5 otázek pro Carinu Björck

Zářivé barvy, život, pohyb a fantazie. To vše vnese do interiéru tvorba švédské umělkyně, designérky a návrhářky Cariny Björck. Její díla v podobě textilií a textilních doplňků jsou originální a osobitá, do každého dává kus sebe. Inspiruje se barevností severských krajin i zážitky z cest. Její úspěch už přesáhl hranice rodného Švédska, vystavuje ve Spojených státech, v Japonsku i Evropě.

Co vás po pracovní stránce v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo?

Fakt, že v současnosti prodávám svůj design ve Skandinávském domě v New Yorku. Našli si mou tvorbu na stránkách veletrhu Maison&Objet po skončení výstavy v roce 2015. Napsali mi: „Milujeme vaše zářivé barvy a grafiku“. Navštívila jsem Skandinávský dům v květnu letošního roku a nyní se zde již prodávají mé hedvábné šátky a polštářky. Je to skvělý pocit, že můj design udělal tak velký skok – až přes Atlantský oceán.

Carina Björck 2

Carina Björck 13-1

V čem je váš přístup k designu jedinečný?

Začínala jsem malováním olejů na plátno. Potom jsem své malby začala tisknout na látky a polštářky. Možná tím je můj umělecký projev jedinečný, je plný života a barev – čerpá z mých maleb. Maluji v několika vrstvách, tím malby a výrobky získávají na výjimečnosti a osobitosti. A to, co se snažím zachytit a předat dál, je světlo. Světlo přináší naději.

Který projekt vám přinesl největší radost?

Jednoznačně má nová lněná kolekce Archipelago založená na tisku originálních olejových maleb se stejným názvem. Zamilovalo si ji mnoho lidí a dostalo se jí i pozornosti ze strany médií. Byla například zmíněna jako jeden z trendů ve švédském Elle Decoration. Celá kolekce je tištěna ve Švédsku barvami šetrnými k přírodě a ručně šita švédskými krejčími, s nimiž úzce spolupracuji.

Carina Björck Cushions, Photos, Sculpture and Olipainting

DSCF0131_edited-1

Jak si představujete pěkné bydlení?

Myslím, že každý by měl jít do svého nitra a položit si otázku „co se mi líbí?“. U mě jsou to barvy, směs odkazů do různých kultur a etnik, vintage styl, vzpomínky z cest a jiné důležité momenty, to vše v novém designu a v podobě textilií. Je skvělé, jak snadné je měnit styl interiéru právě pomocí textilu. Třeba design polštářků můžete snadno přizpůsobit právě panujícímu ročnímu období. Více teplých barev a sametová hebkost se hodí pro zimu, len a jemné barvy pak pro jaro a léto. Buďte osobití, obklopujte se oblíbenými věcmi. A nebojte se zbavit se těch ostatních. Důležité je, abyste vy a vaši blízcí měli k dispozici prostor, kde se vám dobře dýchá. Pak už jen stačí přidat spoustu zelených rostlin a dostatek světla: to by mělo do interiéru proudit okny v co největší možné míře, protože podpoří dojem vzdušnosti.

DSCF0139_edited-1

Pokud byste si mohla splnit tři umělecká přání, která by to byla?

Mým přáním je stát se celosvětově známou značkou s obchody po celém světě. Protože lidem se líbí, co dělám, z mé tvorby cítí, že jsou součástí pohybu. Pokud by se to mělo týkat současnosti a blízké budoucnosti, chtěla bych mít možnost pokračovat s barvami, které jsou šetrné k přírodě, s lokálními produkty, a podporovat tak ty, kterým nebylo přáno v takové míře jako mně.

IMG_9938_2_komp_2000

JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější

DĚTSKÁ HRAČKA – Ajax, moje kočka
SKLADBA, HUDEBNÍ INTERPRET – Bob Dylan
FILM – Luc Besson, Magická hlubina (Le Grand Blue)
KNIHA, SPISOVATEL – Simone de Beauvoir, Druhé pohlaví (Le deuxième sexe)
MÍSTO NA ZEMI – všude, kde je slunce
DESIGNÉR – Arne Jacobsen, Alvar Aalto
BARVA – oceánská modř a barva stockholmského nebe
NÁPOJ – šampaňské s citronovou trávou a zázvorový čaj
MIMOPROFESNÍ ČINNOST – všechny outdoorové aktivity: lyžování, plavba na lodi, procházky, a také cestování – především s rodinou, která trpělivě snáší návštěvy uměleckých muzeí a galerií; pokud mám čas, pak také cvičení pilátes.

Kontakt:
Výhradní zastoupení v ČR: www.svetpodstrechou.cz
Foto: archiv Cariny Björck

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.phpled

Uložit

Edit: