Svěřte prádlo odborníkům!

Chystáte se ke koupi nové pračky? Pak možná přemýšlíte také o pořízení sušičky na prádlo – zejména pokud bydlíte v menším bytě a nebo máte početnou rodinu. A co takhle zvolit dva v jednom, tedy pračku kombinovanou se sušičkou, která šetří prostor v domácnosti?

Co byste měli chtít od pračky

Mezi základní kriteria při výběru pračky patří rozměry (zda budete volit spotřebič klasické velikosti nebo takzvaný slim – s hloubkou okolo 36 až 48 cm), kapacita bubnu, energetická třída, spotřeba vody a hlučnost. Co se týče vybavení programy a funkcemi, nejčastěji nás zajímá, jakou nejvyšší hodnotu počtu otáček za minutu pračka nabízí, zda disponuje alespoň jedním krátkým programem pro osvěžení a ošetření jen krátce nošeného prádla, dále zda má program na praní sportovních věcí a bot a také zda dokáže snížit spotřebu vody a zkrátit prací cyklus v návaznosti na vložení menšího množství prádla. Posledně jmenovanou funkci oceníte zejména tehdy, bydlíte-li sami, nebo třeba jen ve dvou.
S prostorností vaší domácnosti souvisí také výběr pračky s vrchním, či s předním plněním, která bývá obecně větší a kde je potřeba počítat také s dostatkem místa pro otevírání dvířek.
K nesporným výhodám patří také invertorový motor, který je daleko výkonnější, tišší a zároveň méně poruchový než klasický motor s řemenem. Uživatelsky příjemná je i možnost ošetření prádla párou, či funkce, která rozpustí prací prostředek ještě předtím, než doputuje do bubnu k prádlu.

Umístění pračky a sušičky vedle sebe vyžaduje více prostoru než instalace spotřebičů do sloupu na sebe. Sušička Bosch WTW876WBY se samočisticím kondenzátorem, na 8 kg prádla, en. třída A+++, 20 990 Kč. www.bosch-home.cz

Jakou vybrat sušičku

Standardní, nebo úzkou? Disponuje také funkcí odloženého startu? Podobně jako pračky, tak i sušičky mohou být plněné z boku či shora – tyto však samozřejmě nelze umístit na pračku, pokud hodláte doma ušetřit pár centimetrů prostoru. Také sušičky se obvykle vyrábějí v rozměru 85 x 60 x 60 cm i ve zúžené variantě, tedy s hloubkou okolo 45 cm. Podobně jako v případě praček i sušičky s předním plněním mají v porovnání s vrchem plněnými modely větší buben. V průměru pojmou 10 kg prádla, kdežto sušičky s horním plněním často usuší najednou pouze 6 kg vypraných oděvů. Rozdíl je i v manipulaci s kondenzátem: dražší modely mohou být napojené na odpad, proto po každém sušení není třeba ze sběrné nádrže vylévat vodu jako u levnějších typů.
Na trhu se setkáte s typy vybavenými tepelným čerpadlem, které odstraňují vlhkost z prádla pomocí ochlazení horkého vzduchu. Při sušení využívají uzavřený cyklus a nižší teplotu, a spotřebují tak méně energie.
Další možnost představují parní sušičky, jež k sušení prádla využívají horkou páru. V parních kondenzačních sušičkách nenajdete buben, nepotřebují je, protože o vše se postará horká pára. Prádlo nejen usuší a narovnají, ale také hezky načechrají a provoní, pokud si budete přát. Ze suchého prádla dokážou také odstranit nepříjemné pachy, které na ošacení ulpěly například při návštěvě zakouřeného prostředí.

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem Philco PDC 82 R Crown na 8 kg prádla, 15 programů s různou úrovní sušení, funkce Můj program, en. třída A++, 14 990 Kč. Pračka Philco PLD1483 Crown na 8 kg prádla v energické třídě A+++, odstřeďování 1400 ot./min., 11 490 Kč. www.philco.cz

Kombinovaná varianta

Toto řešení má samozřejmě svá pro i proti. Pokud vsadíte na některý z kombinovaných modelů, rozhodně ušetříte jak finance, tak prostor v domácnosti. Pračka se sušičkou vás rozhodně přijde levněji, než když zakoupíte oba přístroje zvlášť. V tomto případě však nemůžete počítat s nejvyšší energetickou třídou, protože pračky kombinované se sušičkou se vyrábějí pouze v energetické třídě A nebo B. Tyto typy domácích pomocnic nabízejí také rozdílnou kapacitu pro sušení a praní prádla. Pokud při praní buben naplníte na maximum, nebude možné stejné množství prádla najednou usušit – celou várku tedy budete muset rozdělit minimálně do dvou hromádek.

Kombinovaná pračka se sušičkou Whirlpool WWDC 9614 S vypere 9 kg prádla, usuší 6 kg, 16 programů včetně programu praní a sušení, který zvládne obě činnosti za pouhých 54 minut, 16 490 Kč. www.whirlpool.cz

Aby bylo měkké a voňavé

Víte, že některé prací prostředky dokáží pečovat o prádlo tak šetrně, jako pečují kvalitní šampony o naše vlasy? Přesně takhle pečlivé a zároveň jemné jsou přípravky na praní prádla s Fibrex technologií, jež se péčí o vlasy nechaly inspirovat. Díky vylepšenému složení nejenže perfektně čistí, ale posilují vlákna a zároveň hlídají zachování jejich tvaru i sytosti původní barvy. Nejnovějšími zástupci jsou přípravky z řady Perwoll Renew Advanced Effect, které se nemusíte bát použít ani při častém praní svých oblíbených kousků. Na výběr máte přípravky s několika různými vůněmi a samozřejmě i pro různé druhy prádla, k dostání jsou také v nových velikostech: v balení obsahujícím 900 ml, 1,8 l, 2,7 l a 3,6 l, cena začíná na 119 Kč.

Některé pračky jsou koncipovány pro zapomnětlivé: v předních dvířkách mají ještě jeden menší otvor, který je možné využít pro dodatečné vložení zapomenutého kousku prádla v případě, že přístroj je již v chodu.
Dvoučlenné a single domácnosti si vystačí s pračkou o kapacitě do 6 kg, v rodině se dvěma a více dětmi naopak ocení velkokapacitní pračku, kam se vejde 9 kg prádla a více.

Sušička AEG T8DEA68S náleží do en. třídy A+++, technologie AbsoluteCare® nabízí speciální patentované programy přizpůsobené všem materiálům včetně funkčního oblečení, vlny a hedvábí, 29 400 Kč. www.aeg.cz

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 8. 10. 2018

Edit: