Do pracovny v županu

Rozhodli jste se zařídit pracovnu? Pozornost věnujte nejen výběru základního vybavení, jako je psací stůl, židle i doplňky, a jejich správnému umístění, ale také stylu, do kterého je laděn váš interiér.

V tomto „koronavirovém“ roce se pro řadu lidí stala práce z domova alternativní cestou k vykonávání profese. U většiny z nás už sice tužku a papír dávno na hradil počítač, psací stůl doplněný kvalitní židlí si však v domácí kanceláři stále ponechává svoji hlavní úlohu. Při zařizování home office je důle žité stanovit, jestli je sezení u počítače převláda jící náplní, nebo zda se jedná pouze o doplňkovou činnost, případně jde o mimořádnou a nárazovou záležitost způsobenou pandemií. Z toho pak vyplývá, jak moc je urgentní vybavit místo na práci především patřičně dimenzovaným pracovním stolem (samozřejmě v odpovídající výšce) a kvalitní ergonomickou židlí, umožňující zdravé sezení. Ideální také je, pokud máte v dosahu dostatečně velký úložný prostor na písemnosti a také nástěnku, abyste měli pěkně na očích aktuální úkoly. Nezapomeňte na místo pro tiskárnu či scaner, ačkoli díky bezdrátovým technologiím dnes už nemusejí stát v bezprostřední blízkosti.

Dřevěný stůl Thriller značky LaForma vysoký 90 cm má velikost 120 x 60 cm. 12 504 Kč, muzza.cz

Místo na práci

Prioritou je zvolit pro home office v domácnosti vhodné místo, aby nebyl narušen její chod a zároveň aby poskytovalo dostatečný klid na práci. Výběr nábytku by měl korespondovat s ostatním zařízením – soudobý interiér snese moderní stůl jednoduchých tvarů nebo lehce industriální typ se subtilní kovovou konstrukcí, který by naopak vestylové domácnosti mohl působit rušivě a nepatřičně. K tradičnímu zařízení tedy raději vybírejte klasické dřevěné, bíle natřené nebo namořené kousky. Ve studentském pokoji i u mladé dvojice se nejlépe uplatní velký pracovní stůl s deskou pořízenou na míru a spočívající na dvou podnožích. Toto řešení účelně využije daný prostor.

Symetrický model Corner od firmy TemaHome má zaoblenou desku. 2 989 Kč. bonami.cz

Možnost nastavení

Domácí kancelář může disponovat vším potřebným a přitom dokáže v bytě působit téměř neviditelně. K vítaným „vychytávkám“ patří například sklopné regály, nástěnné skříňky nebo sekretáře, které poskytnou místo na psaní či na práci a po jejím ukončení se dají jednoduše zavřít, a tedy i takřka během okamžiku uklidit. Například firma LeBon představila na posledním Designbloku zajímavou mobilní kancelář Nomad z kvalitní dřevěné dýhy. U nástěnných modelů je třeba dbát na odpovídající parametry a upevnění ve správné výšce (běžný pracovní stůl bývá vysoký 73–75 cm). Aby se při sezení u standardního stolu nehrbili lidé různého vzrůstu, zajistí obvykle výškově regulovatelná kancelář ská židle. Alternativou k tomu jsou stoly, které mají podnože s nastavitelnou výškou. Některé z nich se dokonce dají plynule regulovat pomocí elektronického ovládání. U speciálních typů pracovních stolů lze střídat polohu vsedě a vestoje, což pomůže ulevit unaveným zádům. Takový model nabízí například obchodní dům IKEA u jednoho ze stolů v sérii Bekant. Praktické jsou též pracovní stoly integrované do regálů nebo kompaktní rohové varianty.

 

Doplňky do pracovny

Zvolte takové kancelářské doplňky, které budou nejen účelné, ale vyniknou i vtipem nebo zajímavým designem.

 

text Dita Fingerlandová foto archiv firem

 

 

Datum vydání: 29. 1. 2021

Edit: