Oblečte stěny do nového

digitální fototapeta

Digitální fototapeta Botanical Boho má standardní velikost 4 x 2,5m, lze ji ale objednat i v požadovaném formátu. 4 989 Kč, foto: E-color

Dekorativní proměna stěn přináší především rychlý efekt a výraznou změnu interiéru, ať už zvolíte tapety, obkladové panely, nebo speciální omítky.

Tapety

Renovace stěn tapetami dokáže zcela zásadně proměnit styl interiéru a při jejich správném výběru mu dodat patřičnou noblesu. Obecně platí, že světlejší barvy a drobnější nebo jemné vzory budou působit nadčasově, zatímco tmavé barvy nebo výrazné motivy se více hodí například na jednu stěnu nebo vybranou část interiéru. Dokonce i pohádkové či komiksové motivy, oblíbené zejména v dětských pokojích, v posledních letech sázejí spíše na pastelové barvy a méně výrazné odstíny. Pokud se pro tapety rozhodnete, volte kvalitní vliesové nebo vinylové typy, případně jejich kombinaci, spojující výhody obou druhů, na jejichž výrobu přechází i renomovaní výrobci.

Obkladové panely

Obkladové panely se vyrábějí z celé řady materiálů. Některé z nich se instalují na podkladový rošt, zatímco jiné je možné aplikovat přímo na stěnu pomocí speciálního lepidla. Na trhu existují také samolepicí typy. Podle způsobu jejich využití například do koupelny nebo za kuchyňskou linku volíme druhy, které dobře odolávají vlhkosti a přímému působení vody.

K obložení stěny za lůžkem bez čela nebo v jídelním koutě jsou vhodné materiály odolné proti mechanickému poškození či poškrábání. V kurzu stále zůstávají imitace různých přírodních materiálů, jako je dřevo, kamenné nebo cihelné zdivo a oblibě se nyní těší i úzké laťkové obklady.

Speciální panely s odolným povrchem dokážou nahradit i keramický obklad.

Dekorativní stěrky

Mezi technologicky náročnější, ale rovněž zajímavé proměny povrchu stěn patří využití dekorativních omítek, speciálních stěrek nebo barev. Jejich správná aplikace vyžaduje zkušenosti, k dosažení dokonalého výsledku je tedy lepší oslovit specializovanou firmu.

Některé speciální omítky, například benátský nebo marocký štuk s vysoce lesklým povrchem, dobře odolávají působení vody a nacházejí proto využití i v koupelnách či přímo ve sprchových koutech. Výhodou je i jejich snadná údržba. Stěrky dokážou také věrně napodobit různé přírodní povrchy, například mramor, travertin, pískovec nebo beton, případně imitovat rezavý kov.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: se svolením firem Hornbach, Ecorson, Dekorativní-omítka, Woodcollection, Trachea, Deco loco, Kupsi tapety, Tapety do bytu, DesignVille, Bonami, Fugu, E-color, Typety na zeď

Datum vydání: 23. 2. 2024

Edit: