MINIMUM PRO BEZPEČNÝ DOMOV

Starší z nás si pamatují na marxistické učení o základně a nadstavbě. Když je s nadsázkou použijeme na bezpečnostní dveře, bude tvořit základnu mechanické zabezpečení, nadstavbu pak to elektronické. Více se dnes budeme věnovat základně.


Za minimální požadavek mechanické ochrany rodinného domu před vloupá ním lze považovat certifikované bezpečnostní dveře ve 3. bezpečnostní třídě, jejichž vložka i kování dosahují nejméně stejné bezpečnostní třídy jako dveře samotné.

Chytrý zámek Nuki Combo vám umožní ovládat obyčejný zámek smartphonem, a to i na dálku. Odemkne vám, když přicházíte, při odchodu zase zamkne. Cena 9 144 Kč. Klíčové centrum.

 

ZÁKLADNÍ OTÁZKY

Položte si pár otázek: Jsou nejen vstupní, ale i zadní dveře domu opatřeny nejméně jedním zámkem s cylindrickoumvložkou? Jsou zámky kryty kvalitním ocelovým plechem? Jsou panty vstup ních dveří umístěny na jejich vnitřní straně? Je skleněná výplň ve dveřích nebo vedle dveří z bezpečnostního skla? Je chráněna mříží? Máte ve vstupních dveřích kukátko? Dají se všechny francouzské dveře vedoucí ven zamknout?

 

Cylindrické vložky PRO 400 (nahoře, cena od 1 159 Kč bez DPH) a TECH (dole, cena od 620 Kč bez DPH) – vysoce odolný základ mechanické ochrany. www.tokoz.cz

 

ORIENTACE NA TRHU

Jestli jste si na všechny výše uvedené otázky odpověděli kladně, můžete spát relativně v klidu. Pokud ne, pak rozhodně čtěte dále! Pro výběr kvalitních bezpečnostních dveří je dobré se nejprve zorientovat v nabídce, která je na českém trhu opravdu bohatá a pestrá – někdy až příliš… Jak vybrat vchodové dveře, jež budou vkusné, pevné a splní všechny zákonné normy bezpečnostních dveří?

Vchodové dveře Futura exclusive kombinují pevný hliníkový rám s mléčným bezpečnostním sklem. Panty na vnitřní straně jsou nutnou podmínkou pro bezpečné řešení. VEKRA.

 

VZHLED

Volba designu bezpečnostních dveří je v případě rodinného domu jen na vás. Jestliže se jedná o bytový dům, pak se bezpečnostní dveře zpravidla kupují pro celý dům najednou. Přináší to nejen jednotný vnější vzhled všech vstupních dveří, ale také cenovou úsporu. Každá bytová jednotka si však může vybrat z několika variant provedení vnitřní úpravy dveří. Tato úprava často souvisí také s mírou zabezpečení.

Bezpečnostní rozeta má zámek s cylindrickou vložkou krytý kvalitní nerezovou ocelí, zvenčí je umístěna koule. M&T.

 

BEZPEČNOST

Zásadní kritérium představuje bezpečnostní třída dveří. Prozrazuje odolnost jednotlivých bezpečnostních prvků při pokusu o násilné vniknutí. Dveře se dělí do šesti bezpečnostních tříd, které se značí písmeny RC (Resistance Class) a příslušným číselným údajem. Pro rodinné a bytové domy jsou nejvýhodnější třídy RC 3 a RC 4. Nižší třídy lze totiž poměrně jednoduše překonat – stačí k tomu trocha hrubé síly a lehkého nářadí. Vyšší třídy (RC 5, RC 6) jsou určeny pro skutečně profesionální zabezpečení strategických objektů a u bytových objektů se prakticky nepoužívají, protože jejich cena by byla pro soukromé osoby neúměrně vysoká.

Obnažená vnitřní strana dveří Kavan Standard 3 s rozvorovým zámkem MulTLock (8 pohyblivých čepů, 3 pevné body). Třída RC 3, požární odolnost EI 30, záruka 10 let. Kavan.

 

ZÁMEK A KOVÁNÍ

S volbou bezpečnostních dveří úzce souvisí výběr zámku a kování. Nemá totiž žádný smysl pořídit si kvalitní bezpečnostní dveře bez stejně kvalitní ho bezpečnostního zámku s cylindrickou vložkou minimálně 3. bezpečnost ní třídy, respektive stejné třídy jako dveře. Bezpečnostní zámky jsou nejen odolné, ale mají jednu zásadní výhodu: Nelze je zkopírovat! Pokud si chcete nechat vytvořit nový klíč, musíte mít certifikát. Samotný zámek je také vhodné chránit bezpečnostním kováním, které může mít podobu tradičního štítu nebo moderní rozety. Ta má sice odlehčený vzhled, ale dokáže stejně spolehlivě chránit zámek i vložku proti odvrtání, rozlomení nebo vytržení. Bezpečnostní kování se od toho klasického liší kvalitou použité oceli a jeho montáž i demontáž je možná pouze zevnitř. Jakýkoli útok na zámek zvenčí se tím podstatně ztěžuje.

Masivní dveře Golias (RC 3, hmotnost 70 kg): dvě polodrážky, smrkový rám tl. 67 mm, zvukotěsnost 43 dB, tříbodový hákový zámek se závorou. Sapeli.

 

POŽÁRNÍ ODOLNOST

Také zvýšená odolnost dveří vůči požáru se vám může hodit. V případě, že se jedná o vchodové bezpečnostní dveře do bytu v panelovém nebo činžovním domě, je proti požární provedení dveří dokonce vyžadováno zákonem. Základní údaj představuje požární odolnost, která určuje dobu, po kterou dokáží dveře účinně vzdorovat ohni či vysokým teplotám. Podle zákona musí dveře odolat požáru minimálně 30 minut. Takové bezpečnostní dveře musí mít certifikát s označením EI 30 (případně více), který by vám výrobce neboprodejce měl předložit.

Kování RN1 FONDI splňuje bezpečnostní třídu RC 3 a hodí se i do požárně odolných dveří. Povrchová úprava černý mat, cena 2 928 Kč. ROSTEX.

 

Elegantní klika s nezávislým světelným zdrojem ve tmě tvoří součást designového rozetového kování RAVENA/H LUMINO. Povrch černý mat. www.rostex.cz

 

ZVUKOVÁ IZOLACE

Když už kupujete kvalitní nové dveře, byla by škoda, aby měly jakýkoliv zásadní nedostatek. Proto se vyplatí ohlídat si také parametr zvukové izolace, který rovněž zvýší váš uživatelský komfort. Masivní bezpečnostní dveře dovedou snížit hladinu pronikajícího hluku až o 43 dB – a takový zvukový útlum už opravdu poznáte! Jestliže bydlíte na klidném místě a nepotřebu jete dosáhnout maximálních hodnot izolace, nechte se inspirovat doporučenou hodnotou útlumu pro panelový dům s hlučným provozem na chodbě. Jako dostatečná hodnota útlumu hluku se v tomto případě uvádí 37 decibelů.

Doplněk Nuki pro chytré a pohodlné odemykání bez klíčů. www.klicovecentrum.cz

 

CENOVÁ NABÍDKA

Pokud je firma, kterou oslovíte, skutečně seriózní, poznáte vcelku snadno: Vždy vám ochotně připraví komplexní kalkulaci, kde bude zahrnuta cena všech potřebných komponentů bezpečnostních dveří. Chceteli opravdu zvýšit bezpečí své i své rodiny ve vlastním domě, pak neváhejte a nechte si od některého ze seriózních prodejců zpracovat nezávaznou, ale podrobnou kalkulaci s vyčíslením všech jednotlivých položek.

 

Visací zámek Gama PRO se hodí i pro systémy generálního a hlavního klíče. Cena od 577 Kč bez DPH. Uzamykatelná závora UZ 240 (dole) najde využití i pro garážová vrata či bránu (cena od 795 Kč bez DPH). TOKOZ.

 

VÝBĚR FIRMY

A na závěr ještě jedno doporučení: O vytipovaných firmách si zjistěte maximum informací. Internetovým diskusím ovšem velkou váhu nepřikládejte, protože informace na nich neskýtají žádnou záruku objektivity. Raději se podívejte do obchodního rejstříku, kde dohledáte fakta: jaké má firma základní jmění, jestli není v exekuci a zda nevznikla teprve před pár lety.

Důvěru také nebudí, jestliže během své existence zásadně nebo opakovaně změnila své zaměření. Následné reklamace a servis by se pak mohly stát vaší noční můrou… Týká se to jak dodavatelské, tak i montážní firmy. Správná montáž má totiž pro bezpečnostní vchodové dveře do bytu i domu zcela zásadní význam. Není proto náhodou, že řada výrobců bezpečnostních proti požárních dveří proškoluje vlastní zaměstnance také pro odbornou montáž. Takovou variantou rozhodně nepohrdněte – bude i pro vás nejbezpečnější a finančně nejvýhodnější.

Inteligentní motorický zámek MulTLock ENTR pro montáž na speciální cylindrickou vložku Interactive+. Cena zámku 8 372 Kč. Kovopolotovary.cz.

 

CERTIFIKOVANÉ BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE

Odolnost dveří proti vloupání podléhá náročnému testování v akreditovaných zkušebnách. Proto si při koupi bezpečnostních dveří vždy vyžádejte certifikát shody. Certifikát musí obsahovat minimálně tyto údaje: označení certifikačního orgánu, evidenční číslo certifikátu, označení výrobce, název výrobku a jeho stručnou charakteristiku, uvedení bezpečnostní třídy podle evropské normy EN 1627, razítko a podpis certifikačního orgánu, datum vystavení dokumentu a jeho platnost. Pokud testování probíhalo v zahraničí, měl by vám seriózní prodejce k originálu certifikátu vždy nabídnout ověřený český překlad.

 

NOVÝ CHYTRÝ ZÁMEK

Novou generaci chytrých zámků Linus Yale představila na podzim společnost Assa Abloy. Novinka umožňuje ovládat zámek pomocí mobilního telefonu, otevírat ho pomocí časově omezeného PIN kódu unikátního pro každou osobu a neustále mít přehled o tom, zda je doma zamčeno. Posláním tohoto elegantního bezklíčového zámku, nazvaného po zakladateli značky Yale, je zvýšit bezpečnost a zjednodušovat každodenní život majitelům domů a bytů. V Česku je chytrý zámek Linus Yale k dostání na eshopu Alza.cz. Jeho základní cena činí 6 699 Kč.

 

 

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

Datum vydání: 8. 1. 2020

Edit: