Úspora energie v praxi – jak zlepšuje výměna oken a dveří tepelnou a zvukovou izolaci domu

moderní dům

Dům s čepicí, Gdaňsk, Polsko. Použité systémy Aluprof.

Volba oken a dveří pro budovu je rozhodnutí, které ovlivňuje nejen její design a funkčnost, ale také energetickou účinnost. Výběr řešení s vhodnou izolací má přímý vliv na odhlučnění interiéru od venkovních zvuků. Hliníková okna a dveře jsou řešení, které umožňuje optimalizovat energetickou účinnost nemovitosti.

Nárůst využívání větrné a solární energie se musí do roku 2040 zvýšit na úroveň 41 % světové spotřeby elektrické energie a optimalizace energetické účinnosti budov je společně se snahou o jejich nulové emise jednou z priorit Evropské unie na příštích 30 let. Vhodné rozmístění oken a dveří v obytné budově a použití systémů s vysokou tepelnou izolací přispívá k efektivnímu využití sluneční energie při současném zajištění dostatečné tepelné izolace objektu.

Maximální využití solární energie

Jedním z klíčových prvků optimálního využití sluneční energie je správné rozmístění okenních a dveřních otvorů na budově samé. Pro maximální využití sluneční energie musí být počet oken a dveří minimální na severní straně, zatímco na jižní straně musí být jejich množství naopak maximalizováno. Rozmístění oken však lze ovlivnit pouze ve fázi návrhu investice. V případě stávajících budov je jedinou možností, jak optimalizovat jejich energetickou náročnost, použití řešení s vysokými izolačními parametry. Takové parametry zaručují hliníková okna a dveře vyrobené ze systémů se značkou Aluprof, které se vyznačují nejen svými izolačními parametry, ale také splněním předpokladů udržitelného stavebnictví.

Námi nabízené hliníkové okenní a dveřní systémy se vyznačují vysokou odolností, jejíž parametry splňují požadavky jak soukromé, tak komerční výstavby – říká Marek Šišolák, obchodní ředitel společnosti Aluprof System Czech s.r.o.

dům s prosklením

Dům s proskleným nárožím, Mikołów, Polsko. Použité systémy: MB-77HS, MB-86 Aero, MB-TT50

Příkladem řešení, které optimalizuje energetickou účinnost budovy, jsou hliníkové dveře a okna s přerušeným tepelným mostem v systému MB-104 Passive, který umožňuje vytvářet prosklené, stylové a funkční fasády, ale zároveň zaručuje vysokou tepelnou izolaci (potvrzenou certifikátem PHI Darmstadt Passive House Institute) a také izolaci akustickou. Kromě toho se systém vyznačuje vynikající vodotěsností a vzduchotěsností při zachování vysoké konstrukční pevnosti.

Okna s vynikajícími parametry tepelné izolace jsou doporučovány pro pasivní výstavbu, ve které je klíčovou otázkou nejen omezení energetických ztrát okny a dveřmi, ale především optimalizace využití sluneční energie v budově – zdůrazňuje Marek Šišolák.

Účinná zvuková izolace

Při rozhodování o výměně oken a dveří stojí za to věnovat pozornost úrovni akustické izolace zvolených výrobků. Je zřejmé, že sklo má větší schopnost přenášet zvuk. Z toho důvodu musí hliníková okna a dveře zaručovat příslušnou úroveň izolace od zvuků z vnějšího prostředí – aby jejich používání poskytovalo požadovaný komfort. Akustická izolace na úrovni Rw až 42 dB zaručují hliníkové dveře s požární odolností ze systému MB-78 EI. Toto řešení umožňuje výrobu exteriérových i interiérových příček s osazenými jedno- a dvoukřídlými dveřmi. Dalším charakteristickou vlastností je vysoká úroveň tepelné izolace a vysoká třída požární odolnosti, která zaručuje bezpečnost stavby. Přidanou hodnotou je možnost vytvořit velkorozměrová zasklení, která zajistí dostatečnou tepelnou a zvukovou izolaci i přes svůj rozměr.

Dveře vyrobené z hliníkového systému MB-78EI mohou být montovány jak samostatně, jako součást větších konstrukcí prosklených příček, tak do fasád s požární odolností – vysvětluje Marek Šišolák. – A samotné výrobky mohou dosahovat poměrně velkých rozměrů, které jsou až 4 m pro pevné příčky, a rozměry křídel u křídlových dveří mohou být až 1,4 x 2,5 m – dodává.

moderní jídelní kout

Jednoúrovňový dům, Żory, Polsko. Použité systémy: MB-118 EI, MB-77HS, MB-86SI

Akustická izolace je důležitým ukazatelem zejména v případě skleněných interiérových příček. Řešením, které umožňuje stavět lehké, ale pevné skleněné stěny v interiérech, jsou dělicí příčky v systému MB-45 Office. Velkou výhodou tohoto řešení je možnost rychlé změny dispozice interiéru, která umožňuje vytvoření dalších místností, a také možnost přizpůsobit druh skla individuálním potřebám uživatele.

Otevřenost přírodě

Přidanou hodnotou používání oken a prosklených dveří je také otevření stavby přírodě při zachování plné funkčnosti a moderního designu řešení. A přestože mohou velkoplošná zasklení nebo dveře vyrobené jako posuvné nebo skládací/harmonikové naznačovat vysokou úroveň tepelných ztrát, opak je pravdou – moderní izolační řešení zaručují dostatečnou tepelnou izolaci.

dům s terasou

Důms terasou u jezera, Konin, Polsko. Použité systémy: MB-86ST, MB-SR50N

Příkladem řešení, jež v sobě spojuje vysoké izolační parametry, moderní design a funkčnost, jsou hliníkové skládací/harmonikové dveře ze systému MB-86 Fold Line HD. Díky svému jedinečnému designu – s libovolnou konfigurací křídel a možností otvírání dveří směrem do interiéru i exteriéru – umožňují snadno odstranit bariéru mezi interiérem budovy a okolním prostředím.

Díky harmonikovým dveřím tak můžete vnitřek budovy zcela otevřít směrem do venkovního prostoru. Pokud jsou příznivé povětrnostní podmínky, může uživatel jedním pohybem snadno odstranit bariéru mezi např. obývacím pokojem a terasou – říká Marek Šišolák.

Řešením pro nejnáročnější uživatele je systém exteriérových dveří MB-86N Pivot Door s posunutou osou otáčení, který umožňuje výrobu otočných dveří. Posunutá osa otáčení jim poskytuje jedinečný vzhled a skryté závěsy mají velmi vysokou nosnost.

Tento typ konstrukcí je u architektů velmi oblíben a často se používá v projektech, v nichž jsou důležité velké rozměry a originální design. Otočné dveře jsou doporučovány všude tam, kde je nutné silně akcentovat vstup a udělat z něj reprezentativní prvek fasády budovy.

otočné dveře

Dveře MB-86N s posunutou osou otáčení

Let’s build a better future!

Výměna oken a dveří za hliníkové s vysokými tepelněizolačními parametry umožní optimalizovat energetickou náročnost budovy. V kombinaci s parametry akustické izolace, moderním designem a možností přizpůsobit výrobek architektuře budovy jsou hliníková okna a dveře komplexním řešením, které splňuje potřeby nejnáročnějších investorů.

aluprof.com

Komerční prezentace

Datum vydání: 5. 12. 2023

Edit: