4 populární prvky chytré domácnosti

robotický vysavač

Foto: Unspash

Chytrá domácnost, kterou jsme dlouhá léta znali jen ze sci-fi filmů, se pomalu, ale jistě stává skutečností. Chcete si i vy vybudovat smart domov? Přečtěte si, jaké jsou nejpopulárnější chytré prvky domácnosti a čím byste měli začít.


1. Chytré spotřebiče

Nejsnazším prvním krokem k chytré domácnosti je pořízení chytrých moderních spotřebičů. Využívat je můžete začít ihned, aniž byste v domě museli cokoliv instalovat či přestavovat. Mezi ty oblíbené patří:

  • robotický vysavač,
  • inteligentní pračka a sušička,
  • chytrá lednice,
  • smart sporák a trouba.

2. Chytré osvětlení

Chytré osvětlení je druhou nejčastější volbou na cestě za smart domácností. Hlavní předností inteligentních žárovek, světelných panelů a LED pásek je možnost ovládání na dálku, ale i automatické zapínání a vypínání. Nejen že vám tak zajistí pohodlí, ale navíc pomůže snížit náklady na provoz domácnosti.

3. Chytré vytápění

Opět za účelem pohodlí a úspory nákladů na chod domácnosti si lidé často pořizují chytré vytápění. Díky automatizaci dokáže systém nastavit vytápění podle vašeho denního rytmu (v závislosti na tom, v kolik hodin vstáváte, kdy chodíte do práce, kdy se vracíte apod.). Díky tomu vždy přijdete do příjemně vytopeného domova, aniž byste museli mít zapnuté topení od rána do večera. Pro maximální úsporu lze v každé místnosti regulovat teplotu zvlášť.

4. Chytré zabezpečení

Kromě pohodlí a úspor je důležitá také bezpečnost. Integrované zabezpečovací systémy vám umožní kontrolovat dům odkudkoliv a zajistit tak maximální možné bezpečí pro domov i rodinu.
Chytré zabezpečení se skládá z několika různých prvků, kam zpravidla spadá:

  • kamerový systém, který umožňuje přehrávání v mobilu či počítači živě i ze záznamu,
  • elektronický zabezpečovací systém, jehož součástí bývají detektory pohybu, infrazávory, magnetické spínače na oknech apod.,
  • přístupový systém, pomocí něhož i na dálku ohlídáte, kdo do domu vchází a kdo z něj vychází,
  • čidla signalizující únik CO2 a požár

externí článek

Datum vydání: 9. 6. 2022

Edit: