Co vymysleli studenti...

1

Jak bude vypadat domácnost v budoucnosti? Létající miniroboti, kteří uklízejí za vás, pohybující se stěna, která dýchá, nebo holografický pomocník při vaření… To jsou jen některé z mnoha vizí studentů, kteří se zapojili do jedenáctého ročníku soutěže Electrolux Design Lab. Zvítězil koncept létajících robotů pod názvem Mab, který vytvořil Adrian Perez Zapata z Kolumbie.

Tématem pro rok 2013 byla inspirace životem ve městě. Život v rušném a hustě osídleném městě představuje budoucnost možná většiny obyvatel naší planety. Domácnosti se zmenšují, přesto je domov stále centrem společně stráveného času i kulinářských zážitků. Úkolem studentů bylo vytvořit produkt, který se může stát přelomovým v oblasti společného vaření, čistoty vzduchu nebo zjednodušení úklidu. Do soutěže bylo přihlášeno přes 1700 konceptů ze šedesáti zemí světa. V pěti kolech postupující studenti své koncepty více rozvíjeli, od přihlášky v podobě skici až po 3D modely fi nálních návrhů. Přes sto skic bylo vybráno do užšího kola k posouzení odbornou porotou designérů, vývojářů a inovátorů. Soutěž Electrolux Design Lab se snaží motivovat studenty designérských oborů po celém světě k prezentaci přelomových nápadů a vytváří prostor pro představení nových designérských talentů. Mezi studenty je soutěž velmi známá a oblíbená, s první cenou totiž výherce získává 5000 eur a šestiměsíční stipendium v designovém centru Electroluxu. V porotě Design Lab 2013 zasedl šéfdesignér Electroluxu Stefano Marzano, šéfdesignér Yanko Design Hideshi Hamaguchi a šéfeditor LOFT Bookazine Pio Barone Lumaga.

3

Druhé místo bylo uděleno konceptu Atomium, 3D tiskárně jídla, kterou navrhla Luiza Silva z Brazílie, a to kvůli „zaměření na celosvětové téma nutnosti zdravého životního stylu a boje proti chronickým chorobám, který se navíc inspiroval hravostí a kreativitou dětí“. Vzhled Atomia byl, jak správně tušíte, inspirován cestou po Belgii. Luizu trápí, jak současné děti žijící v blahobytu ke stravování přistupují, ráda by do nich dostala zdraví prospěšné látky hravou formou. Děcko by nakreslilo obrázek, tiskárna by si ho naskenovala a vytiskla zdravé, výživově vyvážené jídlo ve formě, kterou malý strávník pozře bez velkých protestů.

4

Vítězný koncept Adriana Pereze Zapaty z Kolumbie představuje automatický úklidový systém, který se skládá ze stovek létajících úklidových minirobotů. Roboti uklízejí povrchy, kterých se dotýkají kapičkami vody a poté s nečistotami spěchají rychle zpátky do stanice. Mab, královna vil, kontroluje dům, určuje oblasti vyžadující úklid a právě tam vysílá své služebnictvo. „Byl jsem zrovna v univerzitní zahradě a pozoroval včely opylující květy. Spolupráce roje včel byla až magická,“ vypráví štíhlý sympatický vizionář se zářivýma očima Adrian Perez. „Mab vyžaduje pouze krátké počáteční nastavení, aby systém dokázal fungovat samostatně. Když přijdete domů, uvidíte roj minirobotů, kteří křižují byt a zcela bez vašeho zásahu uklízejí. Vy se můžete usadit, odpočívat a jen ohromeně pozorovat, jak čarují maličké Mab ‚víly‘.“ „Letošní vítězný koncept se vrací k myšlence, jak pohlížet na roboty jinak. Ne v pojetí jednotky, která napodobuje skutečného člověka, ale jako na něco, co se inspirovalo magickou logikou koordinované práce v přírodě a kolektivní inteligencí,“ říká Stefano Marzano, předseda poroty.

5 6

7

Jako třetí se umístil korejský student Jeabyun Yeon s konceptem Breathing Wall (Dýchající stěna). Porota okomentovala jeho práci takto: „Breathing Wall vybízí k diskusi o obchodním modelu budoucnosti, který nejen vyprodukuje výrobek, ale také vytvoří možnosti, jak přinést poetické kvality do jeho konstrukce.“ Stěna „dýchá“ jako rybí žábry, přitom čistí vzduch, který lidé v místnosti dýchají, navíc umí vytvořit světelné a zvukové nálady pro odbourávání stresové zátěže.

Datum vydání: 30. 6. 2015

Edit: