Designové radiátory

designový radiátor se světlem

Topné těleso Caleido Stylus s integrovanými LED žárovkami dodá místnosti atmosféru svým tlumeným světlem. Foto: Designbath

Radiátor nemusí být vždy nenápadnou součástí topné soustavy. Dokáže nejen vyzařovat teplo, ale i oddělit část místnosti, zastoupit zrcadlo nebo posvítit…

Radiátory zastávají především praktickou funkci, a tou je vytápění dané místnosti. Aby svoji funkci řádně naplňovaly, potřebují mít odpovídající parametry. Při jejich výběru a dimenzování záleží zejména na tom, zda tvoří součást topného systému, nebo zda jsou samostatné a využívají se v přechodném období mimo topnou sezonu. Případně či slouží k přitápění, přičemž hlavním zdrojem tepla je například podlahové topení. Jednotlivé radiátory mohou využívat vodní nebo elektrický ohřev i jejich kombinaci.

Tvary a typy radiátorů

Mnoho typů a modelových řad radiátorů od předních výrobců ovšem kromě topení dokáže nabídnout i něco navíc – mohou být velmi zajímavým tvarovým i barevným akcentem dané místnosti, nebo mít dokonce další využití. V koupelně je jejich nejběžnějším účelem sušení ručníků či koupacích plášťů. Tvarová škála takových radiátorů je opravdu široká, od jednoduchých topných žebříků s horizontálními trubkami přes elegantní infračervené sálavé panely ze skla či keramiky až po velice extravagantní modely. Při vhodném umístění například v obývacím pokoji, chodbě nebo ve vstupní hale mohou zastoupit i moderní umělecké dílo a fungovat jako originální interiérový doplněk.

Zejména pro malé koupelny jsou vhodné rohové radiátory, kopírující vnitřní nebo vnější roh místnosti, v jiných případech může topné těleso posloužit jako krátká dělicí příčka (třeba k oddělení umyvadla od sprchového koutu nebo vany od toalety apod.).

designový radiátor

Model Terma Bookie, dostupný ve škále barev, vznikl díky technologii laserového řezání ocelových profilů. 24 674 Kč, foto: Designové-radiátory

Další funkce radiátorů

Topné žebříky v sobě mohou mít integrované háčky, odkládací police nebo přídavná pevná či odnímatelná madla. Dobře se uplatní obzvláště tam, kde není tolik místa na úložný nábytek. Elektrické panely ze skla nebo z leštěného nerezu je možné využít jako zrcadla, dostupné jsou i modely nabízející digitální potisk s celou řadou motivů či s možností využití vlastní fotografie. Luxusnější typy radiátorů, vybavené LED žárovkami, mohou posloužit i k nepřímému osvětlení, které dodá koupelně relaxační atmosféru.

přenosný designový radiátor

Přenosný radiátor Caleido Sam s přidaným sušákem kombinuje hliníkový rám s barevnými tkaninami. Foto: Designbath

Radiátory se běžně montují na stěnu, existují ale i samostatně stojící typy napájené ze zásuvky, které můžete přemisťovat podle aktuální potřeby. Do stylových interiérů designéři a architekti často navrhují litinové radiátory, které disponují kromě retro vzhledu i tou výhodou, že mají větší tepelnou setrvačnost.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: se svolením firem Designbath, Designové radiátory, Zehnder, Fenixgroup, Koupelny Ptáček, Kermi

Datum vydání: 11. 12. 2023

Edit: