5 tipů, jak si zařídit ložnici jako skutečnou oázu odpočinku

Vstáváte ráno odpočatí s chutí do nového začínajícího dne nebo spíše řešíte únavu a nevyspání? Pokud jste po ránu spíše unaveni, je možná čas přehodnotit zařízení ložnice a uspořádání nábytku!

1. Postel

Podle tradičního čínského učení feng shui by měla být umístěna čelem ke zdi. Tak bude přístupná z obou stran. Postel rozhodně nesituujte přímo pod okno, ale v ideálním případě její čelo umístěte ke zdi, která je k oknu kolmá.
Vchod do většiny ložnic je umístěn naproti oknu, takže budete mít z jedné strany výhled z okna a zároveň budete mít pod kontrolou i dveře do ložnice. Nedodržení této zdánlivě banální skutečnosti však může způsobit špatný spánek a nedostatečný odpočinek.

2. Ostatní ložnicový nábytek

Prvním pravidlem efektivního odpočinku je, aby byla vaše ložnice dostatečně vzdušná. Prostor by tedy neměl být zbytečně přehlcen nábytkem. S tím souvisí i to, že na velkém množství nábytku se hromadí prach a množí roztoči.
Po obou stranách postele by se naopak měl nacházet noční stolek – ideálně se zásuvkami. Další praktickou výbavou jsou vestavěné skříně, které opticky nechávají v ložnici prostor, a přitom plní svůj účel. Pozor však na zrcadlové dveře od skříně – ty sice opticky prostor zvětšují, avšak na někoho mohou působit negativně. Platí tedy pravidlo: čím méně nábytku v ložnici, tím lépe.

Tip: Nejlevnější nábytek i manželské postele všeho druhu najdete například na e-shopu Nabytek-helcel.cz!

3. Barvy

O barvách platí podobné pravidlo jako o nábytku – tedy čím méně pestrosti, tím lépe. Pokud nemáte vyzkoušeno, jak na vás působí jasnější odstíny, vyhněte se pestrým barvám a zvolte spíše jemné tóny. Ložnice by měla být zahalena spíše v chladnějších odstínech, neboť podporují efektivní odpočinek.
Tip: Pokud si nejste jisti sladěním barev, vybírejte rovnou ložnicové sestavy.

4. Osvětlení

Do ložnice, která má uklidňovat a vybízet k odpočinku se hodí hned několik stupňů osvětlení. Stropní svítidlo tedy umístěte na jiné stropní místo než přímo nad postel. Toto osvětlení je pak dobré doplnit menšími či většími lampami a také svíčkami.

5. Klidová zóna

Vaše oáza klidu by neměla být ničím rušena. Vyhněte se při vybavování ložnice tendencím udělat z ní „druhý obývák“. Pokud je však z prostorových důvodů elektroniku nutné do ložnice umístit, zkuste opticky oddělit „pracovní místo“ od „spacího“. Pracovní povinnosti si pak nepřipomínejte ani jinými „symboly“, jako je třeba koš nevyžehleného prádla umístěný vedle postele a tak podobně.
Těchto pět zdánlivých drobností má na váš odpočinek mnohem větší vliv, než si sami myslíte!

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 26. 7. 2018

Edit: