Dodavatelů elektřiny je více než stovka: Na co se při výběru nového zaměřit

Přemýšlíte o změně dodavatele elektřiny? Existuje několik parametrů, na které je vhodné se zaměřit, abyste vybrali toho správného pro vás a mohli tak ušetřit.

Jak začít s výběrem dodavatele?

Především byste si měli alespoň jednou za rok, a to nejlépe v době, kdy dostanete vyúčtování, zkontrolovat a porovnat vaši fakturu s nabídkami jiných dodavatelů elektřiny. Všímejte si také informací v médiích.

Změny cen často souvisejí s cenovými pohyby velkých dodavatelů. Podívejte se například na aktuální nabídku produktů elektřiny od innogy.

Podíl obchodní složky na celkové ceně energie

Je důležité vědět, že změnou dodavatele se dá ušetřit pouze na obchodní složce ceny energie. Státem regulované poplatky tímto způsobem ušetřit nelze – jsou u každého obchodníka stejné.

U elektřiny tvoří obchodní složka ceny od 35 do 45 % celkové ceny, u plynu tvoří 80 %. Tuto část ceny za energii, kterou stanovuje obchodník, dále tvoří cena za komoditu (u elektřiny tzv. silová elektřina) a stálý plat.

Přepis energie nemusí být tak složitý, jak se na první pohled zdá

Přepis energií je třeba provést v okamžiku, kdy se v jednom odběrném místě střídají dva různí zákazníci, např. při stěhování nebo úmrtí. Pokud dochází pouze ke změně příjmení, nejedná se o přepis, ale o změnu smluvního údaje, kterou lze jednoduše provést v portálu innosvět. Díky jednoduchému průvodci celý přepis energií vyřídíte během pár kliknutí online.

Co ještě zohledňovat?

Zvolte druh závazku, na dobu určitou či neurčitou. V případě smlouvy na dobu určitou si cenu fixujete a máte jistotu neměnné ceny po dobu fixace.

Při rovnocenných nabídkách zvažte další výhody, jako jsou věrnostní bonusy, asistenční služby (např. v případě havárie v domácnosti nebo úrazu), právní služby či slevy na nákupy u partnerských společností dodavatele.

Myslíte ekologicky? Potom vás bude zajímat takzvaná zelená energie od innogy, což znamená, že kdykoli doma rozsvítíte, zapnete rychlovarnou konvici nebo ‍kávovar či ‍jakýkoliv spotřebič, bude ‍k ‍vám proudit 100% ‍zelená elektřina. Její ‍produkce je ‍šetrná k ‍přírodě a ‍její použití v ‍domácnosti napomáhá zlepšení životního prostředí.

Komerční prezentace

Datum vydání: 27. 5. 2021

Edit: