Dům v Lysé nad Labem

dům s jezírkem

Foto: Iveta Kopicová pro ID_arch

Domy se dají vymyslet chytře. Dají se také vymyslet špatně, složitě, draze. Už v architektonické studii vyžadujte detailní půdorysné řešení interiéru. S přesností na centimetry.” Říká Ivana Domková, vůdčí osobnost studia ID_arch, které mělo na starosti tento dům od projektu po detailní řešení interiéru. 

Projekt tohoto domu prý vznikal složitě…

Na velmi krásném pozemku pod zámeckou zdí, který klienti koupili, bylo jejich původním záměrem postavit dvoupodlažní dům s možností zázemí pro již dospělé děti. Vytvořili jsme proto první studii domu o celkové užitné ploše téměř 350 m². Protože vyřizování územního rozhodnutí trvalo několik let, protáhlo se i přemýšlení o koncepci domu a klienti došli k závěru, že dům zmenší a udělají jednopodlažní. Vznikla tak nová studie a následně projekt. Výsledkem je dům o celkové užitné ploše 210 m², v němž pro návštěvy zůstaly jen jedna místnost o ploše 18 m² a prostorná koupelna s WC.

dům v ysé nad labem

Foto: Iveta Kopicová pro ID_arch

Ani dispoziční řešení není úplně jednoduché.

S ohledem na světové strany, možnost příjezdu a terén pozemku je dům poměrně členitý, ale každá místnost tím mohla získat vše potřebné a zároveň nic navíc. V principu se zadání klientů vkopírovalo do dispozičního řešení bez jediného kompromisu. Netradičně je v domě použito jen minimum příček a prostory, které nepotřebujeme zvukově izolovat, jsou děleny jen nábytkem nebo skleněnými stěnami. Denní život rodiny (dnes již jen manželský pár) se odehrává především v kuchyni a na terase na ni navazující. Večer využívají manželé relaxační kout s krbem. Pro relaxaci slouží zároveň i prostorná koupelna s prosklenou stěnou do sauny, ze které je dokonalý výhled do přírody a na park zámecké obory.

terasa navazující na kuchyň

Foto: Iveta Kopicová pro ID_arch

Ložnice má pohodlné spojení s velkou šatnou, na její prostor pak navazuje prádelna. Vedle kuchyně za prosklenými stěnami funguje příležitostná pracovna. A v horní části domu se kromě zázemí pro hosty a potřebných technologií nachází také hudební relaxační místnost pro poslech hudby v té nejvyšší kvalitě.

Jaké materiály byly použity při realizaci?

V interiéru jsou použity dubové palubky, které navazují na dubové dveře a částečně dubový (dýha i masiv) nábytek v kombinaci s jemnou šedobéžovou barvou na velkých svislých plochách (například dvířka skříní). Přístřešky na auto, pergoly a stříšky kolem domu jsou z lehkých hliníkových konstrukcí.

Vizitka domu

Užitná plocha: 210 m2
Projekt: ID_arch
Realizace: ID_arch

Text: Vít Straňák
Foto: Iveta Kopicová pro ID_arch

Datum vydání: 29. 1. 2024

Edit: