Cena plynu 2021: Zjistěte, jak výrazně ušetřit 

Zdá se vám, že za plyn platíte více, než byste museli? Přinášíme vám pár tipů, jak na plynu ušetřit. Klíčem je srovnání cen plynu. Výhodou je, že s šetřením můžete začít třeba hned a roční vyúčtování od dodavatele vás pak ve finále může jenom příjemně překvapit.

Vysoká cena plynu – starý kotel

Významným problémem, který vaši domácnost může hodně potrápit stejně tak, jako vaši peněženku, je starý plynový kotel, který doma stále máte. V dnešní době si lze pořídit velmi úsporné kondenzační kotle, které vaši spotřebu plynu výrazně sníží. Pokud patříte mezi ty, kteří mají doma ještě stále starý plynový kotel, měli byste se možná zamyslet nad pořízením nového. Prvotní náklady se sice budou možná zdát vysoké, ale dlouhodobě se vám investice vyplatí a za plyn výrazně ušetříte. Plynové kondenzační kotle by už v dnešní době měly být standardní součástí domácnosti i vzhledem k bezpečnostním hlediskům. S tím souvisí i pravidelná revize komína a kotle, která by u vás doma neměla chybět.

Topte chytře

Zamyslete se i nad tím, jak moc doma topíte a jak fungují vaše radiátory. Radiátory by měly stát volně, neměla by jim překážet žádná skříň ani gauč, aby teplo mohlo pronikat volně do místnosti. Hrajte si s topením, vypínejte jej na noc a místnosti nepřetápějte, když pak vzápětí větráte.

Stále topíte a stále je u vás doma chladno? Pak je na místě zkontrolovat i možný únik tepla. Příčinou mohou být stará okna, kudy teplo uniká nebo špatně doléhající dveře. Všechno má své řešení. Stačí věnovat domu či bytu pár minut času a své bydlení důkladně zkontrolovat.

Mrkněte se na srovnání dodavatelů plynu

Jste si jistí, že dodavatel, od kterého plyn odebíráte, je na trhu ten nejlevnější? Možná platíte zbytečně moc jen kvůli tomu, že jste zvolili příliš drahého dodavatele plynu. Jaká může být vaše cena plynu? Srovnejte si dodavatele plynu a zjistíte, zda nemůžete na plynu začít platit méně hned. Ke srovnání dodavatelů vám pomůže kalkulačka plynu, do které stačí zadat pár údajů:

  • zda znáte svou spotřebu plynu
  • zda bydlíte v bytě či v domě
  • k čemu plyn používáte nejčastěji
  • z jakého jste kraje a jaký je váš aktuální dodavatel

Kalkulačka plynu vám během chvíle ukáže aktuální nabídky různých dodavatelů na trhu a srovná vám je od nejlevnější po nejdražší. Vy tak za pár minut zjistíte, zda na trhu existuje levnější a přívětivější nabídka pro vás.

Pozor na vaření s plynem

Posledním tipem může být i vaše vaření na plynu, které možná není tak úsporné, jak si myslíte. Při vaření na plynu doporučujeme používat pokličky, abyste vařili po co nejkratší dobu. Dbejte také na velikost plotének a hrnců, které by spolu měly pasovat. To samé platí o troubě, vypínejte troubu před dokončením pečení a nechte jídlo dopéct ve zbývajícím teple. Sami určitě přijdete na pár dalších vychytávek v kuchyni, které vám pomůžou na plynu ušetřit.

Komerční prezentace

Edit: