Jak vybírat dřevěné podlahy?

Podlahy představují často při zařizování domácnosti oříšek. Od materiálu, přes barvu, až po odolnost. Jak vybrat tu správnou? Řešení mohou nabídnout dřevěné podlahy, které jsou na trhu s podlahami osvědčenou klasikou a stálicí. Prostorům dodávají osobitou atmosféru i vůni, a tak není s podivem, že jejich obliba stále roste.

Kolik vrstev vybrat?

Od počtu vrstev se odvíjí odlišné vlastnosti dané podlahy. Pro dvouvrstvou podlahu je typický nižší tepelný odpor a je vhodnější na pokládku na stěny.

Třívrstvé podlahy jsou vhodné do prostor, které jsou náchylnější k větším výkyvům teplot a vlhkosti, jako jsou např. chalupy, ve kterých se celoročně netopí. Představují tak stálejší alternativu oproti dvouvrstvé podlaze. Obě podlahy jsou vhodné na podlahové topení.

Jaké existují vzory?

Co se týče vzorů, lze většinou vybírat buď parketové vzory či prkna. Web inparket.cz nabízí nepřeberné množství dřevěných podlah a vzory si lze na webu přímo vyfiltrovat podle toho, který se vám více zamlouvá.

Jaký povrch zvolit?

Mezi tradiční povrchové úpravy dřevěné podlahy dnes patří především lak, matný lak či voskový olej. Výběr záleží mimo jiné i na hledisku údržby. Lak vydrží nejvíce působení vody a je možné jej udržovat běžnými čistícími prostředky. Jeho negativem však může být to, že každé poškození je na něm patrné. Lakovanou podlahu si zamilujete díky jejímu lesklému vzhledu.

Podlaha s matným lakem bývá z pravidla světlejší než podlahy upravené přírodním voskovým olejem, zároveň si ale zachovává dřevěný ráz na pohled i na dotek.

Úprava v provedení voskového oleje přirozeně tmavne, a získává tak časem osobitý vzhled, který prostoru dodá zajímavější ráz. Tyto podlahy bývají většinou kartáčované, jejich výhodou je proto také to, že na první pohled u nich neodhalíte drobné oděrky. Pro údržbu je nutné použít speciální olejové mýdlo, které podlaze dodá to, co potřebuje, a dostatečně ji vyživí.

Ať už si vyberete dřevěnou podlahu s jakoukoli povrchovou úpravou, vždy vám zajistí neopakovatelný pocit tepla a atmosféru přírody přímo u vás doma.

Komerční prezentace

Datum vydání: 13. 11. 2021

Edit: