Co nejblíže přírodě

Dům na kolečkách nazvaný Mobile Hut je výsledkem hledání nové formy mobilního bydlení. Jde o designový domek, který nabízí plnohodnotný komfort pro žití s tím rozdílem, že se dá navíc ještě „zabalit“ a kamkoli převézt.


Produkt na pomezí architektury a designu má za cíl otevřít nové způsoby dočasného bydlení v předražených městech a na místech, kde nelze běžně stavět. Obydlí souzní se současným trendem nomádského stylu života a nabízí svým uživatelům možnost utéct od stereotypních návyků konzumní společnosti a přiblížit se přírodě.

Jako 2+KK

Forma domu kopíruje siluetu archetypálního domu se sedlovou střechou. Jeho vnější plášť z nablýskaného plechu je dokonalou schránkou odolávající nejtvrdším klimatickým podmínkám. Kontrastuje s okolním prostředím, které se v něm zároveň zrcadlí. Objem domu splňuje všechny limity pro použití na pozemních komunikacích. Jeho rozměry jsou (šířka x výška x délka) 2,3 x 4,9 x 5 metrů. Užitná plocha včetně výklopné terasy a patra na spaní je prostorných 19 metrů čtverečních. Důmyslným řešením interiéru v podstatě Mobile Hut plnohodnotně nahradí byt o velikosti 2+KK.

Propojení s exteriérem

Interiér je obložen tenkými deskami ze smrkových lamel, ze kterých je vyroben i všechen atypický nábytek. Velkorysost a vzdušnost vnitřního prostředí je docílena převýšením hlavního prostoru otevřením do sedlové střechy a velkým francouzským oknem. Minimalistický interiér z přírodního materiálu vytváří útulnou kulisu, která je maximálně propojena s exteriérem průhledy jednotlivými okny. Každý milimetr prostoru je důmyslně promyšlen a pohodlně se tu vyspí čtyři osoby.

Všechno v jednom

V domku je plnohodnotná kuchyň s lednicí, dřezem a dvouplotýnkovým vařičem. Bílá bezúdržbová koupelna je vybavena sprchovým koutem, umyvadlem a chemickou toaletou. V interiéru nechybí velké množství skříní a úložných prostorů, které umožňují pohodlné bydlení. Atypický nábytek je možné variabilně polohovat a tím využívat hlavní prostor různým způsobem, například jako jídelnu, obývací pokoj, pracovnu, posilovnu nebo ložnici. Srdcem domu jsou krbová kamínka na dřevo, která slouží také jako záložní zdroj tepla. Osvětlení je řešeno designovými LED svítidly s elektrickým okruhem na 12 V.

Zabalit a tradá…

Konstrukce domu je ze samonosných vakuově lisovaných sendvičových panelů, které jsou k sobě plnoplošně slepeny. Tato technologie umožnila produkt výrazně odlehčit, aniž by dům přišel o svou odolnost a tepelné vlastnosti obálky srovnatelné s konvenční výstavbou. Celková váha produktu včetně podvozku je pouhých 2100 kilogramů. Domek lze tedy pohodlně odvézt za větším autem, dodávkou, SUV s přípojným zařízením.

Různé možnosti

Mobile Hut je připraven pro sériovou výrobu a bude se dodávat ve dvou verzích. Základní verze je uzpůsobena připojení na elektrickou síť a zásobování pitnou vodou. Off grid verze domku (tedy bez připojení) navíc obsahuje fotovoltaický panel na střeše, velkokapacitní akumulátor, nádrže na pitnou a odpadní vodu a dvě desetikilové plynové lahve zabezpečující teplovzdušné vytápění a ohřev teplé vody. Pokud se obydlí umístí poblíž zdroje povrchové vody, je možné ji načerpat do nádrže, přefiltrovat a používat jako pitnou. Při používání biodegradovatelných kosmetických a mycích prostředků je zamýšleno vsakování šedé odpadní vody přímo do půdy.

Svobodná jízda

Výrobek je homologovaným přípojným vozidlem typu O2 s technickým průkazem a státní poznávací značkou. Na jeho umístění není potřeba žádné povolení. Stačí se domluvit s vlastníkem pozemku, či zaparkovat na vyhrazených místech. Mobile Hut lze použít téměř kdekoliv: v přírodě i ve městě bez nutnosti napojení na technickou infrastrukturu.

VIZITKA DOMU

MOBILE HUT

AUTOŘI: ARTIKUL architekti s.r.o. – Ing. arch. Jan Gabriel, Ing. arch. Jakub Vlček, Ing. arch. Pavel Lejdar
Realizace: 2018
Užitná plocha: 15 m2 + 4 m2 terasa
Maximální hmotnost: 2100 kg
Povolená rychlost: 90 km/hod
Obvodová konstrukce: panely vakuově lisované, exteriér 1 mm eloxovaný kartáčovaný hliník
Jádro: 50 mm PUR pěna
Interiér: 13 mm smrková biodeska
Součinitel prostupu tepla: U = 0.39 W/m²K
Okna: hliníková – Schüco, dvojité zasklení
Vytápění: krbová kamna na dřevo: Kratki – Koza orbit, 1,5-5 kW, plynové topení

Technické zařízení:
plynové láhve: 2 x 10 kg
baterie: kapacita 140 Ah
fotovoltaický panel: 300 W
nádrž na vodu: 2 x 82 l, filtrační zařízení
zásuvky 220 V: 7 ks
LED osvětlení: 12V

Nezávisle a kdekoliv

Mobile Hut s.r.o.
Přístavní 15, Praha 7, 170 00
tel.: 775 911 782, 603 546 909

ARTIKUL architekti s.r.o.

 

Ing. arch. Jan Gabriel
Ing. arch. Jakub Vlček

„Pod jménem ARTIKUL fungujeme od roku 2013. Sídlíme v Praze a ve Vídni. Známe se z hodin houslí, z lekcí kreslení, z přednášek a z různých pražských architektonických kanceláří. Společné máme především to, že architektura, interiéry a design jsou naší vášní.“

Připravila: Mirka Vernerová a ARTIKUL
Foto: Jan Gabriel

Datum vydání: 28. 8. 2021

Edit: