Během 20 let, kdy pomáhá s výběrem oken do domácností, zažila Ilona Škodíková mnoho atypických zakázek

Česká okenářská firma PRAMOS, a.s. z jihomoravských Šitbořic je na trhu už přes 25 let. Za tu dobu se stala respektovanou značkou a stihla se svým týmem nasbírat příběhy o zajímavých zakázkách, které byly výzvou. Pojďte nahlédnout do světa oken s Ilonou Škodíkovou z Hustopečí, která v oboru pracuje již 20 let. Dozvíte se, jaké byly její začátky a jak se vypořádává s atypickými požadavky zákazníků.

V 90. letech byl prodej v oblasti stavebnictví spíše dominantou mužů

Ilona Škodíková byla jen krátce po škole, když nastoupila do firmy PRAMOS. Chtěla hlavně komunikovat s lidmi a zároveň prezentovat produkt, o kterém dobře věděla, odkud pochází a jaké má vlastnosti, což se později ukázalo jako správné rozhodnutí.

„Vzpomínám si, jak za mnou ze začátku přišel na pobočku zákazník a zeptal se, zda tady nemáme nějakého muže, který by mu poradil ohledně úspory tepla a možnosti montáže. Teď se mi něco takového už dlouho nestalo a jsem ráda, že mě klienti vnímají jako odborníka,“ vzpomíná s úsměvem Ilona. Její velkou výhodou je blízkost výroby v Šitbořicích a možnost konzultovat požadavky zákazníků s Pavlem Viktorinem, vedoucím výroby oken.

Její schopnost komunikace a empatie i zájem o technologie ve stavebnictví jí pomohly získat autoritu u zákazníků, kteří v té době očekávali při prodeji oken na míru spíše muže. Obchodní tým je v současnosti genderově vyvážen a při výběru dalších kolegů je kladen důraz na chuť se vzdělávat a lásku k oboru české výroby. Okna vznikají v srdci jižní Moravy a ten osobní sousedský přístup a férové jednání je znát na každé pobočce i v Čechách.

Pavel Viktorin, vedoucí výroby oken, výrobní hala PRAMOS a. s.

Okna do parníku nebo dveře pro nosorožce

Komunikace se zájemci o moderní bydlení je pro Ilonu denní chleba, proto ji neobvyklé dotazy a přání zákazníků málokdy zaskočí. Ale několik kuriózních představ se skutečně naskytlo.

„Jednou za mnou přišel pán, který potřeboval široké plastové dveře. Nabídla jsem mu ten největší rozměr, ale on chtěl ještě větší. Když jsem se ho zeptala, na co chce tak velké dveře, řekl mi, že jimi musí protáhnout i nosorožce,“ vypráví obchodní zástupkyně. „Nejdříve jsem si myslela, že vtipkuje, ale potom jsem zjistila, že se živí preparováním exotických zvířat, takže jeho přání mi nakonec dávalo smysl,“ dodává se smíchem.

Ilona Škodíková s několika kolegy, vinice nedaleko firmy PRAMOS a.s.

Dalším zpestřením byla zakázka, kdy si majitel pozemku na jižní Moravě vysnil modrý dům ve tvaru parníku. Ilona tak obratem konzultovala možnosti ve výrobě a zajistila nestandardní kruhová okna, aby vše dokonale ladilo a budoucí kapitán měl domov na míru svému snu.

Fotografie ze stavby domu v designu parníku, PRAMOS a.s.

Moderní vzhled je standard, zaměřujeme se i na dlouhodobou funkčnost a praktičnost

Ať jsou požadavky ohledně designu jakékoliv, prioritou Ilony je vždy zákazníka vyslechnout a poradit mu to nejlepší řešení s ohledem na ekonomickou úsporu, vkus zákazníka a hlavně umístění oken i dveří v domě. Často se tak hovor o odstínu oken stočí k bezpečnosti, protihlukovému řešení nebo tepelné izolaci.

Důležitou roli ovšem hrají také módní trendy. Jak se změnily za posledních 20 let? Poslední roky se značně rozšířila paleta odstínů, doplňků i tvarů. „Začalo to bílými okny, pak byla vysoká poptávka po dřevěných dekorech a nyní vévodí šedá okna. Odstín antracit sluší hlavně moderním stavbám s velkými francouzskými okny. Lidé se čím dál častěji také ptají po nových světlých odstínech dřeva nebo po krémové bílé,“ doplňuje Ilona ze své zkušenosti.

Ukázka kulatého okna, reference PRAMOS a.s.

Terasové dveře a chytrá řešení

Velká poptávka je po velkoformátových oknech, HS portálech a sem tam přijde zakázka na smart home dveře s elektromechanickým zamykáním na otisk prstu nebo čip. Podle Ilony je právě doplňková elektroinstalace budoucnost, kterou PRAMOS nabízí jako další stupeň pohodlného a chytrého bydlení.

Velmi časté a oblíbené jsou dnes elektromagnetické kontakty v oknech, které informují o pozici okenního křídla a jsou základem pro komplexní smart home řešení. Vyplatí se to? Kdo by nechtěl vědět o tom, jestli jste náhodou nezapomněli zavřít okna, když jste odjeli na dovolenou. V zimě ušetřit za topení automatickým uzavřením termoregulační hlavice radiátoru ve chvíli, kdy chcete vyvětrat otevřeným oknem atd.

reference PRAMOS a.s.

V Hustopečích jsem jednoduše „ta paní z PRAMOSu“

Od nástupu Ilony do firmy se změnilo hodně věcí – poptávky zákazníků, vybavení poboček i výše zmíněné trendy. Její nadšení pro práci s lidmi a prezentaci kvalitních oken a dveří však nikdy nezmizelo. Za dobu svého působení zvládla dodat okna tisícům rodinných domů po celé jižní Moravě a přispět k dobré reputaci firmy hladkou spoluprací na všech typech zakázek. Ilonu můžete v okolí Hustopeče často potkat i v koňském sedle, tento koníček ji přináší potřebný nadhled nejen v pracovním životě.

Ilona Škodíková, jižní Morava, PRAMOS a.s.

„Jsem hrdá na to, že mohu projít městem a potkat místní lidi, kteří mě oslovují jako „paní z PRAMOSu“. Je vidět, že máme v kraji dobré jméno a to mne těší. Někdy za mnou chodí i do kanceláře, aby mě pozdravili a zeptali se, co je u nás nového,“ dodává s úsměvem Ilona. Rodinná atmosféra a doporučení je pro ni ta největší priorita a zároveň odměna, kterou po 20 letech ve firmě neustále sklízí.

Komerční prezentace

Datum vydání: 27. 8. 2021

Edit: