Dokonale čistý vzduch

Smog, prach, alergeny a další škodlivé látky ve vzduchu děsí nejen obyvatele velkých měst. Patříte do této skupiny a raději se ukrýváte v bezpečí svého bytu? Jenže… tam může být vzduch ještě horší. Zvažte proto pořízení čističky vzduchu a také zvlhčovače.

Třikrát denně pět minut otevřené okno dokořán – tak by mělo vypadat správné větrání, při němž se vymění vzduch v celé místnosti a přitom se minimalizují ztráty tepla. Zatímco někomu takový „úklid“, kdy ze vzduchu zmizí oxid uhličitý a nahradí ho kyslík, zcela stačí, v některých domácnostech přichází fáze dva. Vzduch, který přišel zvenku, je třeba ještě pročistit a zbavit různých alergenů, pylů, roztočů a plísní – tedy látek, které nedělají dobře alergikům, astmatikům a rozhodně by je dýchat nemuseli ani ostatní. Pokud přemýšlíte, že si doma dopřejete čistý a kvalitní vzduch, a uvažujete o koupi čističky nebo zvlhčovače vzduchu, držte se našich deseti kroků. S nimi se vám bude dýchat lépe.

2

Zvlhčovač vzduchu Sencor SHF 1005 funguje na principu vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru, produkuje studenou páru a má tichý provoz. Je vhodný pro místnosti do dvaceti čtverečních metrů. Doporučená prodejní cena je 899 Kč.

1

Čistička vzduchu Daikin URURU MCK75JVM-K vzduch zvlhčuje a zároveň z něj účinně odstraňuje alergeny jako pyly, roztoče, prach i bakterie a viry. Znečištěný vzduch proudí přes předřazený filtr s katechinem, plazmový ionizátor a dále přes zařízení Flasch Streamer. Společnost A-Z Chlazení ji nabízí za 14 990 Kč.

SPRÁVNÝ VÝKON ČISTIČKY

Má-li mít čistička vzduchu význam, je třeba zvolit správný výkon. Vypočtete si ho sami, stejně jako při nákupu digestoře. Udává se také v metrech kubických za hodinu. Pravidlo říká, že by měl skrz čističku projít všechen vzduch v místnosti za hodinu jedenapůlkrát. Proto si před nákupem ověřte, zda to vámi vyhlédnutý produkt zvládne. Některé firmy tento výběr zjednodušují a místo výkonu uvádějí, do jak velké místnosti je přístroj vhodný. Ale pozor, pokud čističku kupujete proto, že máte doma alergika či astmatika. Ti potřebují výkon až třikrát větší. V takových domácnostech tedy musí všechen vzduch projít filtry čtyřikrát až pětkrát za hodinu. Samozřejmě je tu i druhá možnost, že si koupíte čističku, která má dva až tři stupně výkonu a zapnete ho na ten vyšší. Ovšem pamatujte, že čím vyšší výkon, tím rychleji pracuje ventilátor a zvyšuje se i hlučnost.

3

4

Nová čistička vzduchu Daikin MC70 je vybavena velmi účinnou čisticí technologií Streamer. Kontaminovaný vzduch proudí přes šestivrstvý filtr, který se skládá z jednotky odstraňující prach, pyly, roztoče, bakterie a nepříjemné pachy. Je vhodná pro různé místnosti do velikosti 46 m2. Při provozu na režim spánku je velmi tichá a pracuje s nízkou hlučností 16 dB (A). Díky svému jednoduchému bílému provedení ladí s každým interiérem. Další výhodou je méně časté měnění filtru, jednou za dva roky. Doporučená prodejní cena je 15 470 Kč.

FILTRY – NEJDŮLEŽITĚJŠÍ MALIČKOST

I když nejsou vidět a na první pohled vypadají skoro stejně, je ve filtrech velký rozdíl a právě na nich závisí, jak dobře bude čistička fungovat a kolik nečistot zachytí. Všeobecné pravidlo říká, že čím více filtrů, tím lépe. Zatímco produkty se čtyřmi filtry zpravidla mívají účinnost „jen“ 96 procent, ty pětistupňové se dostávají na 98, a pokud si pořídíte typ, kde budou zastoupené také omyvatelné HEPA filtry, ze vzduchu vám zmizí už 99,97 procenta všech nečistot. Máte pocit, že nějaké desetiny a setiny v běžném životě nehrají žádnou roli? U alergiků a astmatiků ano. Přístroje s šestadevadesátiprocentní účinností zachytí domácí prach, zbytky roztočů, pyl, bakterie, vzdušné plísně nebo cigaretový kouř, ty nejlepší nepustí zpět do vzduchu škodlivé částice větší než 0,3 mikronu a zachytí tak skoro všechny dráždivé a astma vyvolávající látky jako plísně, pyly, vzduchem přenášené zvířecí alergeny, prachové roztoče nebo také tabákový kouř. Kromě HEPA filtrů mohou vzduch čistit i filtry fotokatalytické nebo elektrostatické. Pozor, do domácností s alergiky se nedoporučují filtry vodní!

Přečtěte si také článek Jsme to, co dýcháme.

HLUČNOST – VLASTNOST, KTEROU OCENÍTE V NOCI

Má-li být čistička vzduchu opravdu funkční, musí být v provozu nepřetržitě 24 hodin denně. Zapomeňte tedy na to, že si koupíte jednu, kterou budete mít přes den v obýváku, navečer ji dáte dětem do pokoje a v noci vypnete, protože hučí. Tak to nejde. Proto se při výběru zaměřte i na údaje o hlučnosti. Ideální je, pokud bude na nejnižší stupeň – v noci se na více nezapíná – pracovat jen při třiceti decibelech. To je hodnota, kterou už většinou nevnímáte, a tak nebude rušit. Hlučnost při zapnutí na maximum by se měla být kolem čtyřiceti decibelů. Někdy se může stát, že po půlroce bezproblémového fungování se hlučnost zvýší. Může jít o znamení, že je zanesený některý z filtrů. Proto jim věnujte patřičnou péči.

VZHLED A UMÍSTĚNÍ

Pamatujte na to, že má-li čistička maximálně dobře fungovat, nesmí být ukrytá na podlaze v koutě. Ideální místo pro ni se nachází zhruba půl metru nad zemí, kde bude stát na poličce, stolku nebo ji lze zavěsit na zeď. Proto při výběru kromě jiných parametrů v tomto případě dbejte i na vzhled. Velké nehezká „krabice“ by v interiéru moc parády nenadělala.

CENA HODNĚ NAPOVÍ

Cena by určitě neměla být tím nejdůležitějším kritériem při rozhodování, ale určitě dokáže leccos napovědět o kvalitě. Je jasné, že nejlevnější typy za tři tisíce nebudou umět totéž jako čističky za dvacet tisíc.

6

Zvlhčovač vzduchu Hyundai HUM 282 fouká studený vzduch díky ultrazvukové technologii odpařování a je vhodný pro pokoje s plochou 10 až 15 m2. Má nádobu objemu 2,2 l, což stačí na dobu provozu bez doplňování vody 7 až 22 hodin. K dalším přednostem patří nízká spotřeba a tichý chod. V obchodu ePROTON.cz ji koupíte za 696 Kč.

KDYŽ PROBLÉMY DĚLÁ SUCHÝ VZDUCH

Jenže to, že se vám doma špatně dýchá, nemusí být vždy zaviněno špatnou kvalitou vzduchu a škodlivými látkami v něm. Někdy je na vině jen nevhodná, přesněji řečeno nízká vlhkost vzduchu. Zvlášť v zimě může klesat v bytech ke dvaceti procentům, což je stejné, jak kdybyste byli na poušti. A platí, že čím je vlhkost vzduchu nižší, tím více dráždí naše dýchací sliznice a tělo reaguje kašlem a škrábáním v krku. Dalšími příznaky mohou být chronická rýma, pocit stále ucpaného nosu, chronický zánět nosohltanu, častá onemocněním horních a dolních cest dýchacích, chronická bronchitida, opakovaná laryngitida zvláště u dětí, často popraskané rty nebo zvýšená únava. Kromě toho trpí i pokožka, která je vysušená, podrážděná a tvoří se na ní vrásky. Pokud je to i váš případ (nízká vlhkost vzduchu je téměř standardním doplňkem panelákových bytů), zvažte nákup zvlhčovače vzduchu.

CO UMÍ ZVLHČOVAČ?

Dobře vybraný zvlhčovač zpříjemní prostředí, kde žijete, vyčistí vzduch a v případě použitých vonných esencí i krásně provoní. Vybavenější typy přístrojů mají zabudovaný vlhkoměr, který automaticky reguluje vlhkost v místnosti. Rozhodně se tak nemusíte bát, že byste měli v bytě naopak příliš vysokou vlhkost, která by vytvořila ideální prostředí pro vznik plísní a bydlení vám zničila. Naopak, mají pozitivní vliv i na okolní prostředí. Příkladem může být dřevěný nábytek nebo podlahy – pokud mají optimální vlhkost, vydrží mnohem déle.

5

8

Čistička vzduchu s ionizátorem Ionic-CARE Triton X6 využívá moderní technologii elektronového větru, který nečistoty zachycuje na elektrostatický filtr. Má minimální provozní náklady, je absolutně tichá, takže vás neruší ani během spánku, a navíc filtry není třeba nikdy vyměňovat. S účinností až 96 % vás zbaví prachu, pylu i kouře a ještě obohatí domácnost o blahodárné záporné ionty. Čističku je možné zakoupit na www.ionic-care.cz za 3333 Kč.

9

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Concept ZV-4910 Conclima je vybaven jednoduchým elektronickým ovládáním a časovačem, který zaručí přesné nastavení chodu. Součástí zvlhčovače je ionizátor, který vysílá čisticí anionty. Díky velké kapacitě zásobníku na vodu je maximální doba chodu až 30 hodin a milý je i velmi tichý chod. Cena u firmy ELKO VALENTA činí 2299 Kč.

PRAVIDLA PRO VÝBĚR

Zvlhčovačů vzduchu existuje několik druhů. Když vynecháte jednoduché nádoby pověšené na radiátoru za pár desetikorun, rozhodujete se mezi typy fungujícími na principu teplé páry nebo ultrazvukovými. Ty první optimálně zvlhčují vzduch sterilní vodní párou, která vzniká odparem v tenké vrstvě na topném prvku, jde o takzvaný filmový var. Vysoká teplota spolehlivě likviduje choroboplodné zárodky a v odpařovací misce se zároveň zachycují i veškeré další nečistoty obsažené ve vodě. Někteří zase preferují ultrazvukové zvlhčovače, které při nízkých provozních nákladech vyrábějí studenou páru. Zvlhčovač vytváří z vody vysokofrekvenčním ultrazvukovým oscilátorem malé kapičky. Ventilátor vzniklou vlhkost vyfukuje do vzduchu, kde se jejich odparem zvyšuje vlhkost vzduchu. Z přístroje vychází jasně viditelná, jemná a rovnoměrná mlha.

10

Čistička vzduchu se separátorem HYLA pracuje na stejném přírodním principu jako déšť a obejde se zcela bez filtrů. Pomocí technologie voda – rotační samočisticí separátor oddělí alergeny, spory plísní, choroboplodné zárodky i prachové částice a zapere je do vody, kterou pak jen vylijete. Cena k doptání.

11

Zvlhčovač vzduchu Sencor SHF 1010 se hodí do místností o maximální ploše 40 m2. Intenzitu studené páry, která neovlivňuje teplotu v místnosti, lze nastavit ve třech úrovních. Přístroji nechybí účinný ionizátor a velkou výhodou je velmi tichý provoz 25 dB. Doma ho můžete mít za 1799 Kč.

12

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Hyundai HUM 770 je vhodný pro pokoje s plochou 20 – 25 m2. Zároveň provádí ionizaci vzduchu, automaticky udržuje nastavenou vlhkost a pracuje tiše. Prodává ho ePROTON.cz za 1996 Kč.

PODLE JAKÝCH KRITÉRIÍ ZVLHČOVAČE KUPOVAT?

V první řadě je třeba opět vědět, v jak velkých prostorách bude přístroj pracovat a o kolik je třeba vlhkost navýšit. Je vhodné, pokud si sám přístroj měří vlhkost vzduchu, a jakmile dosáhne požadované hranice, vypne se. I tady platí: pozor na velmi levné přístroje, které by vás mohly zklamat, protože nedokážou to, co od nich očekáváte.

POZOR, AŤ DOBŘE SLOUŽÍ

Zvlášť pokud máte doma alergika či astmatika, poraďte se před nákupem čističky či zvlhčovače s lékařem. Poradí, který se pro vás hodí nejvíce. A nezapomeňte si důkladně přečíst návod a dodržovat doporučenou údržbu, protože jinak svému zdraví nepomůžete, ale naopak uškodíte.

odborná spolupráce: Petr Uher, Sencor

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 23. 12. 2015

Edit: