Aby dekorace nebyla kýč

Holé stěny, žádné obrazy, žádné knihovny. Vše hladké, sterilní a přiznejme si, někdy i nudné. Existuje teorie, která říká, že za to mohou kulturní a sportovní celebrity, které cestují, tráví život po hotelích a pak, protože nic jiného neznají, si podobně zařídí své vlastní bydlení. A někteří z nás je napodobují…

Přiznejme si, že svůj podíl na tom mají i lifestylové časopisy, protože na fotografii vždy vypadá líp interiér, který je poloprázdný a potom výchova – zejména absence té estetické. A také současnost – centrálním oltářem je televize, místo knihovny a knih se po bytě povalují spíše tablety, chytré telefony a notebooky.

1

3

Porcelán, sklo… Moooi

4

Důležité je, co k čemu

K bydlení je dobré přistupovat jako k celku, konkrétně tedy, že například lampy, koberce, vázy i obrazy mají stejnou důležitost, jako třeba postel či sedací souprava. V rozpočtu by se s doplňky a drobným vybavením mělo počítat od začátku a neřešit to stylem – ono to nějak dopadne…

5

GEOMETRIE: K oblíbeným dekoračním předmětům patří snad všechny geometrické tvary, pokud možno seskupené do malebného celku a oživené něčím, co převzalo tvar z přírody, kde čisté přímky neexistují. Dekorativní jsou také různé grafické symboly. K této skupině patří i dekorace vycházející z kubismu.

6

7

Mix stylů – typická záležitost studia Moooi. Vázy jsou z Murana. Jednotícím prvkem je přírodní materiál a lehká patina.

Když si například pozorně prohlédnete interiéry prezentované na současných veletrzích, zjistíte, že…

  • Dekorační předměty se sestavují do skupinek – klidně se vedle sebe snesou materiály organické a anorganické, dotek Orientu, květiny, sklo, kov i keramika.
  • Poblíž je většinou vždy kvalitní designové svítidlo, které má kromě své hlavní funkce i funkci dekorativní. Například ke krásné moderní lampě se pro jemný kontrast může dát starožitný kousek ze skla, porcelánu nebo cínu.
  • Seskupují se i vázy, jako vítaný prostředek, jak barevně doladit interiér.
  • Jindy sestavu tvoří malá skupinka spolu s obrazem, který je nad ní, nebo vedle ní. Opírání obrazů o stěnu není jen snadné řešení, ale někdy i originální alternativa pro zavěšení na zeď.
  • Retro se nedá přehlédnout v dnešním bydlení nikde, tudíž ani v doplňcích, kterými si krášlíme byt. Ideální je v mixu s neutrálními tvary a moderními drobnostmi, na jejichž pozadí vynikne a dostane nový náboj.

8

9

KOMIKS & spol.: Jde o věci na hraně kýče, které se ale do určitého typu interiéru skvěle hodí. Ne každý má chuť postavit si do bytu kosmonauta či raketu, ale pro ty, kteří konvenci odmítají, nebo dokonce milují komiksy, pop-art a podobně, se vždy v současných dekoracích něco skvělého najde.

10

Skupinka oživuje tmavý kousek. Interlübke

11

Skleník v novém hávu, jednoduchá vitrína, která poskytne prostor mnoha dekoracím. Lema

12

Originální dekorace, jak je cítí a dělá Diesel.

Foto: archiv autorky

img.php

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Save

Save

Datum vydání: 1. 10. 2016

Edit: