Jak na generální úklid bytu
Z nedávného průzkumu vyplynulo, že Češi rádi luxují. Tak se pojďme podívat, jaké vysavače máme na výběr. Generálnímu úklidu by se neměla vyhnout žádná místnost v bytě, především pak kuchyně.
Na trhu dnes najdete spoustu vysavačů. Dlouhé roky byly první volbou klasické sáčkové vysavače. O něco později dostaly konkurenci v podobě bezsáčkových vysavačů, které smazaly dodatečné náklady související s koupí nových sáčků. Velké oblíbenosti se těší i tyčové vysavače, malé ruční vysavače či jejich kombinace dva v jednom, které jsou prakticky po ruce a lákají svobodou pohybu, jelikož většina z nich v sobě ukrývá nabíjecí akumulátor. A některé “tyčáky” dokážou současně s vysáváním i mopovat podlahu. Poslední trend pak představují robotické vysavače prošpikované nejmodernějšími technologiemi a senzory.
Pro který vysavač se rozhodnout?
Klasický podlahový vysavač s kabelem zvolte, pokud se u vás doma střídají různé druhy podlah a koberců. Potřebujete totiž přístroj, který má už v základním balení bohaté příslušenství a zároveň umožňuje regulovat výkon podle typu vysávaného povrchu. Na důkladné vysávání koberců do hloubky si zatím tyčové ani robotické vysavače netroufají. K tomu se můžete rozhodnout pro vysávání nečistot do sáčku, nádoby či nádoby s vodou. Podlahové vysavače vynikají stabilním a rovnoměrným výkonem po celou dobu vysávání a vysokou účinností filtrace nečistot.
Zato tyčový vysavač je vhodný především do domácností s převahou hladkých podlah. V provedení s mopem můžete podlahy jedním tahem umývat, s pomocí parní funkce zase eliminovat choroboplodné zárodky a bakterie z podlahy. Máte ho vždy po ruce a hodí se také jako doplňkový vysavač ke klasickému typu.
Speciální podkategorií bezsáčkových podlahových i tyčových vysavačů jsou vysavače s vodní filtrací. Jsou efektivnější při vysávání prachu, brzdí je však menší tah, který brání nasátí vody do motoru, proto se hodí spíš na vysávání tvrdých podlah než koberců. Nečistoty sbírají do nádoby, která je naplněná vodou. Po vysávání stačí špinavou vodu vylít do odpadu.
Robotické vysavače ocení lidé, které nebaví luxovat a kteří mají rádi technické vymoženosti. Doma byste ale měli mít především holé podlahy, i když existují robotické vysavače na koberce o výšce vlasu 1 cm.
Údržba kuchyně
Při generálním úklidu kuchyně by se mělo začít postupným vyprázdněním horních i spodních skříněk, výsuvů, košů a regálů. Jejich vnitřky, včetně příborníků, je potřeba vymýt, je potřeba probrat zásoby potravin a koření, prošlé potraviny vytřídit a vše vrátit zpět. Vyčistit by se měly také dveřní závěsy skříněk (panty) a pojezdy. Obecně jsou bezúdržbové a nepotřebují žádnou zvláštní péči. Pak se věnujte povrchu nábytku. Vždy používejte pouze jemné a ve vodě rozpustné čisticí prostředky pro domácnost, které mají v informacích o výrobku výslovně uvedeno, že jsou určeny pro kuchyňský nábytek. Připravte si utěrky určené pro všechny materiály v kuchyni, včetně utěrek z mikrovlákna. Použít se dají i měkký hadřík, který nepouští chloupky, jelenice nebo její imitace. Nikdy nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky (prášky, pasty) a rozpouštědla (například ředidla). Také houbičky s hrubou vrstvou a drátěnky mohou narušit povrch dvířek i pracovních ploch. Vhodné nejsou ani kyselé (např. citrusové/octové čisticí výrobky) a dezinfekční prostředky, kromě těch přímo určených pro kuchyňský nábytek.
Jak na údržbu matrací?
Matrace vyluxujte, vyvětrejte a pravidelně otáčejte. Pokud hrozí vznik fleků na matraci, vyplatí se dočasně pořídit chránič matrace. Ten uchrání vaši postel před nečistotami i poškozením a prodlouží její životnost. Při nákupu si dejte pozor, že opravdu nakupujete chránič, a ne topper, ten je vrchní matrací, která se používá například ke změkčení stávající matrace.
Jak třídit věci?
Třídění a zbavování se nevyužívaných věcí v domácnosti jsou alfou a omegou organizace. Jak postupovat?
- Mějte detailní plán.
- Zapište si do kalendáře termíny, kdy se do třídění pustíte.
- Nejlépe je zvolit si vždy svůj dnešní projekt, tedy zásuvku nebo skříň a všechny věci z nich vyklidit a vytřídit.
- Našli jste třeba šroubek a nevíte, k čemu je a kam patří? Vyhoďte ho a nepřenášejte jinam.
- Přestaňte být perfekcionisté, přílišná přesnost bývá na cestě k cíli překážkou.
Text: redakce
Foto: se svolením firem Bauhaus, CleanMate, Oresi, Concept, ProAlergiky, Bosch
Datum vydání: 23. 1. 2024