Chytré domy od A do Z

Život v současné společnosti nabízí v oblasti bydlení nevídané možnosti, mezi něž patří i ovládání různých funkcí domu. Jde o automatizovaný dům neboli chytrý dům. Obecně lze chápat chytrý dům jako dům, který reaguje na potřeby obyvatel s cílem zvýšit jejich pohodlí, zpříjemnit jim zábavu, zaručit co nejvyšší bezpečí a snížit náklady na provoz. Řízení funkcí domu obstarají například systémy automatizace od společnosti HDL Automation s.r.o. Tyto systémy řeší ovládání, monitorování a automatizaci všech systémů v domě, a to od osvětlení přes vytápění, stínění, klimatizace až po zabezpečení. V jaké fázi začít automatizaci plánovat? Jak správně postupovat?

PROJEKT

Pokud zvažujete stavbu domu, doporučujeme začít plánovat už v projektové fázi. Chytrá elektroinstalace je součástí elektroinstalačního projektu. Projekt může dodat vámi vybraná elektroinstalační firma nebo v případě společnosti HDL Automation se lze obrátit přímo na její projektanty, kteří mohou projekt vypracovat a doporučí partnerskou elektroinstalační firmu. Výhodou navrženého postupu je soulad mezi výrobcem, projektantem a realizátorem.
Důležité při projektu je ohlídat si vzájemnou provázanost a možnost integrace jednotlivých autonomních systémů zabezpečení, vytápění atd.

REALIZAČNÍ ČÁST

Elektroinstalační firmu najdete na stránkách dodavatele systému. Partneři výrobce jsou proškoleni a mohou využívat technickou podporu.
Výhodou HDL systémů je modulární řešení, kde jednotlivé moduly jsou určeny pro konkrétní oblasti vytápění, osvětlení atd. Jedná se o decentralizovaný systém, který může být postupně rozšiřován. Díky modulárnímu systému nemusíte investovat do celého systému na počátku, ale nakupovat moduly postupně. I když se rozhodnete pořídit si některé funkce chytrého bydlení později, je vhodné mít správně připravenou infrastrukturu silového i datového vedení.

DODATEČNÉ ZMĚNY

HDL má pro vás připraveno bezdrátové řešení vhodné do již existujících nemovitostí nebo pro splnění dodatečných požadavků mimo původní projekt. Kabelové řešení lze kombinovat s bezdrátovým a připojit i zařízení, která jsou mimo dosah ve zdi instalované sběrnice. Navíc HDL bezdrátová varianta nepotřebuje bateriové napájení prvků systému, a proto se nemusíte starat o výměnu baterií.

REFERENCE

Nutno uvést, že tyto systémy se hodí na většinu typů bydlení. Jak to vypadá v realitě? Seznámit se s řešeními společnosti HDL Automation je možné všude na světě. Pojďme se podívat na nějaké příklady.

Víkendový dům – Petrohrad, Rusko

HDL pomohlo novým majitelům víkendového domu splnit si svůj sen, především mít možnost trávit volný čas v rekreačním středisku Otha Park severně od Petrohradu, a také vlastnit plně automatizovaný dům, který se stará sám o sebe, když rodina není přítomna. Do řešení HDL Buspro byly integrovány všechny autonomní systémy, které jsou již v domě nainstalovány. Lze ovládat osvětlení, vytápění, klimatizaci, stínění, audio, vstup do domu, vlhkost v domě, satelit TV, domácí kino, vnitřní kamerový okruh, rozmrazování námrazy na střeše, septik.

Rodinný dům – Jihlava, Česká republika

Automatizovanými domy se můžeme inspirovat i v České republice. Vlastník domu se rozhodl využít téměř všechny smysluplné funkce HDL systému a umožnit domu, „aby se o sebe staral sám“. Komplexně pojatá automatizace objektu integrovala všechny autonomní systémy – zabezpečení, vytápění, osvětlení, audio, zavlažování atd. do jednoho, a tím odpadla potřeba studovat několik návodů na obsluhu, užívat různé koncové aplikace, řešit vícero servisních firem.

KONTAKT

Pokud vás HDL chytré bydlení zaujalo, můžete se osobně seznámit se systémy a vidět některé jeho automatizované funkce na vlastní oči. Navštivte nás v našem showroomu v Praze, Ostravě či Brně. Více informací naleznete na www.hdl-automation.cz, kde si můžete stáhnout vzorovou ukázku automatizace domácnosti 4+kk včetně rámcové cenové kalkulace.

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Edit: