Půvabné a zdravé stěny

Nespočet možností skýtají dekorativní povrchy stěn: speciální malby, štuky, betonové stěrky, hliněné omítky, metalické povrchy, imitace textilií, kamene i dřeva…

Dekorativní metalický nátěr Encanto italské firmy Oikos umožňuje snadno a rychle vytvořit působivé povrchy s magickým efektem hry světla a metalických odlesků. Foto: Avis Color

Co si vymyslíte, to dnes můžete mít. Když ne jako originál, tedy alespoň jako věrnou nápodobu. Napodobit lze prakticky jakýkoli druh betonu (strukturovaný, barevný, deformovaný, zoxidovaný, tvarovaný, železobeton), různě upravený kovový povrch (leštěný, satinovaný, zkorodovaný), řadu druhů kamene (běžně mramor, granit, travertin), zdivo z pohledových cihel a pestrou škálu textilních či kožených povrchů (včetně vliesových tapet nebo krokodýlí kůže).

Ale proč se věnovat jen imitacím, když se čím dál více stává módou přiznat původní podstatu materiálu? Interiéru sluší i nefalšovaný pohledový beton, který výborně akumuluje teplo – podobně jako hliněné omítky, jež navíc přirozeně dýchají a vytvářejí opravdu zdravé klima.

Vysoce odolná patentovaná epoxidová stěrka Betonepox na stěně luxusního bytu, který vznikl v rámci projektu Squat ID23 v Pařížské ulici v Praze, skvěle kontrastuje s klasickými prvky. Foto: Němec

 

TECHNIKY ANTICKÉHO ŠTUKU

Většina klasických dekorativních povrchů stěn, které již jsou prověřeny staletími, se k nám dováží z Itálie. Můžete od nich očekávat nejen atraktivní vzhled, ale také vyšší odolnost, prodlouženou záruku a snazší údržbu. Některé dokážou dlouhodobě odolávat zvýšené vlhkosti, a tvořit tak rovnocennou náhradu obkladů v kuchyni či koupelně. Pro tyto klasické dekorativní techniky (malby a stěrky antického štuku) existují speciální, léty praxe prověřené postupy nanášení, které by měl mít každý dovozce k dispozici. Na některé využijete dekoratérskou rukavici, na jiné dekorativní válečky. Například technika Velatura Dei Dogi kombinuje nanášení malby štětcem a hladítkem nebo speciální chlupatou rukavicí, odlišnou techniku i nástroje vyžadují strukturální úpravy hlazených omítek typu Stucco Krok (nápodoba krokodýlí kůže), ale také vícevrstvé dekorativní stěrky (Travertino, Marmorino či Grassello). Oblíbené Grassello (občas nazývané benátský štuk) lze použít i v koupelně. Jeho lešticí fáze je totiž velmi rychlá. Čím více přejíždíte jemně hladítkem po povrchu, tím více se rozehřívá a dosahuje lesku. Nakonec můžete povrch ošetřit voskem a docílit tím vodoodpudivosti. Ještě vhodnější pro koupelny je ovšem vizuálně podobný marocký štuk Tadelakt. Tato jemná omítka obsahuje mramorovou moučku, hašené vápno, křemenný písek, celulózu, pálený jíl a popel.

V koupelně lze použít i klasickou hliněnou omítku, ale pro plochy v přímém kontaktu s vodou je vhodnější vysoce lesklý a odolný marocký štuk, případně Stucco lustro. Foto: Hliněný dům.

 

BETON PRAVÝ I FALEŠNÝ

Imitaci betonové stěrky lze vytvořit z různých materiálů a v rozmanitých podobách. Skoro vždy však jde o materiály do mokrého nebo trvale vlhkého prostředí. To neplatí pro pravé cementové stěrky s univerzálním použitím pro stěny a podlahy (Pandomo), které mohou, ale nemusí přiznávat podstatu materiálu (řada barev i struktur). Naproti tomu pohledové betony tvoří zpravidla záměrně přiznanou podstatu materiálu, která je a má být vidět. Díky inovativní receptuře betonů Easycrete (lehce zpracovatelné, až samozhutnitelné) můžete dosáhnout dokonale hladkého povrchu nebo naopak nechat vyniknout reliéf.

Marocký štuk Tadelakt dosahuje díky své odolnosti vůči vodě a vysoce lesklému efektu vyšších kvalit pro použití v koupelně než u nás rozšířené Grassello (benátský štuk). Foto: Hliněný dům

 

(NE)OBYČEJNÁ HLÍNA

Dekorativní vzhled nabízejí také jílové hliněné omítky. Díky své mimořádné prodyšnosti se při správné aplikaci dají využít i do prostor s dlouhodobě zvýšenou vlhkostí. Použití hliněných omítek a přírodních izolací zvyšuje v několika ohledech kvalitu bydlení a výslednou hodnotu stavby. Hlína totiž nabízí mimořádnou akumulační schopnost, prodyšnost a estetický vzhled.


PŘI DEKORACI STĚN PAMATUJTE, ŽE…

  • Výrazné barvy a hrubší struktury sluší spíše jedné stěně – jako kontrast, který vynikne. Jemnější dekor a hladší povrch snese dobře i celá místnost.
  • Nejbezpečnější je svěřit realizaci kompletně odborníkům. Nejen vlastní aplikaci zvolených dekorativních materiálů na stěnu, ale již fázi přípravy podkladu.
  • Kvalitní podklad je u dekorativních úprav obzvlášť důležitý. Jestliže se omítka loupe nebo zeď vykazuje trhliny, je nutné povrch vyhladit, ošetřit hloubkovou penetrací a zeď pečlivě vystěrkovat.

Z hliněných omítek lze vytvářet i obrazy nebo velkoplošné stěnové reliéfy. Na snímku dětský pokoj v podkroví s plastickým motivem Moře. Foto: Picas

 

HLINĚNÉ OMÍTKY V KOSTCE

  • Jsou vyrobeny z ryze přírodních surovin, a tudíž plně recyklovatelné.
  • Optimálně regulují vlhkost v interiéru, takže vytvářejí zdravé a příjemné klima.
  • Dovedou výborně akumulovat teplo ze slunce i z vnitřního prostředí.
  • Jejich vyšší povrchová teplota umožňuje nižší náklady na vytápění.
  • Jsou paropropustné a odolné vůči tvorbě plísní, dají se použít i v koupelně.
  • Nabízejí estetický vzhled a řadu dekoračních úprav povrchu (mozaika, reliéf směrem dovnitř i ven).

 

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Picas, Němec, Hliněný dům, Avis Color

Datum vydání: 8. 1. 2024

Edit: