Jak zlepšit vzduch v interiéru

světlý interiér

Foto: Goopan

Podle Světové zdravotnické organizace tráví na 60 % populace, zejména té městské, 14 hodin denně v uzavřených prostorách, kde se špatně větrá, a tím pádem špatně dýchá. Nemůžeme se všichni odstěhovat na venkov, kde je vzduch obecně zdravější, ale prostředí v interiéru zlepšit můžeme. Za pomoci moderních technologií.

Kolik času jste v uplynulém týdnu strávili „na čerstvém vzduchu“? Větráte? I když ve městech to není úplně ideální způsob, jak se zdravě nadechnout. Jenže zatímco o znečištění venkovního prostředí se hovoří stále, o škodlivinách v uzavřených prostorách už toho víme méně. Právě Světová zdravotnická organizace tento problém řeší již od 80. let minulého století. Problematika tak zvaného syndromu nezdravých budov se přitom netýká pouze komerčních budov, ale i domácností.

Jak se cítíte

Na kvalitu vzduchu v interiérech neexistují žádné normy, jde spíše o subjektivní pocit. Cítíte se věčně unavení? Pálí vás oči? Škrábe v krku, máte neustále rýmu a trpíte záněty dýchacích cest? Je vaše pokožka suchá a podrážděná? Bolí vás často hlava? A zmírní se tyto potíže, když vyrazíte třeba na venkov nebo k moři, a po návratu je zase vše ve starých kolejích? Zní-li odpověď na některou z uvedených otázek ANO, zejména na tu poslední, je možné, že syndromem nezdravých budov trpíte také. Zajímat se ještě více o kvalitu vzduchu v prostředí, kde žijete, byste se pak měli určitě v případě, že se léčíte s alergií či astmatem.

Co je špatně?

Obecným trendem, který se projevuje v mnoha oblastech moderního života, je úspora energií. Ve výstavbě budov se projevuje tato snaha kvalitním zateplením, omezováním přirozeného větrání okny a používáním klimatizace. „Důsledkem je však kumulace škodlivin ve vnitřním ovzduší budov, a to především jejich uvolňováním z konstrukčních materiálů, nábytku či díky nadměrnému užívaní chemických čisticích prostředků. Jedná se zejména o formaldehyd a těkavé organické látky. Formaldehyd vstupuje do těla především vdechováním. Expozice malým dávkám vyvolává bolesti hlavy, záněty nosní sliznice, očí, slzení. U citlivých jedinců může být důsledkem astma a záněty kůže. Je znám i jeho karcinogenní účinek. Mezi těkavé organické látky patří například benzen nebo freony, které mohou dráždit oční a nosní sliznice a i zde dochází ke karcinogennímu působení,“ popisuje rizika Lenka Maloňová z portálu proalergiky.cz. To všechno nejsou problémy pouze komerčních prostor. I v domácnostech se vzduch hemží škodlivinami. Mezi ty nejčastější patří kromě těkavých organických látek prach, pyl, spory plísní, bakterie, viry, případně zvířecí alergeny nebo cigaretový kouř. A samozřejmě špatná vlhkost vzduchu.

rekonstrukce rodinného domu

Přirozené proudění čerstvého vzduchu ztěžuje kvalitní zateplení. Foto: Knauf Insulation

Doma jako v přírodě

Právě vlhkost vzduchu je tím prvním, co lze i v domácnosti upravit poměrně snadno. Optimální hodnota vlhkosti pro domácí prostředí je 40–60 %. Je-li nižší, trpí dýchací cesty, pokožka těla, ale i třeba vybavení vašeho domova. Naopak vyšší vlhkost podporuje růst plísní. Jak zjistíte, jaké hodnoty panují právě ve vaší domácnosti? Na trhu existují vlhkoměry určené pro interiér, čidla pro sledování vlhkosti vzduchu bývají rovněž součástí například domácích meteostanic či pokojových termostatů.

Důležitou roli v ovzduší pak hraje přítomnost iontů. Zatímco otevřený prostor je pravidelně významně dotován ionizovanými částicemi vzduchu, v uzavřených špatně větraných místnostech je tento přirozený stav narušen. Přirozené ionizaci brání konstrukční materiály, ale negativně k tomu přispívají i takové věci, jako kladně nabitá televizní obrazovka, používaní laserových tiskáren a kopírek, přítomnost syntetických materiálů… O vzduch v domácnosti se přitom můžete starat. Jednak pravidelným větráním a úklidem, jednak s pomocí přístrojů, které mohou upravit jeho vlastnosti.

Podle potřeb lze využít v zásadě tři možnosti: čističky vzduchu (s ionizátory), zvlhčovače a odvlhčovače, případně přístroje, které nabízejí kombinaci čištění, zvlhčování či odvlhčování.

Jak vybírat čističku vzduchu

Při výběru čističky vzduchu se v první řadě zaměřte na výkon – vzduch v místnosti by měl být vyměněn alespoň 3x za hodinu. Pro účinné čištění musí vzduchový výkon převyšovat minimálně 1,5krát objem místnosti. Pokud má čistička více stupňů, lze výkon přizpůsobit různě velkým prostorám. „Na trhu pak dominují dva typy čističek. První využívá čištění vzduchu prostřednictvím HEPA filtrů s aktivním uhlím. Schopnost záchytu nečistot je závislá na hustotě uhlíkových vláken a tloušťce filtru, proto se orientujte podle stupnice účinnosti filtru. Čím vyšší, tím lepší. Výhodou HEPA čističek je vysoká účinnost (až 99,9 %), nevýhodou vyšší hlučnost, energetická náročnost a nutnost dokupovat náhradní filtry. Druhý typ čističek využívá elektrostatický filtr, účinnost čištění je 90–96 %. Výhodou je nižší hlučnost i provozní náklady a fakt, že filtr není třeba měnit, jen čistit. Za nevýhodu lze považovat nižší vzduchový výkon,“ říká Zdeněk Tomáš zastupující ionic- care.cz.

Čistička by také měla být tichá, což lépe splní zařízení bez ventilátoru. Hlučnost ideálně nepřesahuje 40 dB, ale setkáte se i s hodnotami pod 10 dB. Pozor i na energetickou spotřebu. Při výběru se můžete dále orientovat podle udělených certifikátů. Tato zařízení prověřuje například Státní zdravotní ústav, lze tak lehce zjistit jejich reálnou účinnost. Je-li čistička vzduchu doplněna o ionizátor, odstraní z prostředí plynné i pevné znečišťující částice a zároveň obohatí vzduch o ionty, které přispívají k pocitu čerstvého vzduchu a dokážou ničit viry a bakterie. „Je to skvělé zařízení hlavně do bytů v centrech měst, kde se nedá kvůli dopravě pravidelně větrat, či do domácnosti alergiků, kteří se nechtějí vzdát domácích mazlíčků. Aby ale opravdu splnila svou funkci, měla by mít vícestupňový systém filtrace doplněný o generátor záporných iontů. Filtry pohltí škodlivé alergeny, záporné ionty vzduch osvěží a budou blahodárně působit na naši psychiku a sliznice,“ konstatuje alergoložka a imunoložka MUDr. Blanka Haindlová.

Jak zvlhčit vzduch v interiéru

Hodnota vlhkosti pod 40 % (a v zimě dosahuje v přetápěných prostorách často i jen 20 %) způsobuje vysoušení sliznic dýchacích cest, což vede k jejich podráždění s rizikem vzniku infekce nebo alergické reakce. Tento stav negativně ovlivňuje celý imunitní systém a může způsobovat i dlouhodobou únavu. Důsledkem je i nadměrné vysoušení pokožky a její předčasné stárnutí. Vzduch lze efektivně zvlhčovat například pomocí odpařovačů, ideálním pomocníkem je však zvlhčovač vzduchu. I zde je důležitý výkon. „Ten by měl odpovídat velikosti místnosti. Je-li zvlhčovač vybavený hygrostatem, požadovaná vlhkost je automaticky udržována. Důležitá je také dostatečná hygiena vody v nádržce přístroje. Praktickým příslušenstvím je pak demineralizační filtr, který zabraňuje tvorbě vodního kamene,“ popisuje Lenka Maloňová.

Jak odvlhčit vzduch v interiéru

I bez měření poznáte zvýšenou vlhkost v prostoru. Rosí se okna, vzduch je zatuchlý, na stěnách se objevují stopy plísní, je-li pozdě a jsou-li plísně na špatně viditelném místě, pak se vám hůře dýchá a trpíte záněty sliznic či příznaky alergie. Je vhodné odstranit z místnosti rostliny či akvária, z nichž se odpařuje voda, přestat v pokoji sušit prádlo, používat účinnou digestoř, zajistit větrání. Pokud se však ani těmito opatřeními nedaří vlhkost snížit, pořiďte odvlhčovač vzduchu. Aktivní odvlhčovače nasávají vlhký vzduch ventilátorem přes výparník chladicího systému. Kontakt vlhkého vzduchu se studeným povrchem způsobí, že vlhkost obsažená ve vzduchu kondenzuje a kondenzát odtéká z výparníku do sběrné nádržky. Suchý vzduch pak proudí přes kondenzátor chladicího systému, kde se ohřeje, zpět do místnosti. Vyfukovaný vzduch je o něco teplejší než vzduch v místnosti, může tak být opět nasycen vlhkostí, a celý proces se opakuje, než vlhkost vzduchu v místnosti dosáhne požadovaných hodnot. Pasivní odvlhčovače pak využívají absorpčního granulátu. Ten na sebe váže vodu, která odkapává do zásobníku. Tento typ má nižší účinnost a je vhodný do menších prostor.

Jak na plísně na stěnách?

Pokud se u vás doma usadily plísně, je nutné odstranit příčinu a zajistit, aby se nevrátily. Do likvidace se pusťte s rouškou přes ústa. Postižené místo neškrábejte nasucho, ale nastříkejte prostředkem proti plísním a postupujte podle návodu. Pokud se v postižených místech plíseň stále drží, bude nejspíš nutné zeď renovovat, odstranit malbu až na omítku a následně ji ošetřit protiplísňovým přípravkem, penetrací a použít speciální nátěrové hmoty (například antibakteriální nebo určené do vlhkých prostor).

9 rad pro základní boj s alergií

  1. uklízejte navlhko, aby nedocházelo k víření prachu
  2. k úklidu používejte vysavač s vysokou účinností filtrace
  3. omezte bytové textilie – přehozy, závěsy, záclony, koberce
  4. zvolte nepéřové lůžkoviny a perte je pravidelně na vyšší teploty
  5. jednou za 14 dní vyměňte povlečenílůžkoviny po třech měsících
  6. uklízíte-li, pošlete alergika z místnosti pryč
  7. nechovejte domácí zvířata se srstí
  8. udržujte vlhkost vzduchu v rozmezí 40–50 %
  9. pořiďte si čističku vzduchu, která zbaví prostředí škodlivin, ale i prachových či pylových částic
plastové obaly na květináče

Foto: Hornbach

Podpořte doma čisté ovzduší

Kvalitu vzduchu můžete nejen upravovat, ale také jí neškodit. Ano, měli byste domácnost pravidelně zbavovat prachu, ale používejte při tom vhodné přípravky, správně dávkujte. I z nich se totiž mohou do ovzduší uvolňovat škodlivé látky. A zaměřte se na svůj vysavač. Moderní vysavače totiž nejen nečistoty, prachové částice či roztoče s vysokou účinností vysají, ale také je dostatečně zadrží a vypouštějí zpět do místnosti čistý vzduch. K lepšímu ovzduší v interiéru mohou přispět i pokojové květiny s vysokým obsahem chlorofylu umožňujícím fotosyntézu. Při té rostliny pohlcují částečky oxidu uhličitého a přeměňují je na kyslík. „Výhodou těchto přírodních čističek vzduchu je i pohlcování škodlivých plynů a dalších prvků, které mohou ovzduší kazit. Jedná se například o benzen obsažený v cigaretovém kouři, toluen, který mohou obsahovat například některé průmyslově vyráběné koberce, xylen a trichloretylen přítomné například v čalounění,“ říká David Kolář ze společnosti Hornbach. A jaké rostliny toto dokážou? Například lopatkovec, nefrolepka, fikus, zelenec či aloe vera.

Text: Kateřina Nová
Foto: se svolením firmy Goopan, Hornbach, Knauf Insulation
Zdroj info: Proalergiky.cz, MUDr. Blanka Haindlová, ionic-care.cz, Hornbach, Světová zdravotnická organizace

Datum vydání: 13. 4. 2024

Edit: