Bydlení herečky v útulné garsonce s terasou

Prostor, který vypadá jako byt snů většiny mladých žen, je opravdu jen garsonka o rozloze 28 m2. Tento interiér vyvrací stereotyp, že na velikosti záleží. Zařídila si jej italská herečka Queralt Badalamenti jako své první samostatné bydlení.

Malý prostor se stal základem pro stylová a chytrá řešení, která proměnila garsonku v severní Itálii v přívětivý domov pojatý ve skandinávském stylu kombinovaném s pastelovými odstíny a tropickými doplňky. Jak se to všechno seběhlo? „Před několika lety jsem byla protagonistkou první televizní reklamy pro společnost Westwing. I já jsem s reklamou teprve začínala. Vždy jsem měla slabost pro krásný nábytek a interiérové doplňky, ale až během natáčení spotu pro Westwing jsem pochopila, že existují různé styly a předměty, které mohou vytvořit něco zvláštního, pokud se vhodně navzájem kombinují. Po každém dni v práci jsem si pak doma prohlížela kampaně na stránkách Westwing. Fungují jako průvodce po světě inspirací v oblasti nábytku a doplňků. Neurčují konkrétní styl, ale pomáhají každému nalézt své ideální aranžmá díky elegantnímu a přístupnému designu. Něco z toho jsem využila,“ popisuje proces zařizování svého malého bytečku Queralt.

Malý byt tvoří jeden otevřený prostor, do kterého se vešla pohovka s konferenčním stolkem, kulatý jídelní stůl, kolem něhož si sedne i 6 strávníků, a ložnice.

MALÝ PROSTOR? NEVADÍ!

Byt je sice malý, ale plný nápaditých řešení. Základem je otevřený prostor a dostatek světla. „Snažila jsem se umocnit přirozené světlo užitím pastelových odstínů na bílém pozadí. Cílem bylo vytvořit dojem jasnosti a prostornosti,“ vysvětluje herečka. Kombinace jemné palety barev se skandinávským stylem se ukázala být trefou do černého. Prostor je promyšleně definován nábytkem a jednotlivé části bytu tak působí zcela harmonicky. Queralt se rozhodla pro jednoduchá a praktická řešení, která jsou ale zároveň velmi efektní. Příkladem toho je dělicí polopříčka u nohou postele, připomínající rám klasického okna.

Zrcadlo s mřížkou připomíná okno a svým odrazem opticky zvětšuje rozlohou nevelký byt. Židle jsou vybrány tak, aby při zasunutí nezabíraly zbytečně prostor.

LOŽNICE JAKO VÝZVA

„Obávala jsem se umístění ložnice hned vedle vstupu do bytu, ale nechtěla jsem stavět další zdi. Snila jsem o hezkém a neobvyklém řešení, které by ladilo se zbytkem interiéru. Díky pomoci kamaráda architekta jsem objevila inspirativní nápad na Pinterestu: polopříčku z plexiskla a skříněk z MDF desek. Vše vyrobil truhlář na míru, a tak jsem do bytu vnesla atypický prvek. Postel, kterou jsem si objednala přes internet, je nakonec vyšší, než jsem původně zamýšlela. Když jsem totiž měla zadat rozměry v palcích a stopách, spletla jsem se a udala rozměry v jiných jednotkách. Teď však této velikosti nelituji. V posteli ráda odpočívám, čtu si i sním. Trávit bych tu mohla většinu času,“ přiznává Queralt. Také se jí nelíbil klasický noční stolek, okamžitě by prý měla pocit, že je v ložnici. „Dala jsem přednost řešení 3 v 1 – tedy truhle, která může být nočním stolkem, truhlou i doplňkem. Model se perfektně hodí do obývacího pokoje i ložnice. Můj byt je otevřený prostor a tento kus nábytku současně odděluje i spojuje jednotlivé zóny.“

Kuchyňská sestava je bílá a minimalistická. Záměrem bylo vytvořit čistý a uklizený vzhled

UVOLNĚNÝ VEČÍREK

Herečka miluje návštěvy i obyčejná pozvání na kávu a zákusek. Obávala se, že nebude možné v takto malém prostoru pořádat večírky, ale ukázalo se, že ke kulatému stolu, který je umístěn přímo u vstupu do bytu, lze usadit až šest lidí a vytvořit příjemné prostředí pro konverzaci. „V tomto bytě není možné oddělit osobní prostor od prostoru pro hosty. Miluji to, otevřu francouzské okno a nechám všechny svobodně se pohybovat mezi bytem a terasou, posadit se na postel, ke stolu či na terasu. Věřím v kouzlo intimity a společného odpočinku,“ popisuje oblíbené chvíle.

Polopříčka z plexiskla elegantně odděluje ložnici od zbytku bytu. Rám připomíná dělené okno. Truhla vedle postele je nočním stolkem.

TERASA JE DALŠÍM POKOJEM

Když je otevřené francouzské okno, stává se terasa další místností bytu. Queralt ji uspořádala v souladu s ideou pokoje pod širým nebem, který ladí se zbytkem interiéru. Ratanová pohovka a křesla jsou určená k odpočinku. Přitom jídelní kout se stolem a židlemi uvnitř bytu umožňuje vychutnat si jídlo na čerstvém vzduchu. Herečka se na terase věnuje i své vášni pro rostliny. V oblibě má avokádo, které tu zasadila do květináče.

Terasa s ratanovým nábytkem natřeným nabílo rozšiřuje v teplých měsících obytný prostor. Oživují ji rostliny a pestré polštářky.

V KUCHYNI I V ŠATNÍKU

V kuchyni se Queralt rozhodla pro minimalismus v bílém provedení. Chtěla vytvořit čistý a uklizený prostor. „Miluji vaření, hlavně pro své blízké, a jsem v tom opravdu dobrá! Moc se ale neřídím recepty. Obvykle improvizuji a jsem schopná během několika minut vykouzlit skvělý dezert i jednoduchý předkrm,“ prozrazuje. V případě maličké chodby si pak musela vybrat, zda sem postaví pračku, nebo raději šatní skříň, kterou nechtěla mít v obývacím pokoji. Nakonec zvítězil mini šatník. Není sice velkou fanynkou módy, ale vzhledem ke své profesi musí uložit ve skříni šaty na různé akce. A pračka se vešla do koupelny.

Váza ve tvaru srdce Love in Bloom značky Seletti. Může být tak jako srdce prázdná nebo plná. Zdobí ložnici

CO ZNAMENÁ SLOVO „DOMA“

„Nejdůležitější je pro mě moje postel a velká okna. Další ‚must have‘ jsou polštáře – vytvářejí pohodlí a útulné prostředí. A nesmím zapomenout na rostliny, díky nimž je můj domov přírodní. Ve svém bytě bych se chtěla i nadále cítit šťastná a čerpat z něj pozitivní energii. Vím, že časem se změní mé potřeby i vkus, ale jsem si jistá, že za padesát let budu vzpomínat na svůj první byt s velkou nostalgií. Je to můj malý kousek nebe!“ uzavírá Queralt.

Queralt Badalamenti

filmová herečka, protagonistka mnoha reklam

„Můj byt mě zbavuje stresu z práce. Je světlý a vzdušný, působí jako nádech čerstvého vzduchu po celém dni stráveném na castingu v uměle osvětlených místnostech s davem lidí okolo. Nebyla to ale láska na první pohled. Zprvu jsem byla vyděšená z představy bydlet v tak malém prostoru a myslela jsem si, že to bude jen dočasné řešení. Později, díky mému nejlepšímu kamarádovi a trpělivému architektovi v jednom, jsem pochopila, že každý kout lze využít a že bych si tu mohla vytvořit trvalé hnízdečko. Teď mám pocit, že byt má 100, a ne 28 m2.“

TEXT A FOTO: WESTWING

Edit: