Budou pokračovat dotace?

Každého, kdo dosud nestihl vyměnit svůj starý kotel na pevná paliva za nový, dnes trápí otázka uvedená v titulku. Máme pro vás dobré zprávy!

Kotel na dřevní pelety Easypell 16 kW nabízí plně automatický provoz, účinnost až 95 % a bezpečně splňuje dotační podmínky. ÖkoFEN.

Kotlíkové dotace je dotační program, který byl vyhlášen Ministerstvem životního prostředí v rámci Operačního programu „Životní prostředí 2014–2020“. Majitelé rodinných nebo bytových domů v něm mohli žádat o dotaci až do výše 127 500 Kč na koupi nových nebo výměnu starších, neekologických kotlů. Program ovšem letošním rokem končí… Co bude dál?

 

Současný stav

Pro rok 2020 jsou již Kotlíkové dotace pro fyzické osoby uzavřeny, ale vše nasvědčuje tomu, že pokračovat budou. Kotlíkové dotace 2020 zůstávají stále otevře ny pro podnikatelské subjekty, jako jsou kraje, obce, příspěvkové organizace, vysoké školy či veřejnoprávní instituce. Žádosti lze posílat minimálně do března roku 2021.

Kotlíková dotace pro fyzické osoby se bude stále vyřizovat i v roce 2021 pro ty, kteří již mají vyplněnou platnou žádost o dotaci. Jinak ovšem Operační program „Životní prostředí 2014–2020“ končí. Začátkem roku 2021 by se měl schvalovat nový program pro nové programové období 2021–2027. Přes nebývalý zájem a značnou poptávku po výměně kotle s dotací zbývá v České republice stále přibližně 300 000 nevyhovují cích kotlů, jejichž vlastníky bude chtít vláda podpořit.

Proto se v novém období chystá program další podpory, jehož název se však pravděpodobně změní. „Dalších devět miliard plánujeme nabídnout od roku 2021 na ekologické zdroje vytápění z nových finančních nástrojů Evropské unie,“ sdělil na oficiálním webu Ministerstva životního prostředí ministr Richard Brabec.

Rovněž nový dotační program by tedy měl podporovat snižování energetické náročnosti domů a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie.

 

Nová zelená úsporám

Další dotační program – Nová zelená úsporám – je naplánován nejméně do konce roku 2021 (bližší informace najdete na www.novazelenausporam.cz). Také tuto dotaci zaštiťuje Státní fond životního prostředí ČR a můžete z ní získat příspěvek na výměnu staré ho kotle na uhlí za nový ekologický kotel na biomasu. Nová zelená úsporám (NZÚ) v oblasti zdrojů energie pro rodinné domy ovšem umožňuje dotaci na výměnu kotle pouze právnickým osobám. Fyzické osoby mohou z NZÚ získat dotaci jen na výměnu lokálních topidel na tuhá fosilní paliva (např. kamna jako hlavní zdroj vytápění). V rámci bytových domů na území hlavního města Prahy však NZÚ dotuje i výměnu starého kotle za nový, a to jednorázovou fixní částkou od 6 000 Kč do 25 000 Kč na bytovou jednotku. A aby majitelé rodinných domů v rámci NZÚ nepřišli zkrátka, mohou požádat o mimo řádný dotační bonus za kombinaci dotace z programu Nová zelená úsporám s dotací ze 2. a 3. vlny Kotlíkových dotací. Při kombinaci se zateplením rodinného domu činí tento bonus 20 000 Kč (u instalace nového kombinovaného kotle až 40 000 Kč), při kombinaci s instalací solárního systému činí 10 000 Kč. Nárok na bonus můžete uplatnit do dvou let od získání dotace na nový kotel, bonusy se nesčítají. Jestli se nechcete „utopit v papírech“, můžete všechny dotační formality svěřit odborníkům. Řada z nich dnes nabízí své služby na internetu. Příkladem budiž oficiální webová stránka dotaceprolidi.cz.

 

Komfort 5. třídy

I když vám dotační programy dávají možnost náhrady starého kotle na tuhá paliva nejen za nový kotel na biomasu, nýbrž také za plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo, moderního kotle na biomasu se rozhodně nemusíte obávat. Pokud dosahuje 4. nebo dokonce 5. emisní třídy (ta je nejvyšší), bude splňovat podmínky Kotlíkových dotací a Ekodesignu (směrnice pro uvádění na trh ve členských zemích EU) i poroce 2020. Automatický kotel na pelety dnes dosahuje účinnosti kolem 90 % a vydrží topit bez zásahu uživatele i několik dní. Díky propracované regulaci dokáže přizpůsobit spotřebu paliva vašim aktuálním potřebám a dosáhnout s nižšími náklady vyššího tepelného komfortu. Vyspělé technologie vám navíc umožní ovládat i kotel na pevná paliva prostřednictvím webového rozhraní či chytrého telefonu. Když do své investice zakalkulujete ještě dotaci, která vám pokryje až 80 % všech nákladů, je pořízení špičkového kotle na pevná paliva opravdu lákavé!

 

text Vít Straňák foto archiv firem

 

 

Datum vydání: 26. 2. 2021

Edit: