Sklo v poloze svislé (s rámem i bez)

Prosklené plochy jsou luxusní ozdobou každého interiéru. Především vám však dodají dvě věci, bez nichž si zdravé a komfortní bydlení nelze představit: přirozené světlo a výhled.

Pro okenní rámy a křídla se používají tři základní materiály: dřevo, plast a hliník. Ale zatímco u moderních střešních oken, jimiž proudí do interiéru nejvíce světla, zůstává hlavním rámovým materiálem tradiční dřevo, u svislých oken, která můžeme považovat za letitou klasiku, probíhá již několik let materiálová revoluce. A právě materiálům svislých oken se budeme věnovat dnes.

Elegance posuvných systémů nejvícevynikne ve velké ploše. Hliníkový systém ASS 77 PD je zapuštěn do drážek v podlaze a nadpraží, takže úzký rámový profil působí opravdu nenápadně. Schüco.

 

I / PLAST

Už nejméně desetiletí drží plast klíčové pozice na trhu svislých oken. Proč tomu tak je? Zdá se, že plastová okna úspěšně vyplnila mezeru na trhu: představují vyváženou kombinaci relativně nízké ceny, perfektní tepelné i zvukové izolace a schopnosti nabídnout řadovému zákazníkovi několik velmi zajímavých bonusů. Především disponují kvalitní řízenou ventilací. Řekněme si rovnou, že jde nejen o bonus, ale také o naprostou nutnost pro zdravé fungování budovy s dokonale těsnícími okny: Bez řízené ventilace by v nevětraném interiéru začaly rychle bujet plísně! Další předností je téměř neomezená barevná škála plastových rámů a křídel (kompletní výběr odstínů podle vzorníku RAL, strukturované povrchy, věrné imitace nejméně 20 různých dřevin, hliníku i několika módních metalických povrchů). Celkem si můžete vybírat z více než 220 variant. Zákazník, který nelpí na originálu, zkrátka dobře ví, že s plastovými okny ušetří a získá trvanlivou, plně funkční a skutečně věrnou imitaci povrchu, na který si ukáže. U větších rozměrů však musí být plastové okno zpevněno ocelovými výztuhami, které zhoršují jeho tepelnou izolaci.

Velkoplošná hliníková okna v rodinném domě v Březí u Říčan poskytují dokonalý panoramatický výhled. DafePlast.

 

II / DŘEVO

Ještě stále je na druhém místě. Nadále totiž platí, že jde o velmi kvalitní materiál, který se na výrobu oken hodí. Do obytného interiéru přináší dřevo útulnost, ušlechtilou přírodní kresbu (každý kus okna je originál), na dotek zůstává teplé a příjemné. Navíc i tady vznikají zajímavé novinky. Výrobci pracují jednak na zvýšení odolnosti a prodloužení životnosti rámových profilů, jednak na zlepšování parametrů tepelné izolace a snižování nároků na údržbu oken. Na trhu dnes jsou i bezrámová dřevěná okna s vynikající estetikou a maximální propustností světla, stejně jako dřevěná okna pro pasivní domy. Typickými dřevinami pro výrobu jsou jehličnany (smrk, borovice, modřín). Jestli upřednostňujete kvalitu, zvolte modřín: jeho dřevo je houževnaté a má zajímavou kresbu. Ve srovnání s ostatními jehličnany si ovšem připlatíte. Z listnatých stromů se využívá nejčastěji dub, který nabízí husté a pevné dřevo, ale oproti smrku je až 4x dražší.

Panoramatická řada hliníkových posuvných systémů ASS 77 PD staví na profilovém minimalismu a nerušených výhledech. Na výběr tři úrovně tepelné izolace, roh řešen bez pevného sloupku. Ovládat lze z obou stran elektricky i ručně (madlo zapuštěno v rámu). Schüco.

 

III / HLINÍK

Třetí vzadu, který je však skrytým hnacím motorem „materiálové revoluce“. Na pohled možná působí trochu chladně, ale rozhodně mu nechybí švih a elegance. Zaujme především subtilním profilem, který přímo nabízí neobvyklá technická i designová řešení. Navíc jsou hliníkové konstrukce vysoce odolné a pevné – proto není problém vytvořit jejich pomocí okna atypických rozměrů, bezrámová okna či bezprahové dveře. Možnosti téměř z říše snů dokumentují naše snímky na str. 83 a 84. Na velkoplošné svislé prosklení jsou právě hliníkové konstrukce řešením budoucnosti: Hliník není citlivý na vlhkost ani teplotu, má skvělou statiku a téměř neomezenou životnost. Díky využití moderních technologií se výrazně zlepšila i dřívější slabina hliníkových konstrukcí – tepelná izolace.

Finský zasklívací systém Optimi pro balkony a lodžie je na českém trhu již od roku 1994. Dnes je v nabídce inovovaný bezrámový posuvný systém Optimi Kvadro (zvýšená únosnost závěsů, prodloužená záruka 5 let). Optimi.

 

IV / KOMBINACE MATERIÁLŮ

Použitím hliníkových oken ovšem revoluce nekončí, spíše začíná: technologické řešení rámových profilů nabízí moderní kombinace dvou různých materiálů ve svislém oken ním rámu tak, aby se plně uplatnily jejich výhody a zároveň potlačily nevýhody. Dřevohliníková okna mají dřevěný profil zevnitř (útulnost a originální kresba) a hliníkový zvenčí (zvýšená odolnost, bezúdržbový povrch, zabezpečení). Uvnitř okenního profilu přináší tato kombinace vynikající schopnost tepelné izolace. Ochrannou roli hliníku ovšem klidně může převzít levnější plast. Také dřevoplastová okna ponechávají na vnitřní straně dřevo a činí tím interiér přívětivě zabydleným. A chceteli ušetřit, ovšem zároveň ponechat exkluzivní vnější vzhled, můžete zvolit okna plastohliníková, jejichž vnější povrch chrání elegantní hliník a plast uvnitř může mít libovolný vzhled.

Rekonstruovaná lodžie s bezrámovým otočným zasklením AluVista. Firma Alumistr nabízí hliníkové systémy rámové i bezrámové, vždy však certifikované, s kvalitním silikonovým těsněním a nerezovými spoji. Alumistr.

 

V / BEZRÁMOVÁ OKNA

Sázka na eleganci a maximum denní ho světla – to jsou bezrámová okna. Na rozdíl od klasických oken, která se do stavebních otvorů vsazují pomocí rámu, okna bezrámová se zasazují přímo do otvoru stavby. Profil jejich křídla je natolik úzký, že může být zcela zabudován do stavebního otvoru. Díky tomu zůstává křídlo na pohled skryté. Výsledek působí neobyčejně vzdušným a doslova průzračným dojmem, umožňuje i velkoplošná prosklení (přibližně do rozměru 6 x 3 metry). Řešení může mít jak dřevěné, tak i hliníkové lemování okenního křídla. V obou materiálech však bývá bezrámové provedení dražší, zvláště u atypických rozměrů na míru.

Zasklívací systém Optimi Kvadro je na českém trhu certifikovaný. Snižuje spotřebu energie, hlučnost i prašnost, chrání před vloupáním i nepřízní počasí, nabízí úplné otevření všech skel a jejich snadné mytí. Optimi.

 

VI / ZASKLENÉ LODŽIE

Komfort srovnatelný se zimní zahradou vám na omezeném prostoru balkonu či lodžie může nabídnout kvalitní systém svislého zasklení. Pokud možno však zvolte certifikované řešení od profesionální firmy – jen tak získáte záruku, že bude plně funkční. Hned na úvod ovšem musíte rozlousknout jedno zásadní dilema.

 

S RÁMEM, NEBO BEZ?

Vlastně nejde o dilema, protože zasklívací systém může být trojího typu: pevný s rámem pro každé jednotlivé okno, hybridní s celoobvodovým rámem a plně mobilní bezrámový. Zasklení jednotlivých oken v rámu je při kvalitním provedení pevné, stabilní a mělo by lépe tepelně i zvukově izolovat. Rezignujete tím ovšem na možnost úplného otevření. Masivní provedení by mělo bezpečně odolat větru, amatérským pokusům o vloupání i prudkým výkyvům teploty a vlhkosti. Z hygienických důvodů je však nutné, aby aspoň dvě okna šla otevřít (minimum pro vytvoření průvanu). Mobilní systémy zasklení nabízejí odlehčený subtilnější vzhled a mohou (opět při kvalitním provedení) poskytovat jednoduchý způsob úplného otevření a pohodlné údržby. Můžete se zde rozhodovat mezi celoobvodovým rámem (hybridní systém, který je pevnější, ale jde otevírat) a bezrámovým drážkovým systémem (snadné otevření všech skel + jejich komfortní mytí). Pro otevírání však otočný bezrámový systém vyžaduje aspoň minimální prostor.

 

RÁM, DRÁŽKY, ZASKLENÍ

Od zvoleného typu systému by se měla odvíjet volba materiálu. Pro stabilní způsob zasklení je podstatný pevný, odolný a trvanlivý rám. Ten může být z nerezové oceli, případně v kombinaci s dalšími kovy, jenž nepodléhají korozi (hliník, měď, zinek nebo dural – pevná slitina obsahující nejméně 90 % hliníku). U mobilních systémů bývá základní rám či profilovaná drážka z hliníku, upevňovací prvky a krycí plechy jsou zpravidla z nerezové oceli a hliníku. Každý typ systému by měl využívat kvalitní silikonová těsnění. Pro komfort a bezpečí každého systému je nezbytné bezpečnostní tvrzené sklo, které je ovšem plně průhledné a nenarušuje vzhled fasády. Pokud nejsou skla pevně zasazena do rámu, nýbrž jsou jen nahoře a dole vsazena do lehkého (zpravidla hliníkového) profilu, měla by mít pečlivě zabroušené hrany a být s tímto profilem – z bezpečnostních důvodů – slepena a zároveň snýtována. Někteří výrobci nabízejí i zasklení samočisticím sklem, které vás prakticky zbaví nutnosti mytí, ale realizaci prodraží zhruba o 2 000 Kč/m 2 .

 

ŽIVOTNOST A ÚDRŽBA

Reálná životnost kvalitního zasklívací ho systému je 30 až 50 let, ale málo který výrobce vám prodlouží záruku na více než 5 let. Navíc se záruka zpravidla nevztahuje na sklo. Proto se vyplatí pečlivost jak při výběru systému (s bezpečnostním tvrzeným sklem), tak i při kontrole kvality samotné realizace. A pochopitelně také obezřetnost při provozu. Montáž zasklení na běžný balkon či lodžii zvládne zručná firma za 5 až 6 hodin. Při svislém zasklívání je pro stanovení ceny klíčová výška zasklení. Výrobci ceníky zpravidla nezveřejňují, ale pokud jde o standardní výšku skel (maximálně 150 cm), můžete u lodžie počítat orientačně s cenou 3 000 až 3 500 Kč/m 2 . Kvalitní systém má být snadno ovladatelný a bezúdržbový. Neobejdete se však bez mytí skel. U většiny systémů je ovšem právě mytí vnější strany skel(všech či některých) nepohodlné. Část mobilních systémů s drážkovým pojezdem (posuvem skel v kolejničce) nabízí pro čištění vnější strany skelstěrku s prodlouženou rukojetí. Díky ní lze skla kompletně umýt z vnitřní strany balkonu. Ještě jednodušší způsob mytí však nabízí rozdvojené kolejničkové vedení u stropu, které se stalo předmětem hromadného kopírování: umožňuje skla pohodlně otáčet a sklápět k boční stěně.


7 trumfů kvality svislého okna

  • Důkladné těsnění funkční spáry (prostoru mezi okenním křídlem a rámem). Běžné je dvouřadé těsnění z ePdm neboli syntetického kaučuku. Vyšší třída plastových oken však disponuje třemi řadami těsnění, které je vyrobeno z extrudované (vytlačované) gumy nové generace.
  • Dostatečná tloušťka (stavební hloubka) rámového profilu a hluboké zapuštění skel do okenního křídla. Ideální je tloušťka profilu 80 mm a více, zasklívací polodrážka zapuštění skla by měla být hluboká 20 až 30 mm.
  • Zasklení nejméně izolačním dvojsklem (pro pasivní dům je nutné trojsklo nebo čtyřsklo).
  • Vyplnění dutiny mezi skly vzácným plynem (běžně stačí argon, o něco lépe izoluje krypton).
  • Teplý distanční rámeček po obvodu mezi skly (nejlépe z plastu, případně z nerezové oceli, rozhodně však ne z vodivého hliníku; v rozích musí být ohnutý – nikoli seříznutý).
  • Celoobvodové kování. Zajišťuje oknu těsnost, bezpečnost a zvýšenou odolnost.
  • Plně funkční mikroventilace. u dokonale těsnících oken tvoří nutnou ochranu proti plísním.

Bonusy zaskleného balkonu

  • snížení tepelných ztrát bytu ochrana před hlukem z ulice
  • ochrana před větrem, deštěma sněhem
  • překážka proti vniknutí do bytu
  • rozšíření užitného a částečněi obytného prostoru
  • vytvoření podmínek pro celoročnípěstování rostlin

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

 

Datum vydání: 17. 2. 2021

Edit: