VÁNOČNÍ TABULE PODLE TRADICE

Vkusně připravený a nazdobený sváteční stůl dokáže podtrhnout slavnostní atmosféru. Není zásadní, do jakých barev ho ladíte a jaké dekorace použijete. Nejdůležitější je, abyste u něj příjemně strávili čas v kruhu svých nejbližších.

Pro všechny, kdo rádi tvoří, je příprava slavnostní štědrovečerní tabule potěšením a zároveň možností, jak popustit uzdu své fantazii. Textilní doplňky jsou na svátečním stole na prostou nezbytností. Důstojně vynikne například jednobarevný damaškový ubrus, na němž budou dobře vypadat látkové ubrousky a prostírání, případně vkusné papírové s tradičním potiskem. Plastové ubrusy a prostírky při této příležitosti vynechejte, i když se snáze udržují. Dáváte přednost tradici a klasické červenobílé kombinaci se zlatými akcenty? Jako základ použijte třeba jednobarevný červený nebo vínový ubrus. Na něj pak položte středový běhoun s vánočními motivy. Stůl dolaďte prostíráním ve stejném designu a mosaznými dekoracemi v podobě svícnů nebo malých andílků.

 

V PŘÍRODNÍM STYLU

Ti, kdo milují přírodní styl ve světlých zemitých tónech, mohou jako základ výzdoby použít čerstvé chvojí a vytvořit z něj středový pás, do vázy dát naaranžované smrkové nebo jedlové větve s dřevěnými či slaměnými ozdobami, ořechy a malými jablíčky. Chvojí bude nejen pěkně vypadat, ale také příjemně vonět. Místo podtácků pod sklenice lze použít dřevěná kolečka nařezaná ze silnější větve a k servírování jako podložky pod hrnec prkénka s výraz nou kresbou z exotického akáciového či olivového dřeva.

 

DALŠÍ NEZBYTNOSTI

Pořídit můžete profesionální stoján ky v podobě skleněných baněk a lesk lých kouliček, umělého ovoce či drobných figurek sněhuláků, skřítků a jelenů. Nebo si je vlastnoručně vyrobit třeba z rozpůlených vlašských ořechů, upečených perníčků, z kartonu ve tvaru dárků, vánočních stromků, vloček či jiných podobných motivů, či dokonce z čerstvého granátového jablka a drátku.

 

SVĚTELNÉ DEKORACE

Přímo magickou atmosféru slavnost nímu stolování propůjčí nejrůznější světelné dekorace. Na lampu nad stůl pověste svítící girlandu či věnec nebo do středového pásu z chvojí zakomponujte světelný řetěz s drobnými LED žárovkami. Tabuli krásně doladí i mosazné svícny, skleněné kalíšky s čajovými svíčkami a k tomu třpyti vé a lesklé dekorace.

 

SVÁTEČNÍ NÁDOBÍ

Také porcelánové nádobí a nápojové sklo by mělo odrážet důstojnost chvíle, při níž se sejde celá rodina u štědrovečerní večeře. Pro tuto slavnostní příležitost můžete použít tradiční rodinný servis, hlavní je, aby byl kompletní. Jako ideální se jeví jednobarevné porcelánové sady nebo servisy s jemným dekorem (například se zlatým či stříbrným okrajem, drobným vzorem vloček, teček nebo hvězd), u něhož lze za omylem rozbitý kousek v případě potřeby pořídit nový. Chceteli vtisknout štědrovečerní tabuli punc výjimečnosti, dopřejte si sadu nádobí s typickým vánočním vzorem cesmíny, jmelí či vánoční hvězdy a doplňte je středovou mísou či etažérem.

 

Text: DITA FINGERLANDOVÁ, foto: ARCHIV FIREM

 

 

Typický motiv cesmíny ozdobil středový ubrus i jmenovku. Cena ubrusu 799 a jmenovky 434 Kč / 6 ks. Bella Rose.

 

 

Originální jmenovky z mosazi v podobě ležících jelínků oživí stůl, laděný do tradičních červených a zlatých odstínů. Cena 299 Kč / 2 ks. H&M Home.

 

 

Vánoční tabuli dodává rustikální ráz ručně vyrobené keramické nádobí, dřevěná prkénka a bavlněný textil. Cena talířů 459 a 519 Kč / 2 ks. www.westwingnow.cz

 

 

Stříbrné příbory z kvalitní nerezové oceli s dekorativní vroubkovanou rukojetí se prodávají v kompletní sadě pro čtyři osoby. Cena 899 Kč / / 16 ks. Bonprix.

 

 

Středový pás Holly Berry ze 100% bavlny značky Sander má rozměry 50 x 140 cm a doplňuje prostírání s patchworkovým vzorem. Cena ubrusu 790 Kč. Stonebridge.

 

 

Sada talířů Glimmer s anglickými nápisy o průměru 21 cm se dělá v černobílém nebo ve zlatobílém provedení. Cena od 769 do 889 Kč / 4 ks. Www. westwingnow.cz

 

Vánoční servisy

 

 

Tradiční sady nádobí renomované značky Villeroy & Boch obsahují všechny potřebné kousky od mělkých, hlubokých a dezertních talířů, šálků i misek a svícínků až po mísy a etažéry. Vyrábí se v červeno bílozeleném (Toy‘s Delight) i v jednobarevném provedení (Toy‘s Delight Royal Classic) a obě kolekce se spolu dají velmi dobře kombinovat. Cena od 310 Kč. Www. pottenpannen.cz

 

 

Sada prostírání vkusně doladí sváteční tabuli. Ubrousky jsou ušité z 91% bavlněné látky a každý z nich má velikost 33 x 48 cm. Cena 299 Kč / 4 ks. Tchibo.

 

 

Kostkovaný ubrousek od německého výrobce Sander doladí vánoční stůl, lze jej však využít i pro jiné slavnostní příležitosti. Cena 460 Kč. www.stonebridge.cz

Datum vydání: 24. 12. 2020

Edit: