Dětský pokoj, který roste spolu s vaším dítětem – vyplatí se?

Děti nám rostou přímo před očima. Problém však je, že tato vlastnost chybí jejich oděvům a nábytku v dětském pokoji. Jaké jsou cesty k tomu, abyste náklady na výbavu dětského pokoje minimalizovali a dítě přitom nijak nestrádalo? Podíváme se na dvě alternativy.

Hlavní body zlomu v životě dítěte

Podněty ke změně dětského pokoje vychází ze tří hlavních bodů:

  • Fyzický vývoj: Dítě roste a některé kusy nábytku už jsou mu zkrátka moc malé, je nutné koupit větší.
  • Mentální vývoj dítěte: V určitém věku dítě mění vnímání svého okolí a požaduje změny ve svém pokojíčku. Největší přechod tohoto typu nastává v období puberty, dílčí změny se však dějí prakticky neustále.
  • Sociální vývoj dítěte: Zde je největším přerodem nástup do školy, kdy dítě začne využívat pracovní stůl pro psaní domácích úkolů. Určitý přerod však nastává i při „přeměně“ z batolete na dítě docházející do školky a později s nástupem puberty.

Dva rozdílné přístupy k dětskému pokojíčku

Reakce na tyto etapy, co se týče výbavy dětského pokojíčku, může nabývat v podstatě dvou podob. Buď ratolesti kompletně rekonstruujeme pokoj a nakoupíme pro nadcházející „etapu“ jejího vývoje zcela nový nábytek, který bude mít velikostně určitou rezervu a s největší pravděpodobností tedy několik let vydrží, nebo můžeme nábytek obměňovat postupně. Vždy když určitá složka interiéru přestane vyhovovat, zakoupíme novou.

Oba přístupy mají své výhody i nevýhody. Kompletní obměna nábytku obvykle přináší větší spokojenost dítěte na začátku. Všechno vyhovuje jeho aktuální představě a celý interiér je sladěný. Problém je v tom, že nábytek obvykle nakupujete s jistou rezervou a při pořízení tedy může být pro dítě příliš velký. Naopak ke konci už nábytek zcela nevyhovuje velikostně ani designově a ratolest se nemůže dočkat další kompletní rekonstrukce.

Druhý přístup zase přináší jistý nesoulad mezi jednotlivými kusy nábytku. Moderní psací stůl pro školáka, vedle něj dosluhující dětská pohovka (protože na moderní křesílka a konferenční stolek si musí počkat do puberty), na zdech dětská tapeta. To celé nepůsobí příliš jednotně. Na druhou stranu pro váš rozpočet je postupné rozlišení nákladů nepochybně přijatelnější.

Zdraví na prvním místě

Ať k obměně nábytku přistoupíte jakkoliv, pamatujte na to, že zdraví dítěte je na prvním místě. Velkou část svého dětství přitom potomek stráví u psacího stolu, u kterého stačí jen o několik centimetrů nevhodná velikost, aby dítě sedělo nesprávně a ničilo si držení těla.

Vždy proto volte nábytek, který může růst spolu s vaší dcerou a synem. Kromě dnes již běžné výškově nastavitelné kancelářské židle je na trhu čím dál více polohovatelných stolů. Díky tomu můžete zakoupit psací stůl, který bude po dlouhé roky velikostně vyhovovat jak prvňáčkovi, tak za několik let jeho trojnásobné verzi na střední škole s dokonale zdravou páteří.

K počítači pořiďte externí monitor s nastavitelnou výškou a podobně přistupujte ke všem dalším kusům nábytku a spotřebičů, které podobné nastavení velikosti umožňují.

Komerční prezentaci

Datum vydání: 20. 12. 2019

Edit: