Zdravý spánek, po němž vás nebude nic bolet? Víme, jak na něj!

Pamatujete si, jak krásně jste se cítili, když se vám naposledy podařilo vyspat se “do růžova”? A kdy to vlastně bylo? Pokud ráno vstáváte celí rozlámaní a s tmavými kruhy pod očima, ačkoliv jste si šli lehnout včas, možná je na vině vaše postel – tedy některý z jejích komponentů.


1. Kvalitní matrace

Prvním a nejdůležitějším kritériem, které rozhoduje o tom, jak dobře se vyspíte, je správný výběr matrace. Na trhu je k dispozici celá řada typů matrací z různých materiálů, z nichž můžete volit – od klasických pružinových matrací přes ty latexové po moderní polyuretanové z paměťové pěny. Takovou sázkou na jistotu jsou populární sendvičové matrace. Jejich technologie spočívá ve vrstvení matrací z několika různých materiálů, mezi něž se někdy vkládají i další komponenty. Než si vyzkoušíte, který pro vás bude ten pravý, zaměřte se na tvrdost matrace. Dětem a lidem s vyšší hmotností bývají doporučovány tvrdší matrace, lehčí jedinci by měli volit měkčí typ. Kritériem ale může i být i poloha, v níž obvykle spíte – spánku na boku svědčí měkčí matrace kvůli namáháni kloubů, při spánku na zádech je lepší tvrdší podloží kvůli menšímu zatížení bederní páteře. Od tvrdých matrací se dále upouští se zvyšujícím se věkem.

2. Pevná postel

Ačkoliv vám oči pravděpodobně nejprve padnou na rám a celkový design, hlavním parametrem pro výběr postele by měl být správný rošt. V zásadě máte na výběr mezi rošty pevnými a polohovacími, jež umožňují nastavit výšku hlavy, někdy i ohnout postel v oblasti kolen a nohou, případně podepřít záda v sedu. U pevných roštů lze dále volit mezi lamelami a dřevěnými laťkami – ty se výborně osvědčily pod pružinovými a pěnovými matracemi s vyšším jádrem. Co se týká rámu postele, zde se rozhodujete obvykle mezi masivním dřevem, laminem, dýhou, kovem i čalouněním. Preferenci mají v současnosti pevné masivní postele, které jsou pevné, odolné a zdravotně nezávadné, přičemž se mohou pochlubit i dlouhou životností.

3. Správná podpora hlavy

Dobře zvolený polštář vám ve spánku udrží hlavu ve správné pozici a odbourá tak bolesti, které často pochází od krční páteře. Vhodný tvar polštáře je jen na vás, záleží totiž na tom, v jaké poloze nejraději spíte. Výška však souvisí s tvrdostí matrace: čím měkčí matrace, tím vyšší polštář byste měli volit. Co se týká materiálu, klasické peří pomalu vytlačuje paměťová pěna, která se umí přizpůsobit tvaru těla, případně bio pěna na přírodní bázi, jež představuje záchranu pro alergiky. Novinkou jsou pak polštáře z materiálu TEMPUR, jenž se dokonale přizpůsobí přirozenému zakřivení hlavy a šíje. Dobré ortopedické vlastnosti mají také tzv. gelové polštáře, jejichž materiál rozkládá tlak a může se pochlubit i výbornou termoregulací.

4. Příjemné poležení

Abychom se v létě nepotili, v zimě nemrzli a nic nás neškrábalo, nelze rozhodně podcenit ani výběr lůžkovin. Takovou českou klasikou jsou bavlna a flanel – příjemné materiály s dobrou savostí, které vás dostatečně zahřejí a dost vydrží, budete-li si při koupi hlídat gramáž výrobku. Zkuste ale vybočit a pořiďte si na letošní zimu například prostěradlo z heboučkého mikroflanelu či mikroplyše a na léto zase chladivý satén. Zajímavou alternativou pro astmatiky a alergiky je bambusové povlečení, které vykazuje antibakteriální účinky a výborně absorbuje vlhkost. A co třeba potah na polštář od společnosti Perdormire ze sóji, stříbra a uhlíku, jehož unikátní složení napomáhá relaxaci, chrání před bakteriemi, vlhkostí i elektrosmogem?

5. Zdravý spánek jako mise

Jak jste si už možná uvědomili, dosáhnout optimální kombinace jednotlivých prvků, které vám přinesou sladké sny namísto bolesti v kříži, je tak trochu věda. Naštěstí existují odborníci, kteří se na tuto oblast specializují a rádi vás provedou celým procesem výběru. Mluvíme o společnosti ProSpánek SE, jež si vytyčila nemalý cíl: vybudovat ve střední Evropě síť 250 prodejen zaměřených na zdravý a komfortní spánek, a zlepšit tak kvalitu života uspěchaných Evropanů. Již nyní působí na našem území 20 poboček, kde na vás čekají specialisté, aby vás naučili dobře spát.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 27. 9. 2018

Edit: