Svěží i elegantní Heimtextil 2018

Městský životní styl, jednoduše nekomplikovaný skandinávský design, recyklace předmětů i materiálů, kterým je tak umožněn opětovný návrat života, nebo cesta zpět k původním kořenům… Právě v duchu těchto tematických okruhů byly koncipovány expozice letošního veletrhu Heimtextil.

Největšímu mezinárodnímu veletrhu textilu na světě, který se každoročně koná v německém Frankfurtu nad Mohanem, patřily dny mezi 9. a 12. lednem. Ústředním tématem byla Budoucnost ve městech, pojem urbanizace a s nimi související vize, jak by mohly vypadat interiéry městských bytů za několik let.

Modrá barva nabíjí, design Normann Copenhagen, Urbantrends, www.bettinadeda.com

Multifunkčnost vede

Podle odborníků mají již v roce 2030 žít ve městech přibližně dvě třetiny obyvatel planety. Trend přesouvání života do měst bude tedy nadále pokračovat a s ním související i stále se zmenšující životní prostor. Bytoví designéři jsou nuceni reagovat na to zcela novými koncepty, podle kterých byty zařizují: snaží se účelně využít každý kout, pracují proto výhradně s multifunkčním nábytkem, který v interiéru zastává více funkcí najednou a lze jej kdykoli libovolně přetvořit či přeskládat do jiné podoby. Tak například sklápěcí postel schovaná ve skříni dokáže v mžiku proměnit obývací pokoj v ložnici, nebo vysouvací stolek, k němuž přistavíte ergonomicky tvarovanou židli, vyčaruje uprostřed místnosti plnohodnotný pracovní kout. Sem tam se objeví i solitéry, které v prostoru zajímavě vyniknou, menší prostory však příliš nedovolují použití doplňků a dekorací, veškeré vybavení má v bytě svou úlohu.

Prostor tvoří barvy

I přes své malé rozměry však mohou byty působit stále jako domácí oáza klidu i zdroj energie, což je možné ovlivňovat také prostřednictvím použitých barev. Pro letošní ročník veletrhu vybrali designéři dvě barvy – červenou a modrou, s nimiž je možné kouzlit i v malém prostoru a navodit třeba pocit uvolnění a relaxace, nebo naopak nabít všechny přítomné energií. Letos vítězily barevné kombinace takzvaně tón v tónu, a to na nábytku, na stěnách i bytových textiliích.

Městské bydlení se musí stále více vyrovnávat s minimálním prostorem. mobilní a variabilní pohovka Urban Nomad Sofa od Hannabi.

Textil podle trendů 2018

„Trendem je přenesení přírody do obydlí a vytváření tzv. zeleného prostoru. Světlé, zelené a přírodní tóny se používají i na bytové textilie,“ říká Šárka Nadrchalová ze společnosti Veba, která každoročně na Heimtextilu představuje trendy v bytovém textilu za Českou republiku.

  •  Návrháři textilu i bytoví designéři pracují více se světlem a volí proto materiály, které různým způsobem světlo odrážejí.
  •  Roste obliba damašku, jehož vytkávaný vzor zajímavě lomí světlo a působí luxusním dojmem.
  •  Oblíbenými dekorativními prvky v interiéru jsou živé květiny. Není tedy divu, že florální motivy se opět vracejí také na textil.

Zdroj: www.vebaht.cz

Čtyři stylizované prostory

I letos byly na veletrhu představeny čtyři hlavní trendové proudy, kterými se podle designových tvůrců bude ubírat svět bydlení a interiérového designu v nadcházející sezóně. V „Theme Parku“, jak se zde přezdívá specializované části výstavy zaměřené na prezentaci čtyř hlavních trendů, byly představeny tyto tematické okruhy:

1. Flexibilní prostor (Flexible Space)
Předvedl řešení pro obyvatele velkých měst.
2. Zdravý prostor (Healthy Space)
Zaměření na interiérovou zeleň a materiály, které podporují lidské zdraví, pocit spokojenosti, schopnost soustředění a celkovou pohodu.
3. Recyklovaný prostor (Re-Made Space)
Bojuje proti rostoucímu objemu vyprodukovaného odpadu tím, že recykluje staré předměty a materiály a ukazuje, jakým způsobem mohou znovu sloužit.
4. Prostor vytvořený vlastníma rukama (Maker Space)
Poslední téma oslavuje prostou radost z tvoření. Populární trend domácí výroby nejrůznějších předmětů, které si člověk dokáže sám zhotovit, nebo za výrobou stojí místní řemeslníci či lokální firmy.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Edit: