Dveře, které plní přání

Nic není nemožné a platí to už i v oblasti interiérových dveří. Dnešní technologie a výrobní postupy umožní splnit téměř jakékoli přání designérů či investorů. Je libo dveře křiklavě barevné? Od podlahy ke stropu? Nebo snad bez kliky? Vaše přání je předem splněno!

MOŽNÉ JE VŠECHNO

Petr Klíma, SAPELI

V čem se obecně posouvají možnosti interiérových dveří nejvíce kupředu?
Dnešní technologie umožňují během pár týdnů vyrobit dveře na zakázku z dýhy, lamina či ze skla, problém nejsou ani dveře atypické, tedy nadstandartních rozměrů, až do stropu nebo zkosené podle konkrétního interiéru. U posuvných dveří se vyvíjejí mechanismy posuvů, ať už viditelných, či skrytých, dbá se na pomalý dojezd nebo extra tichý chod.

Pokud jde o design, jaké jsou možnosti?

Možností je nepřeberné množství, a to je možná i problém, protože vymyslet a realizovat lze dnes téměř cokoliv – kombinace různých dekorů z každé strany dveří, výrazné barvy, dekor betonu, prosklené prvky i celoskleněné dveře nebo stěny.

A jaké panují trendy v oblasti designu interiérových dveří?

Bílá je věčná, a to se týká i interiérových dveří. Je to oblíbené univerzální řešení, které neomrzí a zároveň jde kombinovat s různorodým stylem dalšího zařízení. Nicméně zákazníci jsou stále odvážnější a nebojí se netradičních barev ani materiálů stejně jako vysoce funkčních technických řešení. Nesmíme opomenout širokou nabídku celoskleněných dveří s tištěnými motivy a nadčasovým trendem je samozřejmě přírodní dýha, která z dveřního křídla učiní originál, který se nikdy neomrzí.

Když je v hlavní roli bílá, jakýkoli prostor získá nový rozměr, dveře na sebe zbytečně nepoutají pozornost. Zcela nenápadné jsou dveře posuvné do bezobložkového pouzdra. Více na dorsis.cz.

VÁHÁTE NAD BÍLÝM PROVEDENÍM?

  • Bílá na dveřích je stále velmi oblíbené univerzální řešení,
    které neomrzí.
  • Je snadné ji kombinovat s různorodým stylem doplňků a dalšího zařízení.
  • Provedení dveří v bílé barvě přispěje ke vzdušnosti interiéru a podpoří dojem prostornosti. Nemusí jít pouze o hladké povrchy, bílé plochy dveří mohou být také reliéfní.

Skrytá zárubeň přináší pohledově dokonalé ukončení omítky, které díky hliníkovému profilu velice přesně a decentně řeší přechod mezi zdí a dveřním křídlem. Takové řešení nabízejí skryté zárubně FLAT a FLAT-IN firmy Wippro. Více na wippro.com.

SKLENĚNÉ SE ZVĚTŠUJÍ

Bc. Petr Paksi, DBA, JAP FUTURE

Jaký vývoj lze zaznamenat v sortimentu skleněných dveří?

Rozhodně jde o trend zvětšujících se dveřních křídel a s tím související technické korekce jak na kování, tak provedení konstrukce, a to kvůli vysoké váze skla. Stále častějším požadavkem jsou totiž dveře sahající až ke stropu, hmotnost se tak snadno vyšplhá i přes 100 kilogramů. Proto se vedle samotných celoskleněných dveří trendy sunou ke dveřím skleněným s hliníkovou konstrukcí. Při použití rámu z eloxovaného hliníku totiž získají skleněné dveře větší pevnost a tuhost, proto může být tloušťka skla poloviční a radikálně nižší je i hmotnost, s níž souvisí i výběr kování. Trendy je posuvné kování zcela zabudované ve stropě.

Co nového v designu skleněných dveří?

Stále nejoblíbenější je čirá výplň, v závěsu sklo pískované, které s sebou přináší potřebnou intimitu prostoru. Mezi trendy pak patří různě zalaminované dekory, kdy se dekorem či fotkou potiskne fólie, která se za vysokých teplot zalaminuje mezi dvě tabule skla. Novinkou je ale například i zalaminovaná kovová síť a s ní související metalické odlesky. Objevují se i matná barevná skla, která vznikají pískováním celé plochy dveří a následným barevným tónováním, přičemž stejná barevnost se přenáší jak na hliníkový rám, tak na zárubeň.

Díky kování zabudovanému ve stropě mohou skleněné dveře v interiéru fungovat jako pohyblivé příčky, které prostor v případě potřeby plně rozdělí, nebo naopak nechají volně komunikovat.

Atraktivní a velmi žádané, zejména v moderních interiérech, jsou v současnosti celoskleněné dveře, které interiér výborně prosvětlí. Lze dodat jak v otočné, tak i v posuvné variantě do pouzdra nebo na stěnu. Více na vekra.cz.

OSAHEJTE SI JE

Nabídka dveří je opravdu široká a téměř vše je možné, takže dveře se mohou dokonale přizpůsobit v podstatě jakémukoli požadavku. I proto je vhodné nevybírat je doma u počítače nebo z katalogu. Vyplatí se navštívit specializované prodejny, kde poradí a s výběrem pomohou. Ideální je ovšem, pokud při výběru dveří spolupracujete s designérem či architektem.

Stále častějším požadavkem jsou skleněné dveře sahající od podlahy až ke stropu, hmotnost skla se tak snadno vyšplhá i přes 100 kilogramů.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 3. 6. 2019

Edit: