Jak obyčejná solární plachta prodlouží koupací sezónu

Aspoň nafukovací nadzemní bazén už dnes najdete na většině zahrad u rodinných domů. Bazénové technologie jsou finančně dostupné a ochladit se v soukromí je prostě příjemnější než se mačkat v městském bazénu. Doma si navíc docela snadno prodloužíte koupací sezónu o několik týdnů či měsíců.

Teď nemáme na mysli vyhřívání pomocí solárních panelů nebo tepelného čerpadla. Tyto možnosti jsou totiž trochu dražší. Kdo nechce utrácet, vystačí si s obyčejnou solární plachtou.

Jak vypadá solární plachta?

Solární plachta na bazén je vyrobená z bublinkové tepelně izolační fólie. Na hladinu se pokládá bublinkami dolů, přitahuje sluneční paprsky, a tím vodu ohřívá. Stojí pouhých pár stovek korun, což je několikanásobně nižší cena, než byste utratili za solární ohřev vody v bazénu, přitom odvede taky dost dobrou službu.

Plachta na bazén přitahuje sluníčko, zabraňuje tepelným ztrátám a také vypařování vody. Navíc se díky ní do vody nedostanou nečistoty, takže ve finále ušetříte ještě za bazénovou chemii na čištění. Díky tomu, že propouští teplo, nikoliv světlo, se ve vodě nedaří sinicím a řasám.

Jak se o ni starat?

Plachty se vyrábí v kulatých, čtvercových a obdélníkových tvarech, rozměry se dají kdykoliv upravit, lze je zastřihnout. Z bazénu by se měly sundávat pouze tehdy, když se jdete koupat. Rozhodně je ale v takovém případě nepokládejte na trávník, mohl by se vám spálit. Ukliďte je někam do stínu. Ze stejného důvodu se nedoporučuje ani překrývat plachtou prstenec nafukovacího bazénu, měla by být položená pouze na hladině vody. Před zimou ji vysušte a ukliďte na místo, kde teplota neklesne pod nulu.

Solární plachta na bazén je tak trochu jako poklička na hrnec. Teplo utěsní uvnitř, navíc přitahuje sluneční paprsky. Snadno se s ní manipuluje a je levná – lepší řešení pro jednoduchý ohřev vody budete hledat jen těžko.

Komerční prezentace

Datum vydání: 25. 5. 2017

Edit: