Zařiďte si kuchyni snů

Toužíte-li po kuchyni, která naplní všechny vaše představy, chce to hlavně pečlivě promyšlený plán. Začněte tím, že si před realizací položíte několik zásadních otázek, z nichž vám vykrystalizuje poměrně přesná představa. Zamyslete se nad tím, k čemu chcete kuchyň primárně využívat. Patříte k těm, kteří preferují při vaření hlavně rychlost a jednoduchost, nebo se neobejdete bez pomoci sofistikovaných kuchyňských spotřebičů? Chcete, aby byl prostor kuchyně schovaný, nebo naopak v centru dění vašeho domova, propojený s obývacím pokojem?

Felicie

Je třeba brát v potaz, že prostor kuchyně postupně doznal změň. Už to není místo pouze a jen pro vaření, ale z kuchyně se stal jakýsi společenský prostor, středobod domova, kde se setkáváte s rodinou, posedíte s přáteli u dobré večeře, se sklenkou vína…. Kuchyně je využívána často jako multifunkční prostor, který občas slouží jako herna pro děti, jako studovna či pracovna, nebo bude hlavním místo pro setkávání s přáteli.

Pokud už s nějakou kuchyní osobní zkušenost máte, sepište si seznam vašich zvyklostí a rituálů na papír, abyste se podle něj mohli dále orientovat.

Fanny

Uspořádejte prostor

Pokud vaše kuchyň nepatří k největším, vůbec nevadí. Pro pohodlný provoz nehraje takovou roli samotná velikost kuchyně, jako spíš důmyslné uspořádání prostoru a jeho efektivní využití. I v úzkém prostoru, který umožňuje jen lineární řešení kuchyňské linky, můžete získat větší rozlet díky vestavným spotřebičům. Vysoké skříňky sahající od podlahy po strop s praktickými výsuvy vám zase mohou plnohodnotně nahradit samostatnou spíž. Pořídíte -li si například dřez vybavený velkým krájecím prkénkem a košíky na oplachování ovoce a zeleniny, usnadní vám přípravu pokrmů. I s lineárním uspořádání se dá hrát. Výbornou vychytávkou je například integrovaný jídelní stůl.

Provence

Abyste se zbytečně nenaběhali

Při zařizování kuchyně se fantazii meze nekladou. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, mějte vždy na paměti tzv. „pracovní trojúhelník“ – tedy vzdálenost mezi třemi základními body – sporákem, chladničkou a dřezem. Tedy prostor, kde se odehrávají prakticky všechny kuchyňské práce. Aby se vám dobře pracovalo, pohlídejte si vzdálenosti mezi těmito body, které by neměly mít více než 6 metrů a méně než 90 cm. Pokud tyto vzdálenosti při plánování opominete, může se vám stát, že se při vaření budete cítit stísněně, nebo se naopak příliš naběháte. Konkrétnější představu o uspořádání kuchyně vám nabídne její pomyslné rozdělení na zóny. Zóna zásob bude zahrnovat spíž a chladničku, zóna ukládání skříňky s nádobím a kuchyňskými potřebami, v zóně mytí bude situovaný dřez a myčka na nádobí, pod zónou přípravy si představte pracovní desku a v zóně vaření/pečení najdete samozřejmě varnou desku a troubu.

Irma

Plánujte easy

Plánování nové kuchyně je nyní opravdu snadné, nezabere víc než pár minut. Díky EASY plánovači si můžete vysněnou kuchyni navrhnout během pár minut, v desítkách variant, pěkně z pohodlí domova.

Felicie

Otázka dispozic

Lineární

Nejjednodušším řešením kuchyňské linky je její uspořádání do přímky, kterou obvykle tvoří jednolitý pás horních a spodních skříněk. V zájmu maximálně efektivního využití prostoru mohou být na jednom nebo obou koncích linky umístěny vysoké skříně či moduly s vestavnými spotřebiči. V souladu s trendem odlehčování kuchyní mohou linii horních uzavřených skříněk opticky provzdušnit otevřené police.

Otevřené „L“

Sestavy ve tvaru písmene L jsou praktické, protože poskytují snadný přístup ke všem zónám a dostatek prostoru i pokud se do přípravy pokrmů zapojí více osob najednou. Problém „hluchého“ rohu, který bývá obtížněji dostupný odpadá díky instalaci například rohového dřezu nebo varné desky. Anebo použitím tzv. „ledvinky“ – vychytaný vnitřní otočný mechanizmus, díky kterému se velmi snadno dostanete k uloženému nádobí, malým spotřebičům atd.

Do „U“

Sestavy kopírující tvar písmene U dokážou poskytnout velkou pracovní plochu a dostatek úložných prostor i na poměrně malém prostoru. Své zastánce si získávají velkou variabilitou, která umožňuje pracovat i s různými výškami pracovní plochy (např. ergonomicky příhodnější nižší usazení varné desky a vyšší poloha dřezu).

Paralelní dvoustranné uspořádání, které tvoří dvě protilehlé sestavy, nabízí nejefektivnější využití prostoru a zároveň velmi pohodlné vaření. Jeho limit spočívá v tom, že zde pravděpodobně neusadíte návštěvy. Vzdálenost mezi sestavami by totiž neměla být větší než 130 cm, abyste při vaření nemuseli dělat zbytečné kroky navíc

Nová kuchyně s montáží ZDARMA

Pomyslnou třešničkou je volba stylu kuchyně. Klasický s důrazem na přírodní osvědčené materiály anebo moderní ve vysokém lesku či super matu? Volba je na vás. Vyberte si vždy takový, který máte rádi, ve kterém se cítíte pohodlně, příjemně. Ať už vás okouzlil venkovský styl pro jeho útulnou atmosféru s nádechem romantiky nebo milujte kouzlo Provence, jemné tóny barev inspirovaných přírodou anebo máte naopak rádi moderní lesklé povrchy či výraznější barvy, v Siku si vyberete. A navíc novou kuchyni vám nyní namontujeme ZDARMA. Akce platí do 30. 9. 2017, v síti prodejen SIKO. Více o akci na www.siko.cz/kuchyne

Zdroj: SIKO KOUPELNY&KUCHYNĚ

 

 

Komerční prezentace

Uložit

Datum vydání: 19. 9. 2017

Edit: