Došlapujte tiše a měkce…

Atraktivní vzor, příjemný materiál a zajímavý tvar – tím vším může kusový koberec oživit interiér a vtisknout mu jedinečný vzhled i styl.

Vlněný model Harlequin Mehar tradičního výrobce Brink & Campman je k dostání od rozměru 140 x 200 cm. 13 389 Kč, foto Létající koberce

Koberce plní v interiéru důležitou roli. Kromě významné estetické funkce dokážou zvýšit tepelný komfort podlahy a také účinně tlumit hluk. Některé z nich jsou navíc vyrobeny ze speciálních nehořlavých materiálů a napomáhají tak k větší bezpečnosti. Vhodný výběr kusového koberce svým vzorem a materiálem zásadně ovlivňuje styl dané místnosti.

Ke klasickému zařízení se bude hodit i tradiční druh koberce (například s orientálními motivy), romantický interiér zase viditelně „rozkvete“ díky kusovému koberci s jemným květinovým či rostlinným motivem. Moderní interiér podtrhne výrazný geometrický nebo abstraktní vzor a skandinávský styl podpoří různé běhouny, koberce či předložky ve světlých zemitých odstínech z přírodních materiálů (vlny, bavlny, lnu, sisalu, juty apod.). Kromě barvy a motivu upoutají koberce i svojí strukturou a výškou vlasu, jejichž obměny a kombinace mohou vytvářet zajímavé vzory.

Ručně tkaný koberec Esprit Kelim Aaron ze 100% vlny se vyrábí ve velikosti od 80 x 150 do 160 x 230 cm. Od 3 420 Kč, foto Létající koberce

 

Oblíbené materiály

V interiérech hrají prim přírodní materiály a stále žádanou klasikou jsou koberce ze 100% vlny. Díky své přirozené barevnosti a především odolnosti se těší oblibě rovněž jutové nebo sisalové koberce a rohože, které vynikají charakteristickou přirozenou strukturou. K výrobě se používají i další přírodní vlákna, bavlna nebo hedvábí. Exkluzivní značky (například německá firma JAB Anstoetz) vyrábějí koberce také ze lnu, kozí srsti nebo plsti.

Levnější alternativu představují koberce z polyesteru nebo polypropylenu, které se dobře udržují a jsou vhodné také pro podlahové vytápění. Dnešní doba klade velký důraz na šetrný přístup k planetě a pozornost si získává i ekologická výroba – koberce se dělají nejen z recyklovaného textilu, z PET vlákna, zejména použitých PET lahví, ale i z ekologického nylonové ho vlákna, pocházejícího ze starých koberců a rybářských sítí získaných z moře. Tento speciální materiál je navíc měkký a příjemný na dotek i došlap.

Venkovní koberec My Ethno není náročný na údržbu a zateplí balkon, terasu, ale i vstupní halu. 1 490 Kč, foto Decoalta

 

Interiér i exteriér

Podle způsobu výroby se koberce dělí na všívané, tkané nebo ručně vázané. Trend obývacího pokoje pod širým nebem přinesl i častější využití koberců v exteriéru – na balkonech, terasách či v pergolách. K tomuto účelu jsou nejvhodnější koberce ze syntetických materiálů, které bývají často oboustranné, dobře odolávají vlhku či povětrnosti, jednoduše se čistí a v interiéru je využijete například ve vstupní hale, na chodbě či v zimní zahradě.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Amber interier, Alax, Bonami, Kidscarpets, Ipsal, Létající koberce, Decoalta, Beliani, Westwingnow CZ

Datum vydání: 24. 11. 2022

Edit: