Dřevěná podlaha do dětského pokoje

Jaká by měla být podlaha v dětském pokoji? Děti si nejčastěji hrají přímo na podlaze, proto bychom chtěli, aby byla podlaha příjemná, hřejivá, odolná a hygienická, ideálně tak, aby obstála i v domácnosti alergiků. A rezignovat nechceme ani na design. Vždyť prostředí, v němž děti vyrůstají zásadně ovlivňuje jejich duševní vývoj, vkus a pozdější vztah k domovu.

Dřevo je král

V podstatě všechna výše zmíněná kritéria splňují dřevěné podlahy. Dřevo je ušlechtilý přírodní materiál, velmi trvanlivý a vděčný. Podlaha z něj je teplá a příjemná na dotyk a pod třívrstvé dřevěné podlahové díly lze instalovat i podlahové vytápění. Pro vyvíjející se dětskou nohu není nic zdravějšího. Děti mohou po podlaze celoročně ťapat bosky, sedět na ní, ležet, a to bez rizika prochladnutí.
Významné je i ekologické hledisko. Dřevo je přírodní obnovitelný materiál a ani pozdější likvidace podlahy přírodu nezatíží.

Snadný a rychlý úklid

Protože se dřevěné podlahy opravdu snadno udržují čisté, jsou velmi vhodné i do domácností alergiků. Podlahu stačí vysát a občas setřít vlhkým mopem. Pokud je potřeba z podlahy odstranit nějakou ulpívající nečistotu, používají se k tomu úklidové prostředky na dřevěné podlahy doporučené výrobcem. Není to žádná věda, jen je doporučeno respektovat složení čistícího prostředku a jeho určení na konkrétní povrchovou úpravu podlahy.

Lakovaná nebo olejovaná?

Podlahy se liší povrchovou úpravou. Poslední dobou se dostávají do popředí zájmu olejované podlahy, a to pro svůj exkluzivní matně sametový vzhled. Povrch dřeva je napuštěn speciálním olejem, který podlahu konzervuje, je však potřeba jednou za čas podlahu znovu naolejovat.
Naproti tomu lakovaná podlaha žádnou speciální údržbu nepotřebuje, lak svůj vzhled a texturu nemění. Laky jsou tvrzené a podlahy velmi odolné. Pokud se však přece jen lakovaná podlaha poškodí, renovuje se kompletním zbroušením vrstvy laku v celé ploše a opětovným přelakováním. Olejovanou podlahu lze zbrousit jen na poškozeném místě a renovovat lokálně.

Tolik vzorů! Který vybrat?

Podlahu můžete mít dubovou, bukovou, z jasanu, javoru či exotických dřev a všechny se dají barevně tónovat, vzorů je tedy opravdu velký výběr. Do menších místností vybírejte spíše světlejší odstíny. Světlá podlaha navodí optimistickou náladu, prostor opticky zvětší a pokoj působí vzdušně. Kde je více prostoru, tam se dobře uplatní podlaha s výraznější kresbou letokruhů a suků. Parketový vzor přírodního jasanu nebo javoru je vyloženě veselý a do dětských pokojů se hodí.

Dřevěné obklady na stěny

Chcete-li vytvořit útulný kout, například kolem postýlky, můžete dřevem obložit i část stěny. Firma Barlinek.cz dodává montážní materiál, pomocí kterého velmi jednoduše připevníte podlahové díly na zeď. Podlaha plynule přecházející v obklad je velmi efektní a celá místnost tím získá osobitost. Pro děti bude radost v takovém pokoji trávit čas.

Komerční prezentace

Datum vydání: 19. 12. 2019

Edit: