodné pro použití na podlahové vytápění a zmínit je nutné i jednoduchou údržbu – stačí voda s malým množstvím běžného čisticího přípravku.
Klasické vinyly
U vinylových podlah nazývaných také PVC (polyvinylchlorid) se technologický vývoj ubírá směrem k co nejekologičtějšímu materiálu, a to jak u provedení v dílcích, tak v rolích. Současné vinyly jsou tak již většinou bez ftalátů, a pokud už tento typ změkčovadel obsahují, je jejich množství zcela minimální. Nabízí se otázka, proč se v dnešní době, tak citlivé na ekologický přístup, vinyly stále těší takové oblibě. „Je to proto, že nabízí dvě možnosti pokládky – plovoucím způsobem i celoplošným lepením. Zároveň jsou vinyly k dispozici v různých tloušťkách včetně tloušťky 2 mm, což je praktické například při rekonstrukcích. K tomu jsou k dispozici i v provedení na HDF desce včetně integrované podložky. To maximálně zjednodušuje pokládku, zajišťuje krytině vyšší tvarovou stálost a rovněž pomáhá vykrýt drobné nedokonalosti podkladu. Dalším důvodem je široká nabídka dekorů. Pádným argumentem zůstává vzhledem k užitným vlastnostem příznivá cena,“ vysvětluje Milan Mrkáček z KPP.
SPC podlahy
Krytiny SPC (Stone Polymer Composit) se také označují jako SPC rigidy. Vyrobené jsou ze směsi drceného kameniva (minerálů), bývají proto nazývány i podlahami minerálními. Kamenivo jim dodává pevnost a ohebnost, pružnost zajišťují polymery. Při výrobě nejsou používána změkčovadla a podlahy jsou 100% recyklovatelné. Podlaha s minerálním jádrem je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení. Ve srovnání s klasickými vinylovými podlahami má také větší tvarovou stabilitu, přesto je měkká (oproti třeba laminátovým podlahám), na dotek teplá, pružná, mírní nárazy apod. Většina SPC krytin je vyráběna již s integrovanou protihlukovou podložkou, což značně usnadňuje pokládku. K dispozici jsou tyto podlahy zatím pouze v zámkovém provedení.
Bio podlahy
Ve snaze eliminovat neduhy vinylových podlah vznikly ekologické podlahy, nazývané také bio krytiny. Na jejich výrobu se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů – ricinový nebo lněný olej a sádra. Vrchní vrstva, která jim dodává neobvyklou pevnost a zároveň pružnost, je tvořena kompozitním materiálem biopolyuretanem, např. značky Wineo. Tato krytina je 100% recyklovatelná.
Přírodní linoleum
Pod obchodní značkou Marmoleum se zase prodává přírodní lino, na jehož výrobu se používá lněný olej, borovicová pryskyřice, vápenec, dřevěná i korková moučka a přírodní pigmenty. Hotová hmota se lisuje na jutovou tkaninu. Marmoleum se dobře udržuje, odolá velké zátěži, ale docela snadno se poškrábe. Výrobci uvádějí životnost až 50 let. Existuje v neutrálních odstínech i v sytých a zářivých barvách. K dispozici je v roli (lepí se na podklad) nebo v dílcích, které se spojují klik systémem. Tlumí kročejový hluk a je velmi příjemné na dotek a hřejivé.
Podlahy z korku
Korek je přírodní materiál z korkového dubu. Korkové podlahy dobře tlumí hluk, izolují teplo, jsou odolné vůči opotřebení. Pokládka z dílců a údržba je snadná, vzhled je většinou v přírodních hnědých, krémových nebo bílých tónech. Životnost závisí na kvalitě povrchové úpravy, konkrétní zátěži a péči o povrch. Lakované podlahy je třeba znovu nalakovat cca po pěti letech. U olejovaných korkových podlah je nutné aplikovat další vrstvu oleje častěji. Některé korkové podlahoviny mají na spodní straně nalepenou vyrovnávací korkovou podložku, takové se pokládají pouze na parotěsnou fólii.
Plovoucí lamináty
Vrchní vrstvu laminátových podlah tvoří lamino, na němž je umístěný potištěný speciální papír s konkrétním dekorem, překrytý ještě ochrannou vrstvou, po které se chodí. Na výběr je mnoho designů včetně imitace nejrůznějších dřevin nebo přírodního kamene. Spodní vrstvu tvoří MDF dřevovláknité desky bez použití lepidla nebo desky HDF, které mohou být lakované či s nalisovanou fólií. Pokud chcete laminátovou podlahu opravit, je třeba ji rozebrat a dílec vyměnit (nelze tedy přebrušovat jako u dřevěných podlah). Pocitově je laminát na bosé nohy chladnější a také při chůzi hlučnější. Existují i druhy s vodotěsným zámkovým spojem, které vybírejte například do kuchyně.
Keramické dlažby
Na trhu seženete dlažbu s rozdílnými vlastnostmi (např. i zátěžovou pro exteriér) a různou povrchovou úpravou (dlažbu glazurovanou a v menší míře slinutou, která je probarvená v celé tloušťce). Lze pod ni dát podlahové topení a užívat si jejího vyhřátého povrchu, jinak je totiž studená. Vydrží vám dlouhé desítky let, snadno se čistí a pořídíte ji za relativně slušnou cenu (pokud nekupujete luxusní typy). Důležité je sledovat hodnoty protiskluzovosti. Při poškození jedné dlaždice se problematicky vyměňuje za novou a mnohdy již ani stejnou dlažbu v obchodech neseženete. Především kvůli tomu, že každá šarže, i když stejného výrobku, může mít díky přírodním sloučeninám rozdílný nádech odstínu. Je lepší si pořídit několik náhradních dlaždic pro případnou výměnu.
text Vanda Jesenská
foto se souhlasem firem Nejlevnější podlahy CZ, Quickstep, Rako, KPP, Forbo, Hornbach
Datum vydání: 18. 8. 2022