Co nesmí chybět v moderní kuchyni

Za dob našich prababiček si doma vystačili s plechovými hrnci, litinovými pekáči a vařečkou. Dnes je na trhu nepřeberné množství kuchyňského nádobí a vybavení, včetně všelijakých vychytávek usnadňujících práci. Podíváme se, co je určitě nutné do nové kuchyně pořídit, které vymoženosti se hodí spíš pro nadstandardní vaření a které se nehodí k ničemu a doma zabírají v kuchyni akorát šuplíky.


Základ každé kuchyně

Pokud půjdeme od samého začátku s nákupem kuchyňského nádobí, je zapotřebí promyslet, kolik stolovníků vaše kuchyň pohostí nejčastěji, jestli umýváte nádobí v ruce, nebo používáte myčku a v neposlední řadě také kolik místa na uložení nádobí v kuchyni budete mít.

Naprostým základem je sada hrnců různých velikostí a tvarů. Často se dají koupit různé sady, kde už se myslí na všechny velikosti hrnců k běžnému vaření. Mezi ty levnější patří tenké a lehké hliníkové, zlatou střední třídou jsou kvalitní nerezové hrnce. Chcete-li mít jistotu univerzálního nádobí, zvažte také typy úchytů. Pokud si pořídíte hrnce a pánve s kovovými madly, jistě jednou oceníte možnost „hodit ho do trouby“, což s plastovými nebo teflonovými určitě nezkoušejte. Nejlepší a profesionální varné nádobí je pak samozřejmě měděné a litinové. V případě měděného se určitě prohne víc vaše peněženka, ale u litinového zase vaše záda. Váha litinového nádobí překvapí kdejakého siláka. Pro milovníky pečení pak samozřejmě doporučím plechy i formy smaltované nebo litinové, protože ty vás přežijí.

Obdobně je to i s pánvemi. Dnešní doba nabízí na trhu takové kvantum typů podle účelu nebo povrchu, že by se v tom ani odborník nevyznal. Základními povrchy jsou dnes směsi s teflonem, který si oblíbily především naše maminky, ale současné trendy shazují teflon pro jeho krátkou životnost a případnou zdravotní závadnost. (Pokud teflon přepálíte nebo poškrabáte kovovými předměty, už by se neměl dále používat kvůli uvolňování nevhodných látek.) Další v řadě je dnes populární keramika a granit nebo jiný kámen. Keramika je příjemným materiálem s podobnými funkčními vlastnostmi jako teflon, ale také je náchylná na poškrabání, které likviduje její dobré vlastnosti. Další materiály slibují vždy totéž, ale s klidem můžu přiznat, že jediná nesmrtelná pánev je kovová – ocelová nebo nerezová. Její údržba a zajetí na začátku vyžadují jistý cvik a odvahu, ale pánev s časem a používáním zraje jako víno a vaši péči vám brzy vrátí. Bohužel má jednu nevýhodu. Není úplně univerzální, protože taková vajíčka se mi tedy ještě nepřichytit nepovedla. Každý ať vybírá dle vlastních preferencí, ale doporučuji držet se rozdělení pánví – palačinky, vajíčka, wok a gril.

Nejdůležitější sadou k pořízení je jídelní nádobí. Nějaká pěkná originální sada nádobí. Neměly by chybět velké a hluboké talíře, dezertní talířky, misky na saláty, dezerty nebo snídaně a samozřejmě sada příborů a ostrých nožů na krájení i na steak. Všechno je třeba napočítat tak, aby každý člen v domácnosti měl svou jídelní sadu a samozřejmě pár kousků navíc pro strýčka příhodu. Pokud navíc máte doma myčku, jednoznačně potřebujete všechny sady aspoň dvakrát, protože než naplníte myčku, nezbude vám talířek ani na svačinku. Spolu s jídlem samozřejmě souvisí i pití. Někdo si vystačí se skleničkou na všechny nápoje a hlavu si s tím neláme. Jestli si potrpíte na korektní servírování jako my doma, určitě nezapomeňte při nákupu hrníčků a skleniček přibalit i sklenice na víno, šampaňské, alkohol, zmrzlinové poháry a hlavně šálky na kávu a čajové sady. Těmito maličkostmi můžete snadno oslnit pozvanou návštěvu a naservírovat sypaný čaj do pravé čajové keramiky i přesto, že sami si doma zaléváte pytlík do toho velkého půllitráku s ovečkou.

Pokud jde o krájení, tak si kromě nožů pořiďte kvalitní a pořádná prkýnka. Proč množné číslo? Protože dřevěná prkýnka a vlastně ani žádná jiná by se neměla míchat dohromady na maso, ovoce se zeleninou a na pečivo!

Bez čeho se hospodyně neobejde

Kromě základního vybavení, jako jsou hrnce a nádobí, se v kuchyni rozhodně neobejdete bez kuchyňské nádobí. Důležitými pomocníky jsou vařečky, naběračky, metličky a obracečky. Všech možných druhů a velikostí. Jednoduše jsou k ruce a pomáhají, ani příliš místa nezaberou. Mezi dalšími kousky už by si leckdo nevybral, ale já je mám jako nezbytnost. Určitě mezi ně patří brousek na nože, nůžky a vidlice na maso, cedník na těstoviny, mísy na těsto a salát, sítka na čaj, louskáček na ořechy, otvíráky na konzervy a vína, filtrační konvice na vodu, mlýnky na sůl s pepřem, lis na česnek, napařovák, odměrka, mašlovačka (na potírání vajíčkem), cukrářská stěrka a nakonec samozřejmě chňapky.

Komu se nelení…

Ten nic navíc nepotřebuje. Kdo je lenoch a práci si rád usnadní, jsou tu samozřejmě nekonečné možnosti. Dnes pořídíte všechno, o čem se vám sní, i to, o čem by vás nikdy snít ani nenapadlo. Kráječe na všechno možné ovoce, vajíčka, loupače ze slupek, silikonové formy na dělání müsli tyčinek, zmrzliny, chleba, dávkovače na těsto, pečicí formičky, tvořítka na masové kuličky a jiné roztodivné věci. Pokud máte rádi nadstandardní výbavu, spoustu místa a nemusíte otáčet v ruce každou korunu, pak jsou tyto vychytávky právě pro vás.

 

Komerční prezentace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edit: